Dzisiaj:
Środa, 28 lutego 2024 roku
Chwalibóg, Józef, Makary, Nadbor, Roman

PONAD 9 MLN ZŁ DLA DĄBROWSKICH WODOCIĄGÓW

17 lutego 2023 | komentarze 3

Niewiele ponad 9 mln zł. otrzymał Związek Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Tarnowskiej na dwie kluczowe inwestycje.

Gmina Dąbrowa, Żabno i Olesno, wchodzące w skład związku, w tłusty czwartek miały większy powód do świętowania – podpisano bowiem umowę w ramach II edycji Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu „Polski Ład”.

Na tę chwilę RPWiK czekał rok, bowiem Związek nie otrzymał dofinansowania w ramach I edycji Programu Inwestycji Strategicznych. W wyjątkowym miejscu – Ośrodku Spotkania Kultur w dąbrowskiej synagodze, przy symbolicznym pączku podpisano ponad 9 – milionowe dofinansowanie na dwie inwestycje:

 • rozbudowę istniejących zbiorników wodociągowo – wyrównawczych (opiewającą na kwotę 4 mln 465 tys zł)
 • modernizację magistrali wodociągowej (4 mln 560 tys zł).

Na oba zadania Związek Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji z siedzibą w Dąbrowie Tarnowskiej otrzymał łącznie 9 mln 25 tys zł., co pozwoli pokryć większą część planowanych i niezwykle potrzebnych inwestycji. Obie inwestycje zlikwidują problemy awaryjności systemu, przerw w dostawie wody oraz przyczynią się do wymiany starego i zawodzącego rurociągu na nowoczesny.

Rozbudowa istniejących zbiorników wyrównawczych w Szarwarku będzie polegać na dobudowie nowego zbiornika o pojemności nominalnej 1500 m 3 z niezbędną infrastrukturą techniczną, co będzie kosztować prawie 4 mln 850 tys zł. Zbiornik wyrównawczy na czystą wodę będzie szczelny i nieprzepuszczalny. Napełniany w czasie zmniejszonego zapotrzebowania na wodę, będzie zwiększał niezawodność dostaw w czasie szczytowego zapotrzebowania.

Modernizacja części magistrali wodociągowej Tarnów – Odporyszów (Przebudowa wodociągu w Odporyszowie) wyniesie niemal 4, 5 mln zł. Zadanie to zostało zgłoszone do programu inwestycji strategicznych z uwagi na dużą awaryjność magistrali. Każdego roku na odcinku Sieradza – Odporyszów występują liczne awarie powodujące zakłócenia dostaw wody, generując duże koszty napraw i utraty wody. Rurociąg wykonany został z rur stalowych o dużej awaryjności.

Zakres prac obejmie: przebudowę najbardziej awaryjnej części magistrali wodociągowej Tarnów – Odporyszów  na odcinku od torów PKP w Sieradzy do przepompowni Odporyszów oraz modernizację wodociągu po istniejącej trasie położonego w Odporyszowie w ciągu ulic Jana Pawła II, Misjonarskiej, Źwiernik, Akacjowej i Placu Kościelnego.

Dotychczas Dąbrowa Tarnowska posiadała dwa zbiorniki wody pitnej po 400 m 3. W sezonie letnim, gdy naturalnie wrasta pobór wody, zbiorniki wystarczają na około trzy godziny zaopatrzenia w wodę pitną mieszkańców. RPWiK zaś zaopatruje w wodę 40 tysięcy mieszkańców gmin: Dąbrowa Tarnowska, Żabno, Olesno i Gręboszów.

W sezonie letnim, w dotychczasowym systemie gmina Radgoszcz często boryka się z niedoborem wody. Celem inwestycji jest zabezpieczenie potrzeb związanych z zaopatrzeniem mieszkańców w bieżącą wodę. Od 2018 r. RPWiK odnotowuje wzrost roczny sprzedaży wody średnio o 30 tysięcy m 3.

Wykonawcami inwestycji, wyłonionymi w przetargu zostali: Inżynieria Rzeszów S.A. oraz Firma Usługowo – Handlowa „MAT – MAT”. Przy sprzyjających warunkach możliwe jest rozpoczęcie prac budowlanych jeszcze w tym miesiącu, a oddanie inwestycji planowane jest za pół roku.

us


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 17 lutego 2023 o 13:11
  Włodek :
  Nowy Burmistrz dla Dąbrowy to podstawa ; czekamy na zmiany
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 18)
 2. 19 lutego 2023 o 00:24
  @Włodek :
  Oj włodziu włodziu nawdychłeś się skażonego powietrza?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -2 (w sumie : 16)
 3. 16 marca 2023 o 09:17
  NickName :
  Włodek zapomniałeś dodać że do wymiany są też niektórzy Radni , a przede wszystkim „pseudo prezes” Wodociągów w DT!!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)