Dzisiaj:
Środa, 28 lutego 2024 roku
Chwalibóg, Józef, Makary, Nadbor, Roman

JEST MOST ALE NIE MA DRÓG

16 sierpnia 2021 | komentarzy 12

Razem z mostem w Borusowej miały powstać obwodnice Borusowej, Kozłowa oraz Hubenic. Jednak kiedy uzgodnienia dotyczące tych dróg znacznie się opóźniały, zdecydowano o budowie w pierwszej kolejności mostu w Borusowej – dofinansowanego z funduszy europejskich.

Przeprawa, która zastąpiła prom na Wiśle i połączyła województwo świętokrzyskie z małopolskim, została otwarta 14 grudnia ubiegłego roku. I wpuszczono samochody na nieprzygotowane do tego wąskie drogi m.in. w Borusowej.

Zrobili nam piekło. Proszę tu stanąć, jak będzie jechał samochód ciężarowy, tu się wszystko trzęsie. Jest tu po prostu sajgon. Jeszcze widzi pan, jak wygląda ta droga, o godzinie 3-4 w nocy nie da się spać, bo już samochody ciężarowe jeżdżą.

Most jest dobry, ale nie ma drogi do mostu, tiry jeżdżą tak, że nie da się wytrzymać w domu. Nie ma chodników, nie ma jak przejść. Nawet rowerem jest ciężko przejechać jak jedzie tir.

Wójt Gminy Gręboszów Krzysztof Gil jeszcze przed otwarciem mostu w Borusowej wnioskował do Zarządu Dróg Wojewódzkich o wprowadzenie ograniczenia przejazdu dla ciężarówek. W odpowiedzi usłyszał, że nie można tego zrobić ze względu na dofinansowanie unijne budowy mostu. Przekonywano go też, że uniemożliwiłoby to też poruszanie się tymi drogami sprzętem rolniczym mieszkańcom. Wójt Gil podkreśla jednak, że problem jest ogromny.

Oczywiście jesteśmy otwarci na województwo świętokrzyskie. Jest ułatwienie przeprawy na drugą stronę, jest bliżej do Krakowa. Szybciej i wygodniej. Aczkolwiek krótko mówiąc, zostaliśmy w tym momencie rozjechani przez te wszystkie samochody. Po kilku tygodniach krawędzie drogi zostały oberwane przez samochody ciężarowe, które mają problem z minięciem się na tej wąskiej drodze.

Dyrektorka Zarządu Dróg Wojewódzkich Katarzyna Węgrzyn-Madeja podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków, że województwo małopolskie robi, co może, żeby poprawić sytuacje. Jeszcze przed otwarciem mostu poszerzono spore fragmenty drogi wojewódzkiej numer 973 od Tarnowa przez Żabno w kierunku Borusowej.

Niedawno rozpoczął się też remont nawierzchni ponad kilometrowego odcinka drogi w bezpośrednio po zjeździe z mostu, który ma potrwać do listopada. Z kolei jesienią Zarząd Dróg Wojewódzkich spodziewa się zezwolenia na budowę obwodnicy Kozłowa i Hubenic.

Myślę, że sama budowa obwodnic Kozłowa i Hubenic potrwałaby około dwa lata. Natomiast istotnym elementem jest pozyskanie dofinansowania na realizację obwodnicy. W chwili obecnej mamy środki na zakończenie prac projektowych. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Dyrektorka ZDW przekonuje, że jak zakończą się prace modernizacyjne odcinka w Borusowej, powstanie obwodnice Kozłowa i Hubenic, a także zakończy się rozbudowa drogi wojewódzkiej:

Myślę, że będziemy mogli swobodnie poruszać się tą drogą. A piesi będą się czuli bezpiecznie.

Problemem jest jednak obwodnica Borusowej. Jej budowa koliduje z planem zarządzania ryzykiem powodziowym i budową poldera zalewowego, co ogromnie podwyższyłoby koszty budowy obwodnicy Borusowej – wyjaśnia wójt gminy Gręboszów Krzysztof Gil.

W ramach konsultacji społecznych planu zarządzania ryzykiem powodziowego, które potrwają do 22 września, składamy wnioski o usunięcie bądź przesunięcie tego poldera. Mam zapewnienie wojewody Łukasza Kmity, że będzie to brane pod uwagę. Tak żeby umożliwić marszałkowi województwa projektowanie i budowę tej części obwodnicy” – podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków wójt Gminy Gręboszów Krzysztof Gil.

czytaj więcej

źródło: Radio Kraków

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 16 sierpnia 2021 o 14:44
  Wyborcy :
  A mogło być już dawno zrobione jedno i drugie, czyli most z obwodnicą. Wystarczy sięgnąć do nieodległej historii i pokazać dokumenty - co wstydzi się Pan Panie Gil? Przecież nikt inny, jak działacze lokalni zaskarżyli wydaną znacznie wcześniej decyzję środowiskową. A niech jeszcze wójt pokaże uchwalę o intencji przejęcia przez gminę części drogi wojewódzkiej 973 wraz z jej uzasadnieniem, bo o tym się mało mówi ( no i imienny wykaz głosowania radnych) . Tak że my już panu dziękujemy i pana kolegom także. W 2019 mogło województwo kasę na remont drogi zabezpieczyć, w 2020 także i w 2021 również. Trudno znaleźć "ciekawszy" odcinek drogi w całym województwie. To jest "wizytówka" dla gminy Gręboszów.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +11 (w sumie : 15)
 2. 17 sierpnia 2021 o 07:05
  Zenek :
  A pamiętacie, ile było na wbijaniu łopat pod tą inwestycje pisowskich działaczy, ledwie się w wielkim rzędzie mieścili. Takie mieli uśmiechnięte gęby, a teraz niema żadnego z nich.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 17)
 3. 17 sierpnia 2021 o 07:17
  drogowiec :
  Ta droga nie nadaje się już do żadnych mediów, to się nadaje raczej do prokuratury, ze względu na jej istniejący stan i zagrożenie bezpieczeństwa uczestników w ruchu lądowym. Ale region Borusowej tak widocznie ma, a to w kościele zagrożenie związane z zaczadzeniem i nikt nic nie robi, a to rozjechana droga, a raczej droga widmo i wszystkim to pasuje. Jaki gospodarz, taki stan bezpieczeństwa, zagrożenia itd. Jak jeszcze wojewoda uzależnia dotacje na drogi w zależności od szczepień na Covid - 19, to już mamy nie zarządzanie, a popis głupoty i raczej pajacowanie. A gdzie są władze tej gminy od początku kadencji, gdzie wójt, gdzie przemądrzały przewodniczący rady i co oni mogą - a no jak widać wielkie nic.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 14)
 4. 17 sierpnia 2021 o 09:41
  Tadek :
  Patrze na to z USA i tak troche przychodzi mi na mysl, ze ta gminna administracja, to podobnie skutecznie dziala jak polska dyplomacja. Przeciez w Chicago nawet wiedza kto sie przyczynil do opoznienia calosci inwestycji.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 14)
 5. 19 sierpnia 2021 o 12:08
  Ja :
  Bo to jest wina Tuska
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 14)
 6. 21 sierpnia 2021 o 11:09
  Cornicki :
  Poczekajmy do zimy, niejeden `duzy` będzie tam siedział w rowie. A po zimie to z tej drogi zostanie szuter i destrukt.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 15)
 7. 22 sierpnia 2021 o 09:13
  Obiektywny :
  Droga do gruntownej zmiany, a wójt i przewodniczący rady jak najprędzej do wymiany.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 11)
 8. 23 sierpnia 2021 o 06:59
  Obserwator :
  E tom głupoty piszecie. Przeta wójt cały czas coś podpisuje. Co raz to widzę go na zdjęciu. Przyszły poseł:) z obecnym:) załatwia i będzie:):):) ino obecny może zagłosować podobnie jak w Dąbrowie i wtedy będą nici.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -1 (w sumie : 5)
 9. 23 sierpnia 2021 o 18:33
  lustereczko :
  Staszek nie pisz, tylko wróć. Tensknimy.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 6)
 10. 24 sierpnia 2021 o 07:19
  do lustereczko :
  Spoko, mamy już dwóch chętnych kandydatów, ale żaden z nich to nie Staszek, chyba że Staszek ( jak zechce) będzie kolejnym.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 4)
 11. 24 sierpnia 2021 o 22:12
  lustereczko :
  Ooo. Chcieć to muc. A jak tam moc ??? Ze Staszkiem to by było was trzech muszkieteruf. Przydałby się jeszcze d.Artanian. Wyjdzie z tego komedia.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -3 (w sumie : 3)
 12. 27 sierpnia 2021 o 07:18
  Nauczyciele :
  Trzej muszkieterowie - to historyczna powieść z rodzaju literackiego, jakim jest epika. Komedia to nie jest, ale za to w Gręboszowie to mamy kilku komediantów. Natomiast droga 973 ( a właściwie jej niewielka część) to niestety tragedia i dramat. Lustereczko - poczekaj cierpliwie, jak poznasz kilka ciekawych faktów z życia posła / posłów /i dokumenty podpisane przez samorządowca /samorządowców/ , to będziesz miał minę niczym Louis de Funès - a on rzeczywiście grał w komediach. Wytrwałości i cierpliwości życzymy. Pozdrawiamy, pa,pa..
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 5)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)