Dzisiaj:
Niedziela, 5 maja 2024 roku
Ireny, Ity, Piusa, Teodora, Waldemara, Zdzibora

„Ernani” – Verdiego w „Sokole”

17 lutego 2012 | Brak komentarzy

Jeszcze w tym sezonie artystycznym w cyklu transmisji bezpośrednich z Nowego Jorku widzowie i melomani będą mieli możliwość podziwiania najwybitniejszych artystów sceny operowej świata w klasycznej inscenizacji „Ernaniego” Giuseppe Verdiego.

Ten właśnie spektakl pokaże DDK w kinie cyfrowym „Sokół” w sobotę 25 lutego (początek o godz.18:45).

”Ernani” – opera w czterech aktach Giuseppe Verdiego, wystawiona po raz pierwszy w Teatro La Fenice (Wenecja) 9 marca 1844 roku. To dzieło, które dziś pozostaje w cieniu późniejszych osiągnięć mistrza śpiewności. Tymczasem ta właśnie opera ugruntowała ( po „Nabuchodonozorze”) pozycję Verdiego za jego życia. Operowe historie z reguły są w swej istocie dość proste: Mamy Elvirę, która niedługo ożeni się – wbrew swojej woli – z Silvą. Zakochana jest ( z wzajemnością) w zbójcy i banicie Ernanim. Ten ostatni próbuje wykraść ją z zamku Silvy przed ślubem. W zamku spotyka się z jeszcze jednym konkurentem, którym okazuje się król Carlo.

Mamy więc miłosny czworobok, którego postacią centralną jest piękna Elvira, traktowana jednak przez wszystkich panów dość przedmiotowo. Reżyser ( Michał Znaniecki) już od pierwszych taktów uwertury sytuuje te wszystkie postaci dramatu na scenie, by wzajemnie mogły się obserwować. Widzimy sieć zależności powstającą między bohaterami. Cała historia opowiedziana jest przez reżysera bardzo sprawnie i logicznie, utrzymana w ciekawej, pełnej symbolicznych odniesień konwencji.

Wykonawcy:

Angela Meade jako Elvira, Salvatore Licitra jako Ernani,

Dmitri Hvorostovsky jako Don Carlos, Ferruccio Furlanetto jako Don Ruyz Gomez de Silva

Pier Luigi Samaritani – reżyser

Marco Armiliato – dyrygent

Libretto na podstawie dramatu Victora Hugo „Hernani albo Honor kastylijski z 1830” napisał Francesco Maria Piave. Akcja rozgrywa się w Hiszpanii i w Akwizgranie w 1519 r.

(czas trwania: 3 godz. 49 min., 2 przerwy)

Do wakacji miłośnicy kultury na najwyższym poziomie będą mieli jeszcze zobaczyć wspaniałe klasyczne przedstawienia baletowe: „Romea i Julię” (na żywo z Paryża) i „Jezioro Łabędzie” (zapis spektaklu z Teatru Bolszoj w Moskwie) oraz jeszcze jedno przedstawienie Metropolitan Opera – jedno z najsłynniejszych dzieł w historii muzyki – „Traviatę” Verdiego.

Czerwiec i lipiec będzie należał do kibiców piłki nożnej, dopingujących biało-czerwonych i pasjonujących się pojedynkami najlepszych drużyn kontynentu w meczach Euro 2012, dlatego dla spektakli amerykańskich i rosyjskich w „Sokole” nadejdzie czas wakacji. Może wyjdzie to na zdrowie, powodując zaostrzenie apetytów na nowy sezon artystyczny, który zacznie się w październiku.

źródło: DDK

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)