Dzisiaj:
Środa, 28 lutego 2024 roku
Chwalibóg, Józef, Makary, Nadbor, Roman

Obóz szkoleniowy klas mundurowych

17 maja 2017 | komentarze 4

W dniach od 8-12 maja 2017 r. uczniowie klas mundurowych brali udział w obozie szkoleniowym piechoty górskiej prowadzonym przez zespół instruktorów wywodzących się z polskich elitarnych jednostek wojskowych.

Obóz został zorganizowany na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w Jerzmanowicach-Łazach, bogatej w formacje skalne. Na tym terenie odbywają również szkolenia operatorzy takich jednostek jak GROM i AGAT.


W trakcie obozu przyszli adepci służb mundurowych realizowali tematykę z zakresu czarnej i zielonej taktyki wojskowej, pierwszej pomocy i ratownictwa pola walki, szkolenia kryzysowego, taktyki nocnej oraz technik linowych. Do szkolenia zostały wdrożone takie systemy jak DRAGON, BLOS.

Przeprowadzane zajęcia wymagały dużo wysiłku, samozaparcia i pokonania własnych lęków. Najwięcej emocji dostarczyły ćwiczenia technik linowych z wykorzystaniem sprzętu alpinistycznego przeprowadzone na malowniczych jurajskich skałkach. Atrakcją i wyzwaniem były także taktyczne zajęcia nocne. Młodzi kadeci otrzymali m.in. zadania: przygotowania bazy leśnej i jej ochrony, czy działania na terenie wroga, rozpoznanie i szturm budynku. Kilku śmiałków odważyło się na podjęcie warty nocnej w lesie, zadanie było tym trudniejsze, że temperatura powietrza spadła tej nocy do -4 °C.

Ciekawym punktem szkolenia była też tzw. „wojna” w której kadeci stosowali różne taktyki grając przy użyciu sprzętu paintball. Uczniowie poddani byli bardzo intensywnemu szkoleniu, które rozpoczynali od wczesnych godzin rannych tak zwaną „zaprawą”, następnie odbywali wielogodzinne praktyczne zajęcia w terenie. Obóz stał się także okazją do lepszego poznania samego siebie, kolegów z klasy, czy nawiązania nowych przyjaźni. Razem z naszymi kadetami szkolenie przechodzili także uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Iwoniczu. Po pierwszych godzinach zajęć plutony z obydwu szkół wykazały daleko idącą współpracę i spójność działania tworząc jeden sprawny organizm. Na zakończenie obozu wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności.

W czasie obozu opiekę nad uczniami sprawował Rafał Szydłowski, który aktywnie wraz z uczniami wykonywał wszystkie zadania rekruta. Zarówno uczniowie jak i opiekun są bardzo zadowoleni z efektów szkolenia i już myślą o zorganizowaniu obozu w nowym roku szkolnym.

Bardzo dziękujemy za intensywne szkolenie instruktorom, których doświadczenie bojowe i pedagogiczne pozwoliło osiągnąć świetne efekty w dość krótkim czasie. Dziękujemy również Starostwu Powiatowemu w Dąbrowie Tarnowskiej za pomoc w organizacji wyjazdu.

Adrian Janas

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 19 maja 2017 o 09:27
  klucha :
  Na pewno było ciekawie i pomoglo w nauce. Brawo. A gdzie relacja z wyjazdu bardzo duzej grupy z ZSP nr 2 do Grecji? Czekamy na relacje i fotki, przeciez to by6ło cos naprawde nowego dla młodziezy, no i trwało ponad tydzien.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 3)
 2. 19 maja 2017 o 22:28
  do kluchy :
  Obszerna relacja jest na stronie powiatu, widziałem też na Facebooku ZSP nr 2 i identyczną na ich stronie. Jak ktoś chce to znajdzie:)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 2)
 3. 20 maja 2017 o 14:47
  klucha :
  Dziekuje bardzo za informacje. Pozdrawiam...do /do kluchy/
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 1)
 4. 21 maja 2017 o 11:25
  Anonim :
  Teraz jak nie ma relacji, to nie było imprezy!Nauczyciele psioczyli swego czasu na papierologię związaną z awansami, a teraz sami się nakręcają w dokumentowaniu swojej pracy.Dochodzi nieraz do czystych absurdów, robienia nic nie wartej akcji dla paru fotek na stronę szkoły, czy Kuriera. Obyśmy nie zapomnieli, co tak naprawdę jest ważne w pracy nauczyciela.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 6)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)