Dzisiaj:
Piątek, 1 grudnia 2023 roku
Długosz, Edmund, Eligiusz, Eliga, Iwa, Natalia, Natalis, Platon, Sobiesława

NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM”

8 września 2023 | Brak komentarzy

Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną w Tarnowie Filią w Dąbrowie Tarnowskiej zapraszają do udziału w akcji Narodowe Czytanie, która odbędzie się 9 września 2023 roku o godz. 10:00 przed budynkiem biblioteki, przy ul. Polnej 13.

Od 2012 roku w całej Polsce, a także poza jej granicami odbywa się publiczne czytanie polskich dzieł literackich. Jego celem jest wzmocnienie narodowej świadomości oraz promowanie macierzystej literatury i piękna języka ojczystego.

W tym roku przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego, z tej okazji czytać będziemy „Nad Niemnem” autorstwa Elizy Orzeszkowej. Powieść ta łączy ze sobą ducha pozytywistycznej myśli z nadzieją na odzyskanie upragnionej wolności. Poprzez udział w akcji pragniemy przybliżyć lokalnej społeczności losy bohaterów oraz ich rozterki, które współcześnie nie tracą na aktualności. Podczas wydarzenia będzie możliwość ostemplowania pamiątkową pieczęcią przesłaną przez Kancelarię Prezydenta RP własnych egzemplarzy powieści „Nad Niemnem”.

Patronat honorowy nad Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka, a dąbrowskiemu czytaniu patronować będzie Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski. Z kolei patronat medialny nad wydarzeniem objął e-Kurier Dąbrowski.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)