Dzisiaj:
Sobota, 24 lutego 2024 roku
Bogurad, Bogusz, Boguta, Bohusz, Lucjusz, Maciej, Piotr

„POKOLENIA W RĘKODZIELE”

27 kwietnia 2023 | Brak komentarzy

Dział dla Dorosłych i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Tarnowskiej zaprasza do zwiedzania wystawy pt. „Pokolenia w rękodziele”.

Wyeksponowano na niej prace wykonane haftem krzyżykowym przez Joannę Kowal, czytelniczkę MBP i jej mamę, Annę Rychlińską.


Haft krzyżykowy to rodzaj haftu, w którym na materiale w formie siatki o jednakowej na całej powierzchni gęstości oczek, czyli kanwie wykonuje się tzw. „krzyżyki”. Powstają one poprzez przeplecenie kolorowej nici przez oczko kanwy. Przygoda z haftem rozpoczęła się dla Pani Anny około 2006 roku, kiedy zobaczyła obraz wyhaftowany u pewnej znajomej. Zdecydowała się spróbować swoich sił i rozpoczęła swoją pierwszą pracę. Córka Joanna potrzebowała paru lat obserwacji procesu powstawania obrazu, aby samej spróbować swoich sił. „Była to dość żmudna praca, ponieważ niewprawiona ręka musiała poradzić sobie z haftem liczonym. Polega on na odczytywaniu poszczególnych kolorów z papierowego wzoru i nanoszeniu w odpowiednim miejscu na kanwę. Haft liczony niesie za sobą większe ryzyko pomyłki, dlatego dość często zdarzało się pruć dany kolor, na co trzeba było poświęcić czasem pół wieczoru – wszystko zależało od tego, kiedy dokładnie znalazło się błąd” – mówi Pani Joanna. Proces tworzenia pozwala się wyciszyć oraz zrelaksować, wymaga jednak cierpliwości i wielu pokładów silnej woli. Ekspozycja przygotowana została w ramach cyklu Artyści Powiśla Dąbrowskiego.

Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji do 26 czerwca br., od poniedziałku do soboty, w godzinach pracy biblioteki. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt z Działem dla Dorosłych i Młodzieży MBP, tel. 14 655 93 03 wew. 13.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)