Dzisiaj:
Wtorek, 12 listopada 2024 roku
Czcibora, Cibora, Izaaka, Jonasza, Jozafata, Konradyna, Konradyny, Krystyna, Marcina, Renaty, Renata, Witolda, Witoldy, Witołda

FLOROGRAFY ALBINY RÓG

16 kwietnia 2023 | Brak komentarzy

W galerii Dąbrowskiego Domu Kultury otwarto wystawę bardzo oryginalnych prac – florografów Albiny Róg. Autorka – mieszkanka Baranowa Sandomierskiego to miłośniczka przyrody o niecodziennej pasji.

Pochodzi ze środowiska wiejskiego, od najmłodszych lat fascynowała ją przyroda. Znosiła latem do domu naręcza polnych kwiatów, traw i ziół, z których tworzyła piękne bukiety i zdobiła nimi wnętrza.

Nadchodząca jesień i kolorowe liście dostarczały nowych materiałów do dalszych dekoracji, ale to dla pani Albiny było za mało. W 2001 roku rozpoczyna twórczą przygodę z roślinami. Powstają pierwsze kompozycje z suszonych liści, traw i kwiatów, tworzące obrazy umieszczane za szkłem w antyramach; to rodzaj kolażu z różnych części roślin. Jest to jej własna technika i nazwa prac ponieważ nazywa je „florografami”. Inspiracji szuka w obserwowanych krajobrazach, we wspomnieniach z dzieciństwa, z wyjazdów, wycieczek i własnych przeżyć; dlatego też odzwierciedlają jej duszę. Florografy przedstawiają najczęściej pejzaże, motywy religijne i baśniowe, bukiety kwiatowe, zwierzęta, postaci ludzkie, nierzadko także budowle, w oryginalny sposób malowane nie pędzlem i farbami, lecz nazbieranymi i zasuszonymi wcześniej roślinami.

Artystka nie posiada wykształcenia plastycznego, mimo to odnalazła własną drogę do ukazywania sztuki. To twórczość niecodzienna zamknięta w obrazach pełnych dynamiki i emocji, a odbiorcom dająca możliwość obcowania ze sztuką piękną i niezwykłą . W każdą swoją pracę wkłada wiele serca i poświęca dużo czasu, ale robi to z ogromną radością. Jest często zapraszana do szkół, przedszkoli i domów opieki, bierze udział w aukcjach charytatywnych i prowadzi warsztaty układania florografów w różnych placówkach kultury. Pani Albina ma na swoim koncie ponad 500 prac i wiele wystaw indywidualnych. Wystawa w DDK potrwa kilka tygodni, można ją oglądać w godzinach pracy instytucji.

DDK


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)