Dzisiaj:
Poniedziałek, 17 czerwca 2024 roku
Adolfa, Alfa, Agnieszki, Franciszka, Laury

NAJWYŻSZA I NAJNIŻSZA EMERYTURA W REGIONIE

21 maja 2024 | komentarze 2

Niemal 34 tys. zł to najwyższa emerytura w Małopolsce, którą wypłaca krakowski ZUS. Najniższa zaś wynosi 26 groszy.

Najwyższe świadczenie w regionie otrzymuje mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 73 lat. Jego staż pracy to niemal 50 lat i jest on nadal aktywny zawodowo.

Nie jest to najwyższa emerytura w Polsce. To świadczenie wypłaca oddział ZUS w Zabrzu i wynosi prawie 48,7 tys. zł. Dostaje je mężczyzna, który przepracował przeszło 62 lata i zdecydował się przejść na emeryturę dopiero w wieku 86 lat.

Jak wynika z danych ZUS wysokie świadczenia dostają osoby, które mają długi staż pracy. Zdecydowały się one przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość świadczenia składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta.

Z drugiej strony, w konsekwencji wprowadzonej w 1999 r. reformy emerytalnej, w systemie zdefiniowanej składki zaledwie jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pozwala otrzymać emeryturę. Jej wysokość będzie jednak proporcjonalna do naszego wkładu do systemu.

Najniższe świadczenie w województwie wynosi 26 grosze. Otrzymuje je kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku przeszło 61 lat, a jej okres składkowy to zaledwie miesiąc i kilka dni. Świadczenie przekazuje tarnowski ZUS.

Najniższą emeryturę w kraju wypłaca natomiast ZUS w Biłgoraju. Wynosi ona 2 grosze i pobiera je kobieta, która przepracowała 1 dzień i przeszła na emeryturę w wieku 60 lat.

Oddział ZUS     Najwyższa emerytura                Najniższa emerytura
Kraków                    33,8 tys. zł                                         0,38 zł
Nowy Sącz              27,8 tys. zł                                         0,35 zł
Chrzanów               24 tys. zł                                             1,07 zł
Tarnów                   23,2 tys. zł                                          0,26 zł


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 22 maja 2024 o 08:57
  Piotr :
  2 grosze? Takie kwoty w ogóle nie powinny być wypłacane więcej papier, kosztuje
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 5)
 2. 22 maja 2024 o 14:27
  Do Piotr :
  Piotrze widocznie jesteś bogaczem skoro twierdzisz żeby nie wypłacać ktoś sobie będzie odkladal to przez 2 lata i uzbiera prawie na kajzwrkę
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 4)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)