Dzisiaj:
Czwartek, 2 maja 2024 roku
Anatola, Walentego, Waltera, Zygmunta

Jubileuszowy X Dzień Pamięci o Holocauście

19 kwietnia 2012 | komentarze 3

W Dąbrowie Tarnowskiej odbył się Dzień Pamięci o Holocauście zatytułowany „Nie masz już w Polsce żydowskich miasteczek”. Od dziesięciu lat organizują go wspólnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 i Dąbrowski Dom Kultury.

W tegorocznych Powiatowych Jubileuszowych Obchodach uczestniczyło ponad 400 uczniów ze szkół ponadgimnazjanych i gimnazjów z powiatu dąbrowskiego i Tarnowa.

W tym roku zaprezentowali się soliści, zespoły taneczne i wokalne, recytatorzy, grupy teatralne. Częścią przedsięwzięcia był również konkurs fotograficzny. Na scenie Dąbrowskiego Domu Kultury można było usłyszeć m.in. piosenki tematycznie związane z kulturą żydowską, obejrzeć tańce, posłuchać wierszy i fragmentów prozy. Rzeczywistość wojenną i narażenie na nietolerancję społeczności żydowskiej młodzi ludzie ukazali w spektaklach teatralnych.

Jak podkreślają organizatorzy, celem Dnia Pamięci o Holocauście jest przypominanie o Polakach żydowskiego pochodzenia zamordowanych podczas drugiej wojny światowej. – Kiedy w 2003 roku organizowaliśmy pierwszy Dzień Pamięci o Holocauście wzbudziło to sporo kontrowersji. Usłyszeliśmy różne opinie, często krytyczne. Pytano nas dlaczego właśnie taki temat, bo może tematyka żydowska nie bardzo jest na miejscu. Zdarzały się też nieprzyjemne komentarze. A jak się po dziesięciu latach okazuje – był to bardzo trafiony pomysł. Młodzież bardzo chętnie i z dużym entuzjazmem uczestniczy w prezentacjach – mówi Jolanta Stelmach, polonistka z dąbrowskiego ZSP nr 2, pomysłodawczyni i współorganizatorka przedsięwzięcia.

Dni Pamięci o Holocauście spotkały się zainteresowaniem także poza Dąbrową, od dwóch lat uczestniczą w tym przedsięwzięciu na przykład uczniowie z Tarnowa. Jak mówi Marta Sak, nauczycielka historii z Gimnazjum nr 2 z Tarnowie, ona już przygotowuje się do odwiedzenia Dąbrowy w czerwcu, kiedy można będzie tu skorzystać z lekcji historii organizowanych w zabytkowej synagodze, która w maju zostanie oddana do użytku.

Dni Pamięci o Holocauście to jedna z form pracy z młodzieżą, która ma budować tolerancję. Jak podkreśla Jolanta Stelmach, która jest także inicjatorką spotkań uczniów ZSP nr 2 i młodzieży z Izraela, to przynosi efekty. – Młodzi ludzie nie mają okazję poznać się spotkać, poznać swoje kultury, poglądy. Zauważają, że i młodzież polska i izraelska niczym się od siebie nie różni i zmieniają wyobrażenia na swój temat. Tego typu przedsięwzięcia burzą stereotypy i służą tolerancji – podkreśla Jolanta Stelmach.

Dodatkową atrakcją dla uczestników Dnia Pamięci o Holocauście była możliwość degustacji tradycyjnych żydowskich potraw. W sumie w prezentacjach scenicznych oraz konkursie fotografii nagrodzonych i wyróżnionych zostało kilkudziesięciu uczestników.

PROTOKÓŁ Z X DNIA PAMIĘCI O HOLOCAUŚCIE I PRZECIWDZIAŁANIU ZBRODNIOM PRZECIWKO LUDZKOŚCI.

  1. Organizatorami Dnia Pamięci pod hasłem: „Nie masz już w Polsce żydowskich miasteczek” byli: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Dąbrowski Dom Kultury.
  2. Patronat honorowy objęli: Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Powiatu Dąbrowskiego i Stanisław Początek – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.
  3. W ramach projektu przeprowadzono następujące konkursy artystyczne:

– fotograficzny

– recytatorski

– teatralny

– wokalny

– taneczny.

  1. Jury w składzie: Jarosław Gęza (Przewodniczący), Edmund Wilk, Stanisław Stroński po obejrzeniu nadesłanych prac na konkurs fotograficzny przyznało następujące nagrody:

I miejsce – Gabriela Ujek (Publiczne Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej)

II miejsce ex aequo – Szymon Szczęch (Gimnazjum w Szczucinie), Katarzyna Cieśla (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej) i Aleksandra Pochroń (Publiczne Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej)

III – Paulina Nowak (Publiczne Gimnazjum nr 2 w Tarnowie) oraz wyróżnienia: Martyna Wiśniowska (Publiczne Gimnazjum nr 2 w Tarnowie) i Grzegorz Górecki (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej).

  1. Pozostałe konkursy oceniała komisja w składzie: Krystyna Wentrych (Przewodnicząca), Bożena Nadolska-Walus i Elżbieta Czosnyka.
  2. Wyniki konkursu wokalnego:

I miejsce – Anna Smutek (II LO w Tarnowie)

II miejsce ex aequo – Kinga Borsa (Publiczne Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej) i Gabriela Woźniak (Gimnazjum w Mędrzechowie)

III – Inga Piotrowska (Publiczne Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej).

  1. Wyniki konkursu tanecznego:

I miejsce ex aequo – „Acht Schalom” (Publiczne Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej) i Grupa Taneczna (Publiczne Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej)

II miejsce – „Jerusalem Dance” (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej)

III – Grupa Taneczna (Gimnazjum w Radgoszczy).

  1. Wyniki konkursu teatralnego:

I miejsca nie przyznano, II miejsce – „Jedność w wielości” (ZSP nr 2 w DT)

III ex aequo – „Mendel Gdański” (ZSP nr 1 w DT) i „Filiżanka” (ZSP nr 2 w DT).

  1. Wyniki konkursu recytatorskiego:

I miejsce ex aequo – Joanna Stanek (Gimnazjum w Gruszowie Wielkim) i Szymon Szczęch (Gimnazjum w Szczucinie)

II miejsce ex aequo – Katarzyna Łapa (Publiczne Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej) i Oliwia Fido (Publiczne Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej)

III ex aequo – Patrycja Wójcik (ZSP nr 2 w DT) i Weronika Kuta (Publiczne Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej)

oraz 2 równorzędne wyróżnienia: Karolina Jarosz (Gimnazjum w Radgoszczy) i Marcelina Gondek (Gimnazjum w Gruszowie Wielkim).

  1. Nagrody rzeczowe (albumy, słowniki i puchary) oraz dyplomy ufundowali organizatorzy.
  2. Na tym protokół zakończono.

Dąbrowa Tarnowska, 18.04.2012 r.

źródło: DDK

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 19 kwietnia 2012 o 21:40
    Ania :
    Po pierwsze Joanna Stanek jest z Gizmazjum w Gruszowie Wielkim ! A nie MĘDRZECHÓW. GRATULUJE WSZYTSKIM ;))
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -2 (w sumie : 4)
  2. 19 kwietnia 2012 o 21:41
    Michael :
    Witam posiada może ktoś nagrania wideo z tych dni tylko z przed 3 lat? Pamiętam że było nagrywane a wtedy to dopiero był szał:)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 2)
  3. 19 kwietnia 2012 o 23:52
    Edward, Chicago :
    Tutaj nam w Chicago historię dąbrowskich Żydów oraz samej synagogi wielokrotnie ukazywała pewna Pani z Dąbrowy na łamach jednej z gazet. Dzięki Niej mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)