Dzisiaj:
Wtorek, 18 czerwca 2024 roku
Elżbiety, Gerwazego, Marka, Marinya, Pauli

Ocalono zapomniane nagrobki

19 kwietnia 2011 | komentarze 3

Na terenie Gorzyc, przy okazji czyszczenia przepustu melioracyjnego, odnalezione zostały macewy z cmentarza żydowskiego. Dziś (19 kwietnia) zostały one wydobyte, a także przetransportowane na kirchoł w Żabnie.

Macewy, to nagrobki żydowskie, w formie prostokątnej płyty kamiennej, zwieńczonej półkolem, najczęściej stawiane pionowo.

W okresie okupacji hitlerowskiej, a także bezpośrednio po niej, wiele macew zostało zniszczonych, użytych jako budulec, umocnienia, konstrukcje większych całości. Podobny los spotkał te odnalezione w Gorzycach. Tutaj natrafiono na nie zupełnie przypadkiem, bowiem odkrycia dokonali pracownicy czyszczący rów melioracyjny, a także jeden z przepustów, którego część dolna została zabezpieczona kamiennymi macewami.

Oględzin miejsca dokonali pracownicy Urzędu Miejskiego w Żabnie, a także przedstawiciele Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Z prośbą o pomoc w ich wydobyciu zwrócił się do burmistrza Żabna dyrektor muzeum Adam Bartosz, który polecił przewiezienie nagrobków na żabieński cmentarz żydowski.

Dzisiaj tj. 19 kwietnia odbyło się wyciągnięcie macew. Co ciekawe jedna z nich jest w bardzo dobrym stanie, pozostałe pomimo licznych uszkodzeń, złamań, zostały również przetransportowane. Oceniającj ich kondycję pod uwagę należy wziąć fakt, że nagrobki od kilkudziesięciu lat stały niemal całe zanurzone w wodzie.

Póki co, macewy zostały zmagazynowane w Żabnie. Teraz należy je umyć i pozostawić do osuszenia. Następnie, po konsultacjach z Muzeum Okręgowym, zostaną ustawione na cmentarzu.

źródło:

Portal internetowy miasta i gminy Żabno


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 20 kwietnia 2011 o 09:29
  an :
  Gdzie dokładnie w Goprzycach znaleziono te nagrobki?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)
 2. 20 kwietnia 2011 o 12:15
  ADA: :
  W Gorzycach - gmina Żabno.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)
 3. 20 kwietnia 2011 o 19:51
  Arek :
  I już wiemy jak często czyszczone są przepusty melioracyjne. :))
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)