Dzisiaj:
Czwartek, 18 lipca 2024 roku
Arnolda, Kamila, Karoliny, Roberta, Szymona

DZIEŃ MATKI

26 maja 2024 | Brak komentarzy

Dzień Matki to święto obchodzone w Polsce 26 maja, jako wyraz szacunku do wszystkich matek. W tym dniu matki otrzymują od swoich dzieci laurki, kwiaty i prezenty.


Początki tego święta sięgają starożytnej Grecji i Rzymu, gdzie otaczano kultem matki – boginie będące symbolem płodności i urodzaju. Potem nastąpiła długa przerwa i zwyczaj ten, pod postacią „niedzieli u matki” powrócił w siedemnastowiecznej Anglii.

Początkowo jednak oznaczał wizytę w katedrze, ale dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Tradycyjnie matka obdarowywana była wtedy kwiatami i słodyczami w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj, w takiej formie, przetrwał do XIX w., a potem powrócił dopiero po II wojnie światowej.

Nieco inaczej święto to wyglądało w Stanach Zjednoczonych. W 1858 r. Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła „Dni Matczynej Pracy”, a po niej w 1872 r. Julia Ward Howe promowała „Dzień Matek dla Pokoju”. Dzień Matki ustanowiono w 1905 r., a z czasem zwyczaj ten rozprzestrzenił się na wszystkie stany. W 1914 r. Kongres USA uznał Dzień Matki (przypadający na drugą niedzielę maja) za święto narodowe.

W Polsce zaś pierwsza wzmianka o obchodach Dnia Matki pochodzi z 1914 r., kiedy to w Krakowie świętowano ten, ważny dla matek, dzień.

Z okazji Dnia Matki wszystkim Mamom składamy serdeczne życzenia!

Zespół redakcyjny e-Kuriera Dąbrowskiego

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)