Dzisiaj:
Środa, 28 lutego 2024 roku
Chwalibóg, Józef, Makary, Nadbor, Roman

KIEROWCO PROSZĘ ZWOLNIJ

12 października 2023 | 1 komentarz

Pod takim hasłem przebiegła akcja społeczno – edukacyjna zorganizowana przez radnego miejskiego, Jerzego Żelawskiego, która miała na celu zwrócenie uwagi na nadmierną prędkość jako jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków na polskich drogach.

To już druga edycja akcji zorganizowanej przez radnego miejskiego przy drogach gminnych, powiatowej i krajowej, w okolicy placówek edukacyjnych.

Wzięły w niej udział dzieci z ośmiu placówek: przedszkola nr 1 i 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, w Smęgorzowie i Nieczajnej Górnej oraz z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, Szkoły Podstawowej w Lipinach, Szarwarku oraz Żelazówce. Celem akcji było zwrócenie uwagi kierowców na nadmierną prędkość, która w Polsce stanowi jedną z głównych przyczyn wypadków śmiertelnych na drogach.
Dzieci w asyście policjantów przekazywały kierowcom ulotki z tragicznymi statystykami z polskich dróg.

To już druga nasza akcja prowadzona w Dąbrowie Tarnowskiej. Pierwsza miała miejsce przed wakacjami, w czerwcu i prowadzona była razem z Przedszkolem nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Nasze akcje mają charakter przede wszystkim edukacyjny. Chcemy pokazać przede wszystkim najmłodszym dzieciom (a za ich pośrednictwem dotrzeć również do dorosłych), jak ważne jest bezpieczeństwo; że należy dbać o życie swoje i innych, stąd hasło naszej akcji: „Kierowco proszę zwolnij”. I tutaj ważna jest też druga część tego hasła: „Ty i ja mamy jedno życie”. Naszą akcją chcieliśmy zwrócić uwagę na szybkość, ponieważ jest to – moim zdaniem – główna przyczyna tragedii, które każdego dnia rozgrywają się na polskich drogach, stąd na ulotkach, które dzieci rozdawały, widnieje statystyka śmierci na polskich drogach. W zeszłym roku zginęło prawie 2 tysiące osób, a w te wakacje – ponad 440. Należy zaznaczyć oczywiście, że stan bezpieczeństwa poprawia się na naszych drogach z każdym rokiem; jest dużo bezpieczniej niż dziesięć lat temu, ale te zmiany następują wolniej niż w większości krajów Unii Europejskiej. Między innymi lepiej jest pod tym względem u naszych południowych i zachodnich sąsiadów, stąd należy podjąć moim zdaniem działania, które nie są trudne: mianowicie wyeliminować brawurę i nadmierną szybkość, z którą kierowcy poruszają się na drogach każdej kategorii – drogach gminnych, powiatowych, czy drogach krajowych. Jeżeli szybkość będzie dostosowana do obowiązujących przepisów i dostosowana do warunków, jakie panują na drogach w określonych porach roku czy porach dnia, to będzie dużo bezpieczniej i nie będą rozgrywać się te tragedie i dramaty, o których media donoszą  niemal codziennie. Jeżeli kierowcy poruszaliby się z prędkością dopuszczoną przez przepisy i uwzględniającą warunki na drodze, to transport samochodowy byłby tak samo bezpieczny, jak lotniczy – mówił e – Kurierowi Dąbrowskiemu radny Jerzy Żelawski, pomysłodawca akcji „Kierowco proszę zwolnij”.

us


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 12 października 2023 o 19:15
    Jacuś :
    To chyba jedyna aktywność tego radnego...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 6)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)