Dzisiaj:
Środa, 24 lipca 2024 roku
Antoniego, Kingi, Krystyny, Olgi, Wojciecha

ODDZIAŁY PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO I STRZELNICA W POWIECIE DĄBROWSKIM

4 lutego 2023 | 1 komentarz

W Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się spotkanie Starosty Dąbrowskiego Lesława Wieczorka z Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie płk Andrzejem Korytko.

Głównym jego celem było omówienie bieżącej współpracy Starostwa Powiatowego z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Tarnowie oraz przedstawienie zasad utworzenia i funkcjonowania oddziałów przygotowania wojskowego w szkołach ponadpodstawowych na terenie powiatu dąbrowskiego.

Samorząd powiatowy złożył wnioski do Ministerstwa Obrony Narodowej na utworzenie takich oddziałów, w których realizowane będzie szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych i zgodnie z programem określonym w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej. Program realizowany jest przez szkołę, w części teoretycznej, oraz przez patronacką jednostkę wojskową w części praktycznej. Szkolenie kończy 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzony na początku ostatniego roku nauki.

Absolwent oddziału przygotowania wojskowego może skorzystać z możliwości odbycia 12-dniowego szkolenia podstawowego oraz otrzyma dodatkowe punkty w rekrutacji do uczelni wojskowych. Po zakończeniu nauki w szkole wojskowej, absolwenci mogą liczyć m.in. na odbycie skróconej służby przygotowawczej, która kończy się egzaminem i uzyskaniem specjalności wojskowej. Po jego zdaniu mogą ubiegać się o przyjęcie do służby wojskowej. Mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe, szkoły podoficerskie czy do innych służb mundurowych. Możliwość tworzenia w szkołach oddziałów przygotowania wojskowego, jako rozwiązanie systemowe, stanowi wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom społecznym, oraz zwiększenie upowszechniania edukacji w zakresie obronności.

Dodatkowo podczas wspólnej rozmowy poruszono temat realizacji działalności dydaktyczno-wychowawczej w dziedzinie obronności, w ramach utworzenia strzelnicy wirtualnej w naszym powiecie.

W wydarzeniu wzięli udział również wicestarosta Krzysztof Bryk oraz dyrektorzy szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu dąbrowskiego.

powiatdabrowski.pl


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 6 lutego 2023 o 08:47
    kokar :
    Strzelnica wirtualna? Pewnie pójdzie kilkaset tysięcy na to, a takie strzelanki to młodzież ma darmo przed kompem
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +8 (w sumie : 10)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)