Dzisiaj:
Wtorek, 28 maja 2024 roku
Augustyna, Jaromira, Wiktora, Wilhelma

PO GRADOBICIU URUCHOMIONO SPECJALNĄ POMOC

1 września 2023 | komentarze 2

Na specjalne wsparcie finansowe mogą liczyć mieszkańcy gminy Dąbrowa Tarnowska, którzy ponieśli spore stary przez wtorkowe (29.08) gradobicie, które poniszczyło niektórym osobom dorobki życia.

Zdewastowane zostały domy, uprawy, czy samochody i infrastruktura wokół domostw.

Podstawowa kwota wsparcia na uporanie się z mniejszymi szkodami wynosi do 6 tysięcy złotych, jednak w przypadku poważniejszych szkód pomoc może wynieść nawet do 200 tysięcy złotych.

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski mówi, że w gminie powołana została specjalna komisja, która ma za zadanie udzielenia tego wsparcia.

– MOPSiWR już powołał komisję, która pracuje i przyjmuje zgłoszenia od mieszkańców, będziemy ich odwiedzać. Trzeba dzwonić i zgłaszać swoje szkody, a potem pojawi się komisja, która będzie tworzyć dokumentację zdjęciową i protokół. Jeśli ktoś prowadzi jakieś naprawy, czy zabezpiecza coś i likwiduje szkodę na własną rękę przy swoim budynku, to musi wykonać dokumentację zdjęciową, aby mogła posłużyć do protokołu, co umożliwi otrzymanie wsparcia finansowego.

Komisja po ocenie strat prześle wniosek do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który wypłaci następnie pieniądze.

Aby zgłosić stratę w mieniu, czy uszkodzonych budynkach trzeba zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej przy ul. Kościuszki 15A, bądź zadzwonić pod nr telefonu 14 657 83 83 lub 571 336 500.

Z kolei rolnicy, którym został zniszczone uprawy muszą zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej pod numer telefonu 14 644 21 18, lub do referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska nr tel. 14 644 21 18.

Aby rolnik mógł uzyskać wsparcie musi być zarejestrowany w ARiMR i posiadać przynajmniej hektar upraw. Szczegóły dotyczące możliwości otrzymania wsparcia można znaleźć TUTAJ

Silne gradobicie, które nawiedziło gminę wyrządziło wiele szkód. W trakcie ataku żywiołu zostały zerwane, bądź uszkodzone dachy na przynajmniej trzydziestu domach, zniszczone elewacje, samochody, uprawy rolników, powalonych zostało wiele drzew, a w niektórych miejscach pozrywane linie energetyczne.

Krzysztof Kaczmarski dodaje, że najbardziej ucierpiała północno-wschodnia część gminy, czyli miejscowości Gruszów, Nieczajna Górna i Dolna, Szarwark a także samo miasto Dąbrowa Tarnowska.

– Gradobicie wyrządziło wiele szkód. Najpoważniejsze z nich to uszkodzone budynki, zarówno te publiczne, jak i prywatne. Ucierpiała nasza szkoła w Nieczajnej Górnej, tam grad zniszczył kompletnie elewację, powybijał okna, zalana została sala gimnastyczna i uszkodzony dach. W podobny sposób zostało uszkodzonych wiele budynków prywatnych.

Na terenie gminy wciąż trwa usuwanie skutków nawałnicy i szacowanie strat. Burmistrz mówi, że sam koszt naprawy uszkodzonej szkoły w Nieczajnej Górnej wyniesie setki tysięcy złotych, jednak zapewnia, że nie wpłynie to na rozpoczęcie w niej roku szkolnego i szkoła będzie funkcjonować normalnie od 4 września.

We wtorek (29.08) Straż Pożarna w Małopolsce odnotowała 338 interwencji w związku z silnymi burzami, porywistym wiatrem oraz gwałtownym opadem deszczu i gradu.

Najwięcej interwencji dotyczyło powiatu tarnowskiego gdzie było ich 208, w powiecie dąbrowskim było ich 75, a w nowosądeckim przynajmniej 20.

źródło: RDN Małopolska


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 1 września 2023 o 18:30
  Bono :
  To jest tylko i wyłącznie propaganda a nie żadna pomoc...!!! Żeby dostać 6tys.trzeba nie przekroczyć progu dochodowego 600 zl na osobę....czy to jest normalne??? Słyszałem zawsze w TV że niby wszystkim dają po 6 tyś.a jak przyjdzie co do czego to jest to nierealne i teraz przekonałem się na własnej skórze!!!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 6)
 2. 30 września 2023 o 13:36
  obserwator :
  a czy byl ktoś u niepełnosprawnego pana z ulicy witosa u ktorego grad uszkodził pokrycie domu a podobno niepełnosprawni są oczkiem w głowie opieki to dlaczego ten pan nie otrzymał do tego czasu wsparcia finansowego ,mieszka co prawda ze swoim szwagrem i siostrą ale jest to dwie różne rodziny wiec należaloby jakoś dodatkowo wspomoc tego niepełnosprawnego cp rownież ucierpiał na wskutek gradobicia bo mieszka pod jednym dachem ze swija siostra i szwagrem ale to jest inna osoba i nalezy musię pomoc finansowa
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)