Dzisiaj:
Sobota, 4 maja 2024 roku
Floriana, Grzegorza, Michała, Moniki

Powrót do mistrzowskiej opery

4 stycznia 2012 | Brak komentarzy

Po spektakularnej przygodzie z rosyjskim baletem na jesieni 2011 r. (otwarcie Teatru Bolszoj w Moskwie po wieloletnim gruntownym remoncie budynku, z fragmentami najsłynniejszych spektakli tej sceny w historii, „Śpiąca Królewna” P.Czajkowskiego „na żywo” i „Giselle” z Teatru Maryjskiego w St.Petersburgu w 3D!),

kino cyfrowe „Sokół” proponuje miłośnikom kultury na najwyższym światowym poziomie powrót do bezpośrednich transmisji z jednej z najważniejszych scen operowych świata – Metropolitan w Nowym Jorku.

Kolejną ucztą duchową – nie tylko dla melomanów, ale także dla tych, którzy chcą pobyć „na salonach” – będzie „ZACZAROWANA WYSPA” z udziałem najsłynniejszego żyjącego artysty operowego – PLACIDO DOMINGO.

Genialna i ponadczasowa muzyka Georga Friedricha Händla, Jean-Philippe Rameau, Antonia Vivaldiego i innych zabrzmi na bardzo dobrej jakości sprzęcie audio kina cyfrowego (dźwięk przestrzenny Dolby 5.1), a popisy aktorskie, wokalne i pełną przepychu scenografię widzowie będą mogli podziwiać w jakości HD na panoramicznym ekranie „Sokoła”.

Będzie to – co warto podkreślić – światowa premiera muzycznego pastiszu z XVIII wieku, wykorzystująca muzykę barokowych mistrzów, do której oryginalne libretto napisał Jeremy Sams. Opera wykorzystuje wątki i postacie z dwóch sztuk Williama Szekspira – „Sen nocy letniej” oraz „Burzy”.

Wykonawcy tego niesamowitego spektaklu to: Danielle de Niese jako Ariel, Lisette Oropesa jako Miranda, Joyce DiDonato jako Sycorax, David Daniels jako Prospero, Anthony Roth Costanzo jako Ferdinand, Luca Pisaroni jako Caliban, no i wspomniany powyżej – Plácido Domingo jako Neptun. Orkiestrą MET pokieruje William Christie – dyrygent znany i ceniony na nowojorskim rynku muzycznym.

Transmisja rozpocznie się w niedzielny wieczór 21 stycznia o godz.19.00, bilety w cenie 40 zł (ulgowe 35 zł – studenci, uczniowie, emeryci) można już rezerwować w internecie (www.kinosokol.pl) i kupować w sekretariacie DDK albo kasie kina.

Plácido Domingo-

to artysta sławny na całym świecie, wieloaspektowy, uznany za jednego z najznamienitszych i najbardziej wpływowych śpiewaków w historii opery. Jest także dyrygentem oraz prężnym administratorem opery jako dyrektor Opery w Los Angeles.

Jako śpiewak ma w swoim repertuarze 134 role operowe – to liczba, jakiej nie osiągnął żaden inny tenor. Ma na swoim koncie ponad 3500 występów. W swojej 40-letniej karierze nagrał ponad 100 płyt z operami oraz kompilacjami arii i duetów, a także wydawnictw będących skrzyżowaniem różnych gatunków muzycznych. Dyrygował najsławniejszymi orkiestrami podczas 450 koncertów symfonicznych i spektakli operowych w największych operach świata. Nagrał m.in. antologię wszystkich tenorowych arii Verdiego oraz wydane przez EMI albumy z wagnerowskimi rolami, których nie wykonywał na scenie: Zygfryda w “Zygfrydzie” i “Götterdämmerung” (Zmierzchu bogów) oraz Tristana w kompletnym nagraniu “Tristana i Izoldy”. Jego praca w studio została nagrodzona 12 statuetkami Grammy, z czego trzy to Latin Grammy. Domingo nagrał również ponad 50 muzycznych video.

Plácido Domingo wystąpił w trzech filmach operowych „Carmen”, „La Traviata” i „Otello”. Użyczył także głosu postaci Monte w filmie Disneya “Beverly Hills Chihuahua”, grał sam siebie w serialu “Simpsonowie”, a transmisję jego “Toski” wystawionej w historycznej scenerii Rzymu obejrzało miliard ludzi w 117 krajach na całym świecie. Dyrygował światowej sławy orkiestrami podczas ponad 450 spektakli operowych i koncertów symfonicznych m.in. w Metropolitan Opera, Covent Garden, Vienna Staatsoper, Operze w Los Angeles, Filharmonii Wiedeńskiej, Filharmonii w Los Angeles i Filharmonii Berlińskiej. W 1993 roku utworzył międzynarodowy konkurs wokalny “Operalia”.

Obchodził niedawno 40-lecie swoich debiutów na scenach Metropolitan Opera, La Scali i Opery w Weronie. W minionym sezonie dodał do swojego repertuaru role tytułową rolę w operze Verdiego “Simon Boccanegra”, w której wystąpił w spektaklach w Metropolitan Opera, La Scali, Covent Garden oraz z Madrycie i Berlinie. W sierpniu 2010 roku spektaklem w Pekinie dodał do swojego repertuaru tytułową rolę w operze “Rigoletto”. Wystąpił w tej roli także we wrześniu w spektaklu „Rigoletto”, transmitowanym na żywo przez telewizję włoską z Mantui, gdzie rozgrywa się akcja opery.

Projekt „The Metropolitan Opera: Live in HD” to cykl bezpośrednich transmisji przedstawień w technologii HDTV. Po raz pierwszy odbył się w 2006 roku pokazem, który obejrzało trzydzieści tysięcy widzów, zgromadzonych w stu pięćdziesięciu salach na terenie Stanów Zjednoczonych. Met nawiązała w ten sposób do bogatej, ponad 70-letniej tradycji transmisji radiowych tej sceny. Ogromny sukces frekwencyjny „The Metropolitan Opera: Live in HD” sprawił, że wkrótce do projektu przyłączyły się kolejne kina i teatry, także spoza Ameryki.

 

Metropolitan Opera-

to jeden z najsłynniejszych teatrów operowych świata. Znajduje się w Centrum Lincolna dla Sztuk Wykonawczych (The Lincoln Center for the Performing Arts), który to kompleks położony jest pomiędzy zachodnią 62. i 65. ulicą oraz alejami Columbus i Amsterdam. Jego historię tworzyli – i tworzą – najwięksi śpiewacy, dyrygenci, reżyserzy i scenografowie. Debiutował tu Enrico Caruso, sławę zdobywali Maria Callas, Renata Tebaldi czy Carlo Bergonzi, a za dyrygenckim pulpitem stawał sam Arturo Toscanini oraz Arturo Toscanini, Gustaw Mahler i wielu innych.. Scena gościła niemal wszystkie wybitne gwiazdy operowe. Debiut na deskach Met to marzenie wszystkich wykonawców, a spełnienie go otwiera drogę do międzynarodowej kariery. Nowojorskie spektakle to wydarzenia artystyczne nieprzeciętne zarówno pod względem wokalnym, jak i aktorskim. W przedstawieniach, reżyserowanych przez takie znakomitości, jak Franco Zefirelli czy Laurent Pally, biorą udział największe współczesne gwiazdy sceny operowej.

źródło: DDK

 

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)