Dzisiaj:
Poniedziałek, 6 maja 2024 roku
Benity, Gościwita, Jana, Judyty, Juranda

Najstarsze książki biblioteki w Nieczajnej G.

5 lutego 2014 | Brak komentarzy

Każdy z nas wie, jak wielką wartość posiadają książki, choć nie każdy traktuje je z równym zainteresowaniem. Czasami zdarza się, że pożyczamy tylko te najnowsze, gdyż przyciągają one kolorowymi okładkami, a te starsze i zniszczone zostawiamy obojętnie na półce.

Z tej okazji Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nieczajnej Górnej przygotowała wystawę, na której znalazły się najstarsze książki biblioteki znajdujące się w jej księgozbiorze.

Ma ona na celu wyeksponowanie tych woluminów, które znajdują się w bibliotece najdłużej, pokazanie ich wielkiej wartości oraz zwrócenie uwagi wszystkim zwiedzającym, że powinno się je szanować i równie traktować jak pozostałe mimo ich wieku.

Zbiory biblioteki w Nieczajnej to ogrom wiedzy, wyobraźni i słowa pisanego.

W księgozbiorze, który gromadzony jest już od ponad 50 lat są perełki, które biblioteka zaprezentowała na wystawie. Wśród nich możemy zobaczyć „Wybór poezji” Adama Mickiewicza, który pochodzi z 1947 roku i jest zarazem najstarszą książką znajdującą się w książnicy. Na ekspozycji godna zobaczenia jest także książka „Wieczór literacki” B. Prusa (1953) oraz A. Malczaka „Z dziejów rzemiosła w Polsce” (1954). Na niej znalazło się także wiele innych woluminów, które poszczycić się mogą swoją wartością, a całość uświetniały aforyzmy i cytaty znanych poetów o książkach i czytaniu.

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do zwiedzania wystawy. Ekspozycję można zwiedzać do 7 marca 2014 roku w godzinach pracy biblioteki.

Otwórzcie mi księgarnie wszystkich krajów świata,

Chcę się w nie rzucić, wrosnąć, zatopić i szperać,

Z ksiąg chce mieć pokarm, napój, w księgi się ubierać,

Spać w księgach i śnić księgi – i by myśl bogata,

Kupiła wszechmarzenia, rachuby i lata, […]

Niech mię Bóg zrobi stróżem ksiąg tamtego świata.

Hieronim Kajsiewicz

źródło: MBP w D.T.

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)