Dzisiaj:
Środa, 24 lipca 2024 roku
Antoniego, Kingi, Krystyny, Olgi, Wojciecha

„ŚPIĄCA KRÓLEWNA” – BALET DLA DUŻYCH I MAŁYCH

12 marca 2024 | Brak komentarzy

W Kinie „Sokół” zaprezentowany zostanie – w formie retransmisji – oryginalny spektakl, przygotowany przez zespół baletowy Opery w Zurychu, który jest dziełem niemieckiego choreografa Christiana Spucka.

Jego „Śpiąca Królewna” to przede wszystkim przedstawienie dla dzieci, pełne humoru oraz bogatych dekoracji i kostiumów, dorośli zaś będą mieli okazję odczytać w nim sensy niedostępne młodszej publiczności.

Słynny balet Piotra Czajkowskiego oparty jest wprost na wersji baśni autorstwa Charles’a Perraulta. Opowiada o księżniczce Aurorze, która zasnęła na sto lat, ukłuwszy się podczas swoich szesnastych urodzin w palec zaczarowanym przez złą wróżkę wrzecionem. Walt Disney w swojej animowanej wersji „Śpiącej Królewny” czerpał zarówno z Perraulta, jak i Czajkowskiego, co tylko umocniło pozycję tego baletu w światowej kulturze. Oryginalną choreografię Mariusa Petipy przez lata albo się pielęgnowało (Rudolf Nuriejew w Paryżu), albo odczytywano kompletnie na nowo (wersja dla dorosłych szwedzkiego choreografa Matsa Eka, gdzie Aurora rani się igłą, ale ze strzykawki z narkotykiem, dlatego też zasypia).

Jak będzie tym razem? Dowiecie się tego przychodząc do dąbrowskiego kina w niedzielny wieczór 17 marca (początek o godz.18:00).


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)