Dzisiaj:
Wtorek, 14 maja 2024 roku
Bonifacego, Dobiesława, Jeremiego, Wiktora

JAK SKUTECZNIE NAUCZYĆ PSA POSŁUSZEŃSTWA

16 sierpnia 2023 | Brak komentarzy

Artykuł Partnera
Nauka posłuszeństwa to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie na swojej drodze może napotkać właściciel czworonoga. Na każdym posiadaczu psa spoczywa odpowiedzialność, by odpowiednio wychować swojego psiego towarzysza.

Szkolenie psa to nie tylko nauka nowych komend oraz poleceń; w trakcie wspólnych ćwiczeń rozwija się inteligencja czworonoga, a także wzmacnia się więź pomiędzy psem a jego właścicielem. Jakość treningu oraz regularność odbijają się później na codziennym funkcjonowaniu w relacji człowiek-pies; dzięki niemu zwierzę jest w stanie odnaleźć się w nieprzewidzianych sytuacjach, bez zbędnego uczucia zagubienia oraz paniki.

Dobry trening czworonoga powinien przede wszystkim przynosić widoczne efekty, jednak w sposób łatwy i przyjemny dla psa. Zwierzak również może się zniechęcić! Zadaniem opiekuna jest więc utrzymanie zainteresowania i sprawienie, że trening kojarzony będzie przede wszystkim pozytywnie.

Pozytywne metody nauki psa – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Sposób w jaki przeprowadzany jest trening to rzecz niezwykle istotna. Dla psa ogromne znaczenie ma podejście jego opiekuna; wszelkie próby zastraszania czy zmuszanie siłą do posłuszeństwa są dla zwierzęcia krzywdzące. Tego typu zachowanie powoduje nadszarpnięcie zaufania, które bardzo trudno później odbudować. Pozytywne metody oparte na regularnym nagradzaniu pożądanych zachowań to jedna z najlepszych, a przy tym najłatwiejszych dróg do pełnego zrozumienia pomiędzy opiekunem a zwierzęciem. Za każdym razem gdy pies wykona daną komendę, należy nagrodzić jego zachowanie w sposób, który automatycznie będzie kojarzył mu się z czymś przyjemnym. Ze względu na to, że każdy pies jest inny, nagroda może przybrać postać smakołyka, słownej pochwały, pogłaskania czy chwilowej zabawy razem z opiekunem. Za pomocny przyrząd do treningu uznaje się kliker – niewielkie urządzenie, które wydaje dźwięk po naciśnięciu. Stosuje się go za każdym razem, gdy pies czyni postępy w nauce; w krótkim czasie może szybko zostać skojarzonym nagrodą, zwłaszcza jeżeli tuż po jego naciśnięciu poda się psu smakołyk nagradzający jego pracę. Trening psów warto zacząć już od wieku szczenięcego, a każdy etap powinien być bogaty w konsekwencję, cierpliwość oraz spokój. Szkolenie powinno rozpocząć się od prostych ćwiczeń, a w jego trakcie nie powinno zmieniać się komend – taki trening z wykorzystaniem słów oraz określonych gestów jest przejrzysty, a przy tym w pełni zrozumiały dla głodnego wiedzy pupila.

Czy da się nauczyć sztuczek starego psa?

Psy, zupełnie jak ludzie, uczą się przez całe swoje życie. Poznają one funkcjonowanie świata, doskonalą relacje, rozwijają swoje zdolności poznawcze. Nauka dla starszego psa to nie tylko czas przyjemnie spędzony z opiekunem, lecz również doskonałe ćwiczenie mózgu. Badacze już jakiś czas temu odkryli, że psiaki mające okazję treningu ze swoimi właścicielami na dłużej zachowują swoją sprawność umysłową, a także znacznie rzadziej cierpią na psią demencję. Nauka komend pomaga starszemu psu na zachowanie aktywności i zdrowej sylwetki, tym samym unikając niebezpiecznej dla seniorów otyłości. By nauczyć starszego psa nowych sztuczek, powinniśmy najpierw udać się z nim do weterynarza by sprawdzić jego kondycję fizyczną i na jej podstawie dobrać odpowiednie metody nauki oraz komendy. Przy uczeniu jakichkolwiek sztuczek powinno się zachowywać ostrożność – starsze psy bardzo często cierpią na zwyrodnienia stawów oraz choroby kręgosłupa. Przez swój słabszy węch i wzrok, w ramach nagrody powinno się wybierać dla nich wyjątkowo aromatyczne smaczki o sporym rozmiarze. W celu ich przechowywania warto wyposażyć się w saszetkę treningową; można zakupić ją między innymi w sklepie TATAR DOG. Trening z psem, niezależnie od jego wieku, jest w stanie pozytywnie wpłynąć na rozwój czworonoga, a także utrzymać go w doskonałej formie.