Dzisiaj:
Piątek, 10 maja 2024 roku
Antoniny, Izydora, Jana, Symeona, Wiktoryny

Modelowe rozwiązanie scaleń

24 listopada 2011 | Brak komentarzy

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo w gminie Żabno powstanie modelowy projekt prac urządzeniowo- rolnych. Województwo małopolskie podpisało umowę partnerską z regionem turyńskim w Niemczech, który posiadając odpowiedni „know how”, pomoże w przygotowaniu kompleksowego programu.

Niemiecki patent na zagospodarowanie terenów rolnych jest uznawany za wzór, do którego należy dążyć.

Omawiany był na seminariach organizowanych przez Urząd Marszałkowski i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, w których uczestniczył burmistrz Żabna. – Jako z wykształcenia geodeta- urządzeniowiec i osoba urzędowo odpowiedzialna za jakość naszych wsi miałem podwójną motywację i ciekawość, jakich rozwiązań możemy szukać u naszych zachodnich sąsiadów – mówi burmistrz – przedstawiano nam ciekawe rozwiązania, które chciałbym, aby kiedyś zostały wdrożone w naszych sołectwach.

To co charakteryzuje niemiecki sposób na scalanie gruntów to fakt, że nie dotyczy on tylko samych pól rolnych, dojazdów do nich i melioracji. Tutaj kompleksowo rozwiązuje się ochronę środowiska, renaturyzację cieków, budowę dróg i ścieżek rowerowych, odnowę miejscowości nie tylko wizualną, ale także opartą o potencjał kulturowy i społeczny, bierze się pod uwagę przygotowanie terenów pod inwestycje, czy też analizuje potencjał turystyczny regionu. Program jest spójny i całościowo ma współgrać z rozwiązaniami sąsiedzkimi.

Województwo Małopolskie, które szukało miejscowości, w których modelowo można spróbować wdrożyć takie rozwiązania, wybrało ofertę burmistrza Kusiora, który do projektu zgłosił Bobrowniki Wielkie. Po wizycie delegacji z Niemiec sołectwo to jednak nie zakwalifikowało się do projektu urządzeniowo- rolnego ze względu na jednorodność występującego zjawiska – bycie w dużej mierze „sypialnią” miasta Tarnowa. Strona niemiecka po nawiązaniu kontaktów z burmistrzem Kusiorem koniecznie chciała jednak przeprowadzić projekt w gminie Żabno. Dlatego też zaproponowane zostały sołectwa Niecieczy i Czyżowa. – Tutaj spotykamy się z wieloma problemami, które wymagają usystematyzowania, między innymi z wysokotowarowym, a także z  rozdrobnionym rolnictwem, problemami wodnym, komunikacyjnymi, odnową wsi – wylicza burmistrz.

Projekt będzie owocem kilkuletniej współpracy Małopolski i Turyngii, które przeprowadziły od 2007 roku szereg wizyt studyjnych, a także konferencji międzynarodowych na rzecz propagowania prac urządzeniowo- rolnych. Współpraca przy projekcie, który przybrał nazwę „Doskonalenie działań administracji regionalnej odpowiedzialnej za scalanie gruntów w Małopolsce” polegać będzie na wspólnych pracach nad modelowym programem urządzeniowo- rolnym dla sołectw Nieciecza i Czyżów, który będzie dokumentem gotowym do wdrożenia.

To rozwiązanie satysfakcjonuje mnie bardzo, bo Województwo Małopolskie mając do końca 2012 roku gotowy plan „scaleniowy” Niecieczy i Czyżowa z pewnością pomoże nam w jego wdrożeniu – dodaje burmistrz Kusiormodelowe rozwiązania w gminie Żabno stałyby się wtedy doskonałą wizytówką dla całego regionu Małopolski, a nawet Polski i być może przyczyni się w dalszej perspektywie do polepszających sytuację w małopolskich wsiach. Jednak jego wdrożenie i realizacja w gminie Żabno będą wymagały zgody mieszkańców. O taką będziemy zabiegać po wizycie partnerów z Niemiec, którzy w lutym przyszłego roku zaprezentują wstępne założenia projektu i będą oczekiwać aktywnego włączenia się mieszkańców w wypracowanie ostatecznej wersji programu.

W pierwszych dniach listopada burmistrz Żabna wraz z delegacją z Urzędu Marszałkowskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wizytował w Turyngii, gdzie omówiono wstępnie założenia do projektu i gdzie przekazana została podpisana umowa na przygotowanie projektu.

źródło: UM Żabno

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)