Dzisiaj:
Sobota, 4 maja 2024 roku
Floriana, Grzegorza, Michała, Moniki

„ZABURZENIA EMOCJONALNE DZIECI I MŁODZIEŻY”

24 listopada 2023 | Brak komentarzy

Zaburzenia emocjonalne dzieci i młodzieży były tematem konferencji profilaktycznej zorganizowanej 23 listopada 2023 r. w ramach Dni Profilaktyki Powiatu Dąbrowskiego przez: Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Dąbrowie Tarnowskiej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Dąbrowie Tarnowskiej.

W imieniu organizatorów licznie zgromadzonych w sali dąbrowskiego „Sokoła” uczestników powitał starosta dąbrowski Lesław Wieczorek.

Podkreślił, iż konferencja jest jednym z wielu przedsięwzięć mających na celu promocję zdrowia wśród mieszkańców powiatu dąbrowskiego podejmowanych przez ww. instytucje. „Wyrażam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie dostarczy Państwu dużo przydatnej wiedzy, którą będziecie mogli wykorzystać w życiu i pracy zawodowej z korzyścią przede wszystkim dla dzieci i młodzieży.” – mówił starosta.

Do wysłuchania laureatek III Powiatowego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu organizowanego w październiku br. przez dąbrowskie starostwo, SANEPID i Dąbrowski Dom Kultury zaprosiła Anna Klimowska Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Tarnowskiej. Na scenie wystąpiły: Alicja Zachara z Przedszkola Publicznego nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, Liliana Nowakowska z Szkoły Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, Joanna Łos z Szkoły Podstawowej w Dąbrówkach Breńskich oraz Zofia Ciećko z Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.

Po występach głos oddano prelegentom konferencji:

– Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej Bogusława Molak omówiła działalność kierowanej przez nią jednostki w zakresie udzielania pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży;
– Mariusz Wielgus – psychoterapeuta i psycholog przedstawił problemy dzieci i młodzieży w powiecie dąbrowskim oraz przedstawił wybrane przypadki na podstawie zgłoszeń do PPP w Dąbrowie Tarnowskiej;
– dr Józef Partyka – psycholog i jednocześnie Prezes Fundacji AUXILIUM z Tarnowa, która była partnerem tegorocznej konferencji omówił rodzinne uwarunkowania dzieci i młodzieży;
– O samookaleczeniach dzieci i młodzieży, ich przyczynach i sposobach reagowania mówiła Iwona Wiśniewska – psycholog i psychoterapeuta pracująca na co dzień w Krakowie.

Konferencji towarzyszyła wystawa fotografii „PoGodność (o)Znaki (prze)Mocy” powstała z inicjatywy Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy, do której obejrzenia zachęcała Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej Agnieszka Anioł – Głuszek. Jak mówiła celem wystawy było zwrócenie uwagi na drugiego człowieka za pomocą fotograficznych obrazów. To także zwrócenie uwagi na osobę w kryzysie, smutku, lęku, niepokoju, bezradną, ogarniętą nagłym zdarzeniem, w traumie, w myślach samobójczych, w chorobie, w przemocy.

Oficjalnego zakończenia spotkania dokonał wicestarosta Krzysztof Bryk, który podziękował wszystkim organizatorom, na czele z starostą Lesławem Wieczorkiem za organizowanie konferencji, która dostarczyła jej uczestnikom cennej wiedzy, którą będą mogli wykorzystać na co dzień w trudnej pracy z dziećmi i młodzieżą .Wyrazy uznania dla różnorodnych działań podejmowanych przez organizatorów w zakresie promocji i ochrony zdrowia złożyli również: Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Małopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jarosław Foremny oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Marta Chrabąszcz.

powiatdabrowski.pl


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)