Dzisiaj:
Środa, 24 lipca 2024 roku
Antoniego, Kingi, Krystyny, Olgi, Wojciecha

DZIEŃ OJCA

23 czerwca 2024 | Brak komentarzy

Dzień Ojca – święto będące wyrazem szacunku dla ojców obchodzone w wielu krajach. W Polsce od 1965 roku, święto to obchodzone jest 23 czerwca. Pierwszy raz Dzień Ojca obchodzili mieszkańcy miejscowości Spokane w USA 19 czerwca 1910.

Z inicjatywą tego święta wystąpiła mieszkanka tej miejscowości, Sonora Louise Smart Dodd, która w ten sposób chciała oddać hołd swojemu ojcu, którego uważała za niezwykłego człowieka (po śmierci żony sam wychował sześcioro dzieci).

Prezydent USA Calvin Coolidge zaakceptował to święto w 1924, a w 1966 prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca.

W różnych krajach świata odbywa się w różnych terminach, ale w wielu z nich (m. in. w Wielkiej Brytanii i Holandii) przyjęto termin identyczny jak w USA (trzecia niedziela czerwca). W innych krajach katolickich (np. we Włoszech i Hiszpanii) 19 marca (dzień św. Józefa), na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii – w drugą niedzielę czerwca, a w Niemczech – w dniu święta kościelnego Wniebowstąpienia Pańskiego (Himmelfahrt), który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej (40. dnia licząc wraz z tą niedzielą). W Niemczech Dzień Ojca z czasem przerodził się w Dzień Mężczyzn. W Norwegii i Estonii ojcowie świętują 9 listopada. (źródło: Wikipedia)

Kochany tato – zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu zawsze jest fajnie,
i w deszcz i w słotę, w smutku, w radości, wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj w Dniu Ojca za wszystko chcę Ci dziękować,
skromny bukiecik kwiatów w prezencie darować.

Wszystkim Tatom z okazji ich święta życzymy wszystkiego najlepszego!

Zespół  redakcyjny  „e–Kuriera Dąbrowskiego”

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)