Dzisiaj:
Wtorek, 23 kwietnia 2024 roku
Gerarda, Gerharda, Heleny, Jerzego, Wojciecha

„KOLACJA DLA GŁUPCA” ROZPOCZNIE XXVII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL KOMEDII TALIA

14 września 2023 | Brak komentarzy

Na inaugurację XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie przygotował premierę komedii Francisa Veber’a „Kolacja dla głupca”.

Reżyserii podjął się Tadeusz Łomnicki, który w Teatrze Solskiego otrzymał już niejedną festiwalową nagrodę (m.in. Nagroda Publiczności Talia 2021 dla spektaklu „Mayday”, Grand Prix Festiwalu Talia 2019 za „Akt równoległy”, czy w 2016 roku wyróżnienie za grę aktorską za rolę Mykologa w spektaklu „Sarenki” Tomasa Svobody).

„Kto z nas nie żartował sobie z innych, czasem nawet bliskich osób, niech pierwszy rzuci kamień. „Niewinna zabawa”, tak można powiedzieć, kiedy nie jest się obiektem żartów. „Trzeba mieć do siebie dystans”. “Jak zainteresowany o tym nie wie, to nic złego się nie dzieje”. Pewnie niejednokrotnie tak sobie myślimy w podobnych sytuacjach. Tak też myśli główny bohater “Kolacji dla głupca”, Pierre Brochant, francuski wydawca bestsellerów. Perspektywa zmienia się jednak, gdy lądujemy po drugiej stronie barykady.

W Kolacji…możemy przyjrzeć się, ale i pośmiać z obu stron tego spotkania-konfrontacji, bo życie, jak to życie, bywa przekorne. Zdarza się, że nasza “ofiara” staje się wybawcą, wróg przyjacielem a przyjaciel wrogiem. “Kolacja dla głupca” to pełna zwrotów akcji opowieść o (nie)niewinnej rozrywce “wyższych” (?) sfer, ale też o miłości, przyjaźni i konsekwencji naszych mądrych i niemądrych życiowych wyborów. Wszystko skąpane we francuskim wdzięku i poczuciu humoru, nie tak znów odległym, jak się okazuje, od naszego” – Tadeusz Łomnicki, reżyser.

Autor: Francis Veber

Reżyseria i opracowanie: Tadeusz Łomnicki

Opracowanie muzyczne: Antoni Skolias

Reżyseria świateł: Wiktor Obrok

Kostiumy i scenografia: Ewa Mroczkowska

Choreografia: Justyna Kaczmarska

Asystent reżysera: Jerzy Pal

Inspicjent, sufler: Aleksandra Stach

Obsada:

Pierre: Ireneusz Pastuszak

Christine: Kinga Piąty

Archambaud: Tomasz Piasecki

François: Jerzy Pal

Leblanc: Kamil Urban

Marlène: Karolina Fortuna

Cheval: Paweł Plewa (gościnnie)

21 września (czwartek), godz. 18:00 – pokaz przedpremierowy

22 września (piątek), w ramach festiwalu TALIA, godz. 17:00 – pokaz przedpremierowy,
godz. 20:30 – premiera oraz inauguracja XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA 2023

22 września o godz. 20:15 odbędzie się również Wernisaż wystawy „Profesor Filutek i inne żarty Lengrena”, która będzie dostępna dla zainteresowanych od 20 września do 11 października 2023.

W foyer Teatru Solskiego zawisną wybrane prace Zbigniewa Lengrena pochodzące z wystawy Żartownik Lengrena. Zbigniew Lengren (1919 – 2003) z cyklu „Mistrzowie karykatury polskiej”, prezentowanej w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie w 2005 roku.

Autorem plakatu do XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA, który nawiązuje do maszkaronów tarnowskiego ratusza jest Piotr Barszczowski – artysta-plastyk, projektant, teolog i pedagog oraz autor neowitrażu pt.: „Ostatnia wieczerza XXI” nagrodzonego Złotym Medalem oraz Nagrodą Publiczności podczas XIII Biennale Sztuki we Florencji.

Wystawa jest częścią projektu TARNOC realizowanego w ramach TARNÓW NOWE SPOJRZENIE, którego głównym prowadzącym jest Miasto Tarnów. Wydarzenie sfinansowano ze środków Funduszy Norweskich w ramach Programu Rozwój Lokalny. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Wystawę przygotowano we wsparciu Muzeum Karykatury im. Edwarda Lipińskiego w Warszawie.

Fot. Mateusz Niemczura


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)