Dzisiaj:
Piątek, 17 maja 2024 roku
Bruna, Sławomira, Weroniki, Wiktora

Festiwal Filmów dla Dzieci w Dąbrowie Tarnowskiej

9 czerwca 2013 | Brak komentarzy

Gdyby przeprowadzić wśród dzieci plebiscyt na ich ulubiony miesiąc, wygrałby zapewne czerwiec. Nie tylko rozpoczyna się Dniem Dziecka, kojarzy się z końcowym odliczaniem do wakacji, ale również stanowi czas, kiedy odbywa się wielkie święto skierowane do dzieci, niepowtarzalne w swej formie – Festiwal Filmów dla Dzieci.

Już po raz szósty wydarzenie, niegdyś noszące nazwę „Galicja”, odbędzie się w dniach 15. – 20. czerwca br., w kinie Kijów.

Centrum w Krakowie oraz pobliskich miejscowościach: Tarnowie, Brzeszczach, Dąbrowie Tarnowskiej, Oświęcimiu, Tuchowie oraz w Rzeszowie .

O tym, że oferta edukacyjno – kulturalna festiwalu podoba się małym odbiorcom i ich opiekunom , niech świadczą liczby: co roku w wydarzeniu bierze udział ponad 5000 osób. Każdy może znaleźć coś dla siebie: filmy są selekcjonowane tak, by odpowiadały widzom w różnym wieku, a przy tym – by były ciekawe i niepowtarzalne.

W tym roku o miano najlepszego będą walczyły dwadzieścia trzy filmy dla dzieci z jedenastu krajów europejskich. Jednym z siedmiu kandydatów do nagrody głównej – statuetki Zielonej Żabki oraz czeku na 2000 euro – będzie Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa, najnowsza polska produkcja dla dzieci. Po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda w wysokości 500 euro za najlepszy film krótkometrażowy. Wśród szesnastu najmłodsi widzowie będą mogli obejrzeć m.in. nagrodzoną na wielu festiwalach animację kukiełkową z Rosji oraz barwne polskie animacje.

Filmy konkursowe oceniane będą przez profesjonalne jury (m.in. Jacka Szymczaka – operatora i autora zdjęć, Andrzeja Maleszkę – pisarza i reżysera, Karolinę Lutczyn-Friedek i Piotra Adamczyka – aktorów oraz Martę Pajek – reżyserkę filmów animowanych), dziecięce jury oraz publiczność. W Dąbrowie Tarnowskiej dziecięce jury stanowią uczniowie miejscowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2: Julia Kopeć, Wiktoria Grzech, Barbara Tomaszek, Katarzyna Korzec i Michał Skrzek.

Festiwalowi towarzyszy 2. Otwarty Konkurs Filmów Amatorskich – dzieci i młodzież (do 16 roku życia) z całej Polski mogą zgłaszać swoje prace w dowolnej technice filmowej. Mottem konkursu jest „Ogranicza mnie tylko wyobraźnia”. Najlepsze zgłoszenia zostaną zaprezentowane w specjalnym paśmie filmowym i nagrodzone!

Udział w seansach i zajęciach jest bezpłatny, jednak w trakcie wydarzenia prowadzona będzie kwestia na rzecz Fundacji DKMS, która prowadzi bazę dawców komórek macierzystych i zajmuje się przeszczepami szpiku kostnego dla chorych na białaczkę.

Organizatorzy festiwalu liczą na udział w seansach uczniów dąbrowskich podstawówek i przedszkoli (jeden dzień przeznaczony będzie dla „starszaków”), dla najmłodszych przygotowano też atrakcyjną niespodziankę – mini plac zabaw kształcących wyobraźnię!

Wszystkie informacje o Festiwalu, warsztatach i konkursach znajdują się na stronie internetowej www.FFDD.pl

Mecenasami wydarzenia są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Województwo Małopolskie i Gmina Miejska Kraków.

Pełna lista tytułów filmowych, godziny seansów oraz omówienia filmów dostępne są na stronie Kina „Sokół” w Dąbrowie Tarnowskiej (www.kinosokol.pl)

Lista tytułów filmowych  oraz omówienia filmów:

4 pory roku Antoina (Les 4 Saisons d’Antoine)

reż. G. i P. Beziat

Francja

35 min.

Barwna historia opowiedziana za pomocą muzyki Antonio Vivaldiego „4 pory roku”. Antoine to mały rudy chłopczyk, który dostaje w prezencie od swojego dziadka-lutnika niezwykły zeszyt. Na jego kartkach Antoine rysuje jesień, zimę, wiosnę i lato, a magiczne strony same nadają nowe życie jego ilustracjom do muzyki włoskiego kompozytora.

Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa

(Felix, Net i Nika oraz teoretycznie możliwa katastrofa)

reż. W. Skrzynecki

Polska

104 min.

Felix jest młodym wynalazcą, Net geniuszem komputerowym, a Nika ma zdolności paranormalne. Razem wyruszają w podróż w czasie. Towarzyszy im Manfred – program sztucznej inteligencji. Na drodze spotka ich wiele przygód i niebezpieczeństw, które rzucą wyzwanie ich przyjaźni, pomysłowości i odpowiedzialności, a kinowych widzów zachwycą rozmachem efektów specjalnych. Czy uda im się uniknąć teoretycznie możliwej katastrofy?

Pozdrowienia od Mika (De Groeten van Mike)

reż. M. Peters

Holandia

93 min.

Mike jest chłopcem, który długo leżał w szpitalu. W dzień, w którym miał wyjść, jego mama nie pojawia się, żeby do odebrać. Zaniepokojone pielęgniarki zawiadamiają dom dziecka. Wygląda na to, że Mike trafi do rodziny zastępczej. Jednak Mike ma inne plany. Razem ze swoim kolegą Vincentem zrobią wszystko, żeby wyprowadzić w pole pracowników domu dziecka. Czy doprowadzą do tego, że Mike spędzi święta z mamą w domu?

Grand prix (Grand prix)

reż. M. Riba, A. Solanas

Hiszpania

8 min.

Piękny, bezchmurny dzień. Trasa wyznaczona po stromej, wyboistej ulicy, pomiędzy kolorowymi budynkami i pomysłowymi kukiełkami hiszpańskich animatorów. Pojazdy ustawione na linii startowej. Blas, Ivan i Hector zajmują swoje miejsca. W napięciu oczekują na sygnał. Do startu, gotowi…

Klub brzydkich dzieci (De Club van Lelijke Kinderen)

reż. J. Elbers

Holandia

27 min.

W kraju, gdzie piękno jest najważniejszą i jedyną wartością rządzi okrutny prezydent Isimo. Pewnego dnia żółte autobusy zabierają ze szkoły wszystkie brzydkie dzieci. Paul – chłopiec z dużymi, odstającymi uszami – jest jedynym, któremu udaje się uciec i ukryć. Z pomocą koleżanki z klasy postanawia uwolnić wszystkich porwanych i położyć kres dyktaturze prezydenta. Razem zakładają klub brzydkich dzieci, który w całym kraju protestuje przeciwko złemu traktowaniu inaczej wyglądających kolegów.

Księżyc Anouara (De Maan van Anouar)

reż. M. van Jaarsveld

Holandia

25 min.

Dziesięcioletni chłopiec Anouar – Irańczyk mieszkający w Holandii – chce pocieszyć swoją mamę i siostrę, opowiadając im historie o księżycu. Jednak księżyc zawsze będzie zbyt daleko, żeby można było go dotknąć i mieć przy sobie. Anouar postanawia go zdjąć z nocnego nieba i zanieść siostrze w prezencie. Wychodzi na dach i niespodziewanie… udaje mu się tego dokonać. Tymczasem brak księżyca zauważają wszyscy pozostali mieszkańcy. A i księżyc sam nie chce świecić w niewoli.

Magiczna Lily (Zauberhafte Lily)

reż. A. Morell

Niemcy

15 min.

Lily marzy o tym, by zostać iluzjonistką. Podczas pokazu talentów w szkole stara się pokazać kolegom kilka sztuczek, jednak występ całkowicie się jej nie udaje. Zniechęcona porażką postanawia zrezygnować. Ale kiedy umiera jej babcia, odnajduje w sobie siłę dążenia do tego, co pragnęła osiągnąć.

Mami Fatale „Pod Fatalną Banderą” (Mami Fatale „Pod Fatalną Banderą”)

reż. M. Wasilewski

Polska

10 min.

Wielka ulewa sprawia, że dom, w którym mieszka pani Mami, Psina i Prosię znajduje się nagle na otwartym morzu. Bardzo niedługo okazuje się, że w głębinach kryje się znacznie więcej niż smaczny dorsz gotowy do podania na obiad. Jednak pani Mami i jej towarzysze znajdą wyjście z każdej opresji. Pod warunkiem, że nie muszą myśleć przy pustym żołądku.

Mój dziwaczny dziadek (Moi strannyi dedushka)

reż. D. Velikovskaya

Rosja

9 min.

Wesoła kukiełkowa animacja o tym, jak przy odrobinie fantazji można stworzyć najbardziej niezwykłe rzeczy z całkiem przypadkowych przedmiotów. Dziadek głównej bohaterki konstruuje dla niej prawdziwą niespodziankę z tego, co zostało wyrzucone przez morze na brzeg.

Mój tata jest detektywem – Bitwa (Mijn Vater is een Detective – The Battle)

reż. W. Wissink

Holandia

82 min.

Mara i Sam – dzieci detektywa oraz ich przyjaciel Ortwin biorą udział w telewizyjnym konkursie talentów Top Stars. Nagrodą jest kontrakt muzyczny i trasa koncertowa. Jednocześnie prowadzą śledztwa w sprawie zbiegłej z więzienia kryminalistki, podejrzanego wokalisty i jego agenta, tajemniczych włamywaczy i sprawcy wypadku samochodowego. Tymczasem tuż przed finałem programu ich główny wokalista znika bez śladu. Dokąd zaprowadzą ich tropy? Co łączy te wszystkie sprawy?

Moja mama jest samolotem (Moya mama – samolet)

reż. J. Aronova

Rosja

7 min.

Dla każdego dziecka jego mama jest wyjątkowa. Niezależnie od tego, czy jest nauczycielką, lekarką czy baletnicą. Mama głównego bohatera tej krótkiej animacji jest samolotem. Razem przemierzają przestworza, szybują wśród chmur, a góry i budynki machają im z dołu. A kim jest tata chłopczyka – dowiecie się na samym końcu.

O poduszeczce (O poduszeczce)

reż. L. Skvorcova, J. Polak

Polska

3 min.

Animacja powstała w ramach projektu Fundacji Pogranicze. Jest efektem twórczej pracy dzieci z różnych środowisk narodowościowych. Filmy z cyklu „Pieśni Pogranicza” są tworzone pod opieką artystów na podstawie zebranych legend, bajek i opowieści związanych z polskim pograniczem – w tym przypadku jest to litewska piosenka ludowa.

Recepta na szczęście (Happillness)

reż. M. Kozari Mela

Grecja

8 min.

Czy nie byłoby pięknie, gdyby można było po prostu kupić sobie tabletki, dzięki którym można stać się pięknym, bogatym i kochanym? Animację wyróżnia bardzo ciekawa forma oparta na kartonowych kadrach oraz filozoficzne podejście do tematu szczęścia jako takiego. Praca dyplomowa studentki uniwersytetu TEI w Atenach.

Chłopiec w bańce (The Boy in the Bubble)

reż. K. O’Rourke

Irlandia

8 min.

Rupert nie jest pierwszym nieśmiałym samotnikiem, któremu koleżanka z klasy złamała serce. Jednak ten dziesięcioletni chłopiec postanawia poradzić się magicznej księgi czarów. Wypowiada zaklęcie, które zamyka go w bańce i tym samym odcina się od świata, by uchronić się przed ponownym zranieniem. Wielokrotnie nagradzana piękna i pomysłowa animacja, w której głosu narratorowi użycza znany brytyjski aktor Alan Rickman. Tłumaczenie: Anna Chociej. 

Rybak na dnie morza (Rybak na dnie morza)

reż. L. Gałysz

Polska

13 min.

Całkiem nowe zakończenie dobrze znanej historii. Tym razem to rybak spełnia trzy życzenia złotej rybki i płynie za nią w głębiny oceanu. Tam spotyka wiele zadziwiających morskich stworzeń. Ostatnim życzeniem rybki jest, aby rybak powrócił na powierzchnię i opowiedział ludziom o swoich przygodach.

Śnieżynka (Snezhinka)

reż. A. Chernisova

Rosja

6 min.

Do wioski w gorącej Afryce przylatuje pocztą niecodzienny gość – mały płatek śniegu. Znajduje go mały chłopiec i zafascynowany nowym odkryciem wkłada śnieżynkę pod poduszkę. Następnego dnia cała wioska i dzikie zwierzęta pokryte są grubą warstwą białego śniegu.

Tancerka (Tancerka)

reż. A. Olech

Polska

2 min.

W rękach starszej pani oprawione w ramkę stara fotografia tancerki ożywa jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Postać ze zdjęcia tańczy jak dawniej, niesiona pięknymi wspomnieniami. Upływ czasu jest bezlitosny dla tancerzy, jednak najważniejsze jest to, co uda nam się zachować w sercu.

Tygrysi wojownik (Les As De La Jungle – Operation Banquise!)

reż. D. Alaux, E. Tosti

Francja

55 min.

Stara legenda mówi, że jedynie nieustraszony Tygrysi Wojownik wraz ze swoimi siedmioma towarzyszami może ocalić pingwiny przed złowieszczymi morsami, które przejęły kontrolę nad ich wioską. Ping i Pong odnajdują w dżungli legendarnego bohatera i namawiają go, by ruszył im z pomocą. Do drużyny dołączają dwie ropuchy – Bob i Al, goryl Miguel, wyrak Gilbert, rybka Mały, guziec Fred i nietoperzyca Batrycja. Zabawna animacja o przyjaźni, współpracy i pokonywaniu swoich słabości.

Uśmiechnij się (Smile)

reż. M. Pianezzi

Włochy

8 min.

Ojciec głuchoniemego chłopczyka przebiera się w kostium mima i bez użycia słów zabawia przechodniów na ulicy. Wzruszający krótki włoski film, którego przesłanie jest bardzo proste, ale i bardzo ważne: nawet bez słów można prowadzić pełne, wartościowe życie. Najważniejsze to nie pozwolić, by ograniczały cię twoje słabości.

Wielka podróż Wickiego (Wickie auf Grosser Fahrt)

reż. C. Ditter

Niemcy

96 min.

Kiedy wreszcie mały Wickie stanie się prawdziwym wikingiem? To pytanie nieustannie spędza sen z powiek jego ojca. Niezdarny i pokojowo nastawiony chłopiec nie zapowiada się na wielkiego wojownika, który z każdej wyprawy wraca z bogatymi łupami wojennymi. Wickie dostaje swoją szansę, gdy wyrusza w wielką podróż po zaginiony boski skarb. Wraz z towarzyszami – Tjure, Snorre, Urobe, Gorm, Ulme i Faxe muszą prześcignąć i przechytrzyć straszliwego Svena.

Zajączek Parauszek „Klucz” (Zajączek Parauszek „Klucz”)

reż. K. Brzozowski, J. Łechtański

Polska, Szwajcaria

10 min.

Zajączek Parauszek wydaje przyjęcie. Udekorował swój domek i rozesłał zaproszenia do wszystkich swoich przyjaciół w lesie. Przygotował dla nich również niespodziankę, jednak gdzieś zapodział się klucz do jego norki. Kolorowa polska animacja spodoba się wszystkim najmłodszym widzom Festiwalu.

Śmiało, Eddy! (Allez, Eddy!)

reż. J. De Goeij

Belgia

95 min.

Freddy jest synem rzeźnika i zapalonym cyklistą. Mieszka w małej, odciętej od świata miejscowości. Jego życie zmienia się, gdy w okolicy ma zostać otwarty pierwszy supermarket. W dzień otwarcia zapowiedziano wielki wyścig rowerowy. Ojciec Freddy’ego jest przeciwny zarówno otwarciu sklepu, jak i wyścigowi, ale Freddy bierze w nim udział mimo wszystko.

Clara i sekret niedźwiedzi (Clara und das Geheimnis der Baren)

reż. T. Ineichen

Szwajcaria

93 min.

Clara mieszka z matką i ojczymem w małej wiosce w szwajcarskich Alpach. Jest wyjątkowa – może zobaczyć to, czego inni zwykle nie dostrzegają. Pewnego dnia spotyka niedźwiedzia oraz ducha dziewczyny, która żyła w ich gospodarstwie 200 lat temu. Wierzy jej tylko jeden przyjaciel. Razem odkrywają tajemnicę. To opowieść pełna magii i uroku, pełna pięknych krajobrazów i przygód.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)