Dzisiaj:
Piątek, 3 maja 2024 roku
Aleksandra, Antoniny, Marii, Marioli

Nie bój się ratować życia innym!-akcja wypadek

15 sierpnia 2012 | 1 komentarz

14 sierpnia pogoda nie rozpieszczała kierowców. Wyjeżdżając rano o godzinie 7:00 z Dąbrowy Tarnowskiej do Jędrzejowa na kolejną akcję NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM! myśleliśmy, że do niej nie dojdzie.

Małopolska pożegnała nas deszczem, a ziemia świętokrzyska zgodnie ze starym polskim porzekadłem przywitała wiatrem. Czy zatrzymasz się i udzielisz pierwszej pomocy gdy widzisz rozbite auto w rowie z poszkodowanym? Na to pytanie odpowiedzi szukali policjanci WRD KPP w Jędrzejowie organizując w małej miejscowości Potok przy bardzo ruchliwej Drodze Krajowej nr 7 wypadek, który miał ruszyć sumienie kierujących pojazdami.


Po raz trzeci w powiecie jędrzejowskim odbyła się akcja NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM! Odprawę szkoleniową w Komendzie Powiatowej Policji w Jędrzejowie poprowadził Komendant KPP podinsp. Sławomir Sędybył, który poinformował, że akcję rozszerzono o upozorowany wypadek mający na celu sprawdzenia reakcji i zachowania przejeżdżających kierowców. Jednak głównym celem wspólnych działań było podniesienie świadomości wśród kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego, na potrzebę niesienia pomocy osobom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych oraz przełamanie bariery strachu przed jej udzieleniem. KPP wzięła na siebie ciężar koordynowania całym przedsięwzięciem. O ww. akcji powiadomiono lokalne służby ratownicze, że w godz. 10:00 -14:00 będzie pozorowany wypadek.

Tym razem w zorganizowaniu akcji z takim rozmachem oprócz jej autora Andrzeja Dziedzica z Biura Doradczo-Usługowego BHP z Dąbrowy Tarnowskiej oraz Janusza Borówki z Ośrodka Szkolenia Doradztwa i Nadzoru w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Firmy Rodzinnej „BORÓWKA” w Jędrzejowie jako członków sieci ekspertów ds. BHP certyfikowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie zaproszono również Automobilklub – sekcja ratownictwa drogowego i Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach oraz Powiatową Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie.

Ok. 200 m od Stacji Paliw BP organizatorzy zaaranżowali wypadek drogowy: samochód osobowy wpadł w poślizg i wjechał do rowu. Połamane gałęzie leżały na aucie, a w środku ucharakteryzowany poszkodowany z widocznymi oznakami krwi sugerującymi poważne obrażenia. Podczas trwania tej symulacji zatrzymało się 216 kierowców, którzy wraz ze swoimi pasażerami chcieli udzielić pierwszej pomocy. Telefonicznie o wypadku służby ratownicze zostały powiadomione ponad 40 razy. Niestety, widok poszkodowanego mężczyzny oraz znajdującego się w rowie samochodu nie spowodował żadnej reakcji u kilkudziesięciu przejeżdżających kierowców. Ci, którzy obojętnie mijali wypadek, byli zatrzymywani do kontroli drogowej na stacji paliw i w ramach „kary” przechodzili szybki instruktaż z pierwszej pomocy pod fachowym okiem ratowników i instruktorów. Instruktaż obejmował, zabezpieczenie miejsca wypadku oraz ewakuację kierowcy z zagrożonego wybuchem auta, resuscytację krążeniowo-oddechową dorosłego, dziecka i niemowlęcia.

Pierwsi kierowcy, którzy chcieli udzielić pomocy poszkodowanemu w wypadku, zatrzymali się już kilka minut po rozpoczęciu akcji. Na miejscu zostali poinformowani, że są to tylko ćwiczenia i w nagrodę za spełnienie obowiązku otrzymali upominki lub zostali zaproszeni do udziału w instruktażu ratowniczym. Miłym zaskoczeniem było to, że wielu kierowców, którzy z przymusu zawitali na stację w celu nabycia paliwa podchodzili i brali czynny udział w tym happeningu nawet z całymi rodzinami i dzielili się z organizatorami swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem i reakcjami na widok rozbitego auta, ratownictwa, pierwszej pomocy itp. Miło nam było usłyszeć ciepłe słowa na temat akcji. Jeden z kierowców powiedział, że zna akcję NIE BÓJ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIA INNYM! z programu telewizyjnego TVN Turbo.

Stwierdzenia, że takich edukacyjnych działań powinno być więcej motywują do dalszego działania i dają satysfakcje, że czas jaki poświęcamy i pracę jaką wykonujemy przy tego typu rodzaju przedsięwzięciu nie są stracone.

Na podstawie ankiet wypełnionych przez kierujących otrzymano następujące odpowiedzi:

– 36 osób w przeszłości uczestniczyło w szkoleniu z pierwszej pomocy z tego 32 osoby w ostatnich pięciu latach,

– 33 osoby potrafi udzielić pierwszej pomocy, a 50 udzieliłoby jej w razie konieczności,

– 35 osób dobrze określiło obowiązujący algorytm przy RKO tj. 30 uciśnięć klatki piersiowej do 2 wdmuchnięć powietrza,

– 66 osób nie potrafi w praktyce zastosować AED,

– 51 osób woli sprawdzić tętno niż ostrożnie potrząsnąć za ramiona poszkodowanego w celu sprawdzenia jego przytomności,

– 48 osób przedkłada nr alarmowy 112 nad 999 do Pogotowia Ratunkowego w celu powiadomienia o wypadku drogowym,

– 12 osób odpowiedziało, że nie ma obowiązku udzielania pierwszej pomocy.

W czasie czterech godzin akcji w instruktażu wzięło udział 74 osoby (kierujący pojazdami i ich pasażerowie, jak i przygodne osoby zainteresowane tym, co dzieje się na zajezdni).

Po zakończeniu instruktażu wszyscy uczestnicy otrzymali ulotki na temat: alkoholu i jego skutków dla kierujących; ryzyka zawodowego; zaburzeń psychicznych spowodowanych przyjmowaniem substancji psychotropowych; czynników biologicznych; jak podróżować bezpiecznie; bezpieczne wakacje dla najmłodszych; uprawnienia kierującego działaniami ratowniczymi; jakich zasad należy przestrzegać, by przez własne zaniedbanie samemu nie stać się osobą poszkodowaną; kilka zasad jakie należy przestrzegać aby nie potrącił cię samochód; RKO dorosłego; RKO w utonięciach; co to jest szybkie badanie urazowe i jak je wykonać, bezpieczeństwa młodych pracowników, informacji na temat dolegliwości mięśniowo-szkieletowych związanych z pracą, sieci ekspertów ds. bhp certyfikowanych przez CIOP-PIB. Najmłodsi uczestnicy akcji otrzymali maskotki pancernika w ramach kampanii „Klub Pancernika Klika w Fotelikach” oraz odblaski na rękę i filmy DVD NAPO.

Wszystkim, którzy włączyli się w realizację akcji dziękujemy a kierowców przepraszamy za utrudnienia i życzymy szerokiej drogi.

Relacja z akcji w Nowym Sączu na:

http://www.bhpdziedzic.pl/news/index.php?option=com_content&view=article&id=184:nie-boj-si-ratowa-ycia-innym-na-nowosdecczynie&catid=1:nowiny&Itemid=28

opracowanie i zdjęcia:

Andrzej Dziedzic

 

 

 

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 16 sierpnia 2012 o 08:53
    :) :
    Akcje godne polecenia :) Brawo Panie Andrzeju :)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)