Dzisiaj:
Piątek, 31 marca 2017 roku
Balbiny, Dobromira, Gwidona, Kornelii

Spotkanie konsultacyjne w sprawie sieci szkół

17 marca 2017 | Komentarzy : 73

W Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizowane zostało spotkanie kadry kierowniczej i nauczycielskiej szkół z terenu Dąbrowy Tarnowskiej z radnymi Rady Miejskiej w związku z projektowanymi zmianami w sieci szkół gminnych, spowodowanych wdrażaną przez rząd reformą sytemu edukacji.

W spotkaniu, które prowadził Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Sarat uczestniczyli:

 

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Zastępca Burmistrza Stanisław Ryczek, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Marian Gajda oraz przedstawiciele rad rodziców poszczególnych szkół.

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej poinformował zebranych, że przygotowany przez Radę Miejską jeszcze w lutym br. projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego otrzymał pozytywną opinię Małopolskiego Kuratora Oświaty, która jednak zawierała pewne warunki.

Oprócz wymogu pełnego stosowania nazewnictwa szkół i miejscowości gminnych Małopolski Kurator Oświaty opowiedział się ze koncepcją utworzenia w Dąbrowie Tarnowskiej trzeciej 8-letniej szkoły podstawowej poprzez stosowane przekształcenie Publicznego Gimnazjum Nr 2. Głównym powodem tej rekomendacji była znacząca odległość między Publiczną Szkołą Podstawową Nr 1 i Publicznym Gimnazjum Nr 2, które według uprzednio przyjętego przez radnych projektu w przyszłości miałby się stać jedną szkołą podstawową. Potencjalne utworzenie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 będzie powodowało konieczność ustalenia nowych obwodów szkolnych. Jednocześnie kurator zaproponował włączenie Publicznego Gimnazjum Nr 1 do Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 zamiast wygaszenia go. Od opinii kuratora przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Jak poinformował Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Gmina Dąbrowa Tarnowska otrzymała również pismo z nadzoru prawnego Wojewody Małopolskiego stwierdzające, że brak akceptacji warunków Małopolskiego Kuratora Oświaty będzie skutkował negatywną opinią projektu dostosowania szkół podstawowych i gimnazjów gminy Dąbrowa Tarnowska do nowego ustroju szkolnego. Włodarz miasta zachęcił zebranych radnych, dyrektorów i nauczycieli do wypracowania jak najlepszego rozwiązania, zapewniającego wysokiej jakości edukację dzieci i młodzieży w naszej gminie, jak najmniej dotkliwe skutki dla kadry nauczycielskiej, a jednocześnie realistycznego pod względem ekonomicznym.

Przed otwarciem dyskusji Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Sarat odczytał pismo przedstawicieli Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 wyrażające zaniepokojenie skutkami kadrowymi ewentualnego połączenia szkoły z Publicznym Gimnazjum Nr 1 oraz pismo Przyjaciół Publicznego Gimnazjum Nr 2 opowiadające się za propozycją utworzenia trzeciej szkoły podstawowej w Dąbrowie Tarnowskiej.

W toku dyskusji wszystkie szkoły podstawowe i gimnazjalne z Dąbrowy Tarnowskiej miały możliwość przedstawić swoje koncepcje sieci szkół oraz wyrazić nadzieje i obawy związane z reformą. Deklaracje ze strony szkół zawierały zapewnienie jednozmianowej pracy szkół. Dyrektor Publicznej Szkoły Nr 1 Dorota Długoń zwróciła się do samorządu gminnego o równomierny rozdział oddziałów między szkołami. Dyrektorzy dąbrowskich gimnazjów Iwona Wrzoskiewicz-Słonka i Krzysztof Krakowski apelowali o solidarność środowiska w odniesieniu do zawodowej przyszłości nauczycieli wygaszanych gimnazjów. Ponadto, Dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 2 Iwona Wrzoskiewicz-Słonka przedstawiła koncepcję funkcjonowania trzeciej szkoły podstawowej jako szkoły niewielkiej, bezpiecznej, gotowej do pracy z uczniami z niepełnosprawnościami. Dyrektor Publicznej Szkoły Nr 2 Anna Fido wraz z delegacją nauczycieli i rodziców argumentowała, że korzystniejsze pod względem ekonomicznym i kadrowym byłoby stworzenie na terenie miasta dwóch szkół podstawowych, obejmujących po dwa budynki szkolne, zgodnie z przyjętym wcześniej przez radnych Rady Miejskiej projektem.

Zmiany sieci szkół na terenie Gminy Dąbrowa Tarnowska mają także skutki dla szkół zlokalizowanych w miejscowościach wiejskich gminy. Zarówno szkoły prowadzone przez gminę, jak i szkoły prowadzone przez osoby fizyczne staną się ośmioklasowymi szkołami podstawowymi. Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim zostanie przekształcony w szkołę podstawową obejmującą 8 klas.

Zgodnie z przepisami ustawy prawo oświatowe Rada Miejska powinna podjąć uchwałę w sprawie sieci szkół do końca marca br.

UM w DT

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 17 marca 2017 o 14:34
    zainteresowany rodzic :
    Jeśli tylko odtworzą trójeczkę na Zazamczu, zabieram podanie z dwójki i przenoszę dziecka, dam znać moim kupelom żeby również tak zrobiły, mamy bliżej bo mieszkamy przy obecnym Gimnazjum nr 2
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +19 (w sumie : 43)
  2. 17 marca 2017 o 18:05
    bbc :
    No a gmina się boi, że nie będzie chętnych do "Trójki", bo wszyscy chcą do pani Ani. Ciekawe co ludzie w Dąbrowie Tarnowskiej o tym myślą. Jest sens robić trzecią szkołę?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -10 (w sumie : 20)
  3. 17 marca 2017 o 18:09
    bob :
    Oj pani dyrektor z dwójki żadnego dziecka nie odda do trójki.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +8 (w sumie : 18)
  4. 17 marca 2017 o 18:13
    zainteresowana2 :
    Też czekam na 3kę i chciałabym tam zapisać pierwszaka i kandydata do kl 4, znając tę szkołę nie będę żałować. Dajcie rodzicom i dzieciom szansę na bezpieczne mniejsze szkoły z klimatem i tradycjami!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 31)
  5. 17 marca 2017 o 19:34
    z łezką w oku :
    Trójko wróć.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 31)
  6. 17 marca 2017 o 20:06
    xxx :
    Trzecia szkoła? O Jezu! A gdzie moje nadliczbówki?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 27)
  7. 17 marca 2017 o 22:40
    rodzic z zazamcza :
    Ja natomiast przemelduje dziecko i nikt mnie nie zmusi by moje dziecko chodziło do "trójki"
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -5 (w sumie : 31)
  8. 18 marca 2017 o 13:23
    Mieszkanka okolic szkoły gim nr 2 :
    Ja również czekam z niecierpliwością na otwarcie szkoły nr 3 . Również zapisuje tutaj swojego syneczka .
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 28)
  9. 18 marca 2017 o 16:21
    do rodzica z Zazamcza :
    Nikt nikogo do niczego nie zmusza zapisuj rodzicu gdzie chcesz, możesz nawet w Krakowie
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +17 (w sumie : 25)
  10. 18 marca 2017 o 16:26
    xxx słuchaj :
    jeśli Ci brakuje podzielę się z Tobą posiłkiem, albo załatwię Ci bloczek na Betanię.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +14 (w sumie : 14)
  11. 18 marca 2017 o 16:35
    Do rodzica z zazamcza :
    Ależ nikt nie będzie zmuszał cię do zapisania dziecka do trójki, to nie ten styl, nie musisz się nigdzie przemeldowywac.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +21 (w sumie : 21)
  12. 18 marca 2017 o 17:09
    obserwator :
    Widać wyraźnie troskę o dobro dziecka !!!!!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -3 (w sumie : 9)
  13. 18 marca 2017 o 18:55
    mama :
    Nie musi pani przemeldowywać tego bidnego dziecka chętnie się z panią zamienię!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 16)
  14. 18 marca 2017 o 19:50
    xyy :
    Z całym szacunkiem dla Pani Ani,lecz znam wielu innych doskonałych pedagogów.Nie rozumiem histerii z meldowaniem dziecka.Bratowa uczy w małej szkole i chwali pracę z mniejszą liczbowo klasą,lepszy kontakt z uczniem,lepiej przerobiony materiał, toteż mniej zadań domowych.Ludzie i o to chodzi.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +22 (w sumie : 22)
  15. 18 marca 2017 o 22:14
    j. :
    A mnie wydaje się, że była trójka to świetne miejsce na żłobek i przedszkole.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 34)
  16. 19 marca 2017 o 01:23
    .... :
    Te komentarze pachna mi wypowiedziami nauczycieli z gim2
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 25)
  17. 19 marca 2017 o 09:53
    Ojej :
    A kto powiedział że wszyscy chcą do pani Ani? Dwójka to przerost formy nad treścią. Zresztą niedługo z powodu brexitu wszyscy Polacy wrócą z Anglii i nawet w trzech szkołach będzie ciasno
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +13 (w sumie : 27)
  18. 19 marca 2017 o 11:40
    abc :
    Do rodzica: może wtedy by wyszły z łobuziaków na ludzi.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +12 (w sumie : 16)
  19. 19 marca 2017 o 15:48
    hfgfghf :
    Ja nigdzie nie będę przepisywać swoich dzieci!!! Myślę, że szkoła nr 2 to najlepsza szkoła w Dąbrowie Tarnowskiej
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -7 (w sumie : 37)
  20. 19 marca 2017 o 17:59
    dąbrowianin :
    Jestem emerytowanym nauczycielem,więc sprawa ta nie dotyczy mnie bezpośrednio,ale kiedy czytam to przerzucanie się wzajemne popleczników dyrektorki Szkoły Podstawowej nr.2 i zwolenników przyszłej "Trójki" połączone z atakami ad personam na nauczycieli, dyrektorów,to zastanawiam się, skąd tyle niechęci i głupoty? Czy zdajecie sobie sprawę, że takie komentarze naruszają dobra osobiste chronione art.23 i art.24 Kodeksu Cywilnego i możecie być za to pociągnięci do odpowiedzialności cywilnoprawnej?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 11)
  21. 19 marca 2017 o 19:06
    mama :
    Każda szkoła ma swoją panią P., pana B. czy panią W. Zwłaszcza gdy dzieciakowi nie chce się uczyć, a rodzic wpatrzony w swego potomka uważa go za ósmy cud świata.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +18 (w sumie : 24)
  22. 19 marca 2017 o 19:18
    do hfgfghf :
    skoro szkoła nr 2 jest najlepsza w Dąbrowie Tarnowskiej to dlaczego ma najsłabszy w gminie wynik ubiegłorocznego sprawdzianu po klasie szóstej ???
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +13 (w sumie : 19)
  23. 19 marca 2017 o 22:42
    Alicja :
    z tego co wiem oprócz dwóch szkol w Dąbrowie jest jeszcze 7 albo 8 innych szkół podstawowych w gminie i może ktoś by o nich tez pomyślał tam tez będzie reforma?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +12 (w sumie : 12)
  24. 20 marca 2017 o 01:02
    felek :
    Dawna Trójka, to była szkoła z klasą. Miała to coś. Oby powstała jak fenix.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 27)
  25. 20 marca 2017 o 09:07
    BabaJaga :
    Najważniejszym celem edukacji i tej nieszczęsnej reformy ma być DOBRO DZIECI. Pamiętajcie o tym i organizujący reformę, i nauczyciele broniący swojego miejsca pracy, i rodzice. W każdej szkole można nauczyć się dużo jeśli chce rodzic i jego pociecha.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +22 (w sumie : 22)
  26. 20 marca 2017 o 09:09
    dąb :
    "GRA O TRON" Powodzenia!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +12 (w sumie : 16)
  27. 20 marca 2017 o 09:15
    Brum :
    Szkoła Podstawowa nr 3 musi zostać reaktywowana. Z chęcią dołącze do protestu w tej sprawie. Jeśli będzie trzeba to wyjdziemy i zablokujemy główną drogę. Będziemy pikietować do skutku. Pani dyrektor z dwójki boi sie że obetną jej budżet. Oczywiście nie martwi się o dzieci. Najwyraźniej przerosły ją ambicje.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 27)
  28. 20 marca 2017 o 17:04
    NN :
    "kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień"- nie koniecznie w budynek Gimnazjum nr 2 wybijając szybę. WSTYD
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +8 (w sumie : 12)
  29. 20 marca 2017 o 20:08
    zainteresowana :
    Z wypowiedzi pani minister wynika, że celem reformy ma być utworzenie małych, bezpiecznych szkół, z klasami mało licznymi, w której każde dziecko będzie mogło liczyć na uwagę nauczyciela - a mam wrażenie, że nasze władze są chcą utworzyć dwie wielkie szkoły, w których nauka zapewne będzie odbywać się na zmiany.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 15)
  30. 20 marca 2017 o 20:25
    obecny :
    Pismo z PSP nr 2 nie "wyrażało zaniepokojenia...", tylko było stanowczym sprzeciwem wobec propozycji włączenia do dwójki gimnazjum nr 1. Oczywiście wszystko w imię troski o dobro dzieci i w ogóle całej dąbrowskiej społeczności. Oczywiście.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 16)
  31. 20 marca 2017 o 21:57
    felek :
    To nie jest nieszczęsna reforma, tylko po prostu reforma. Gimnazja były pomyłką, która nigdy nie powinna była mieć miejsca.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 29)
  32. 21 marca 2017 o 09:33
    do felek :
    Widać, że szkoły podstawowe też, bo zakładam, że ty gimnazjum nie kończyłeś, a sztuki argumentacji i tak nie opanowałeś. Skoro tak świetnie znasz środowiska gimnazjów, stwierdzenie tylko, że były "pomyłką" nie wystarczy.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 16)
  33. 21 marca 2017 o 12:45
    a może by tak :
    szkoda, że przy reformie nie zlikwidowali "uśrednienia", nie byłoby problemu z wchłonięciem nauczycieli gimnazjów przez podstawówki i licea
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +8 (w sumie : 8)
  34. 21 marca 2017 o 12:51
    do felka :
    Powiedz to dzieciom, które z małych wiejskich szkółek bez pracowni przedmiotowych, bez sal gimnastycznych czy choćby namiastki boiska przeszły do świetnie wyposażonych gimnazjów, rozwijały swoje talenty, odnosiły sukcesy w konkursach przedmiotowych, dzięki czemu dostały się do najlepszych szkół średnich, a teraz świetnie radzą sobie na studiach. To o jakiej pomyłce mówimy? A to nie jest żadna reforma, bo reformy nie robi się na kolanie, w ciągu roku demolując CAŁY system edukacji.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +11 (w sumie : 27)
  35. 21 marca 2017 o 22:56
    buc :
    Za czyje pieniądze uczą się wiejskie dzieci? Przecież ich rodzice nie płacą podatku dochodowego.A z tego podatku utrzymuje się szkolnictwo.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 7)
  36. 21 marca 2017 o 23:58
    .... :
    No to drżyjcie wiejskie szkoly. Pani dyr z gim 2 juz zadba o to zeby dzieci z tych szkol przeszly do niej do 7 kl.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)
  37. 22 marca 2017 o 00:08
    felek :
    Wystarczy, bo likwidacją gimnazjów już zajęli się specjaliści, którzy mają wiedzę w tym zakresie i argumenty przemawiające za przeprowadzeniem reformy. Nie pozwalaj sobie na osobiste złośliwe uwagi, bo to jest zabronione na forum. Jak się nie ma żadnych argumentów, to się zaczyna obrażać ludzi. Też mi sztuka argumentacji. Gimnazja, to wielka pomyłka w polskim szkolnictwie i strata czasu w życiu młodych ludzi. Właściwymi osobami do wyrażania opinii na ten temat są nauczyciele szkół średnich i nauczyciele akademiccy. Ci pierwsi przyznają, że absolwenci gimnazjów idą do szkół średnich z marną wiedzą. W liceum ogólnokształcącym trzeba ich nauczyć solidnie tego, czego podstawy mieli przyswoić w gimnazjum, tylko zamiast czterech lat, nauczyciele mają obecnie trzy lata na zrealizowanie obszernego programu nauczania, który właściwie niewiele różni się od programu obowiązującego za czasów czteroletnich "ogólniaków". Kto na tym cierpi? Uczniowie i nauczyciele szkół średnich, a w dalszej kolejności, szkolnictwo wyższe i cały poziom edukacji, a więc całe społeczeństwo. Nauczyciele akademiccy zauważyli, że studenci, którzy na etapie swojego rozwoju edukacyjnego przeszli przez "stadium gimnazjum" mają problemy z poprawną pisownią i przyswajaniem podstawowych informacji. Na studia trafiają ludzie niedouczeni. Postęp degradacji intelektualnej wśród młodzieży przybiera zatrważające rozmiary. Błędy ortograficzne w pracach zaliczeniowych stały się standardem. Studenci kierunków technicznych mają problemy z przeliczaniem jednostek miary i wagi. Większości dwudziestolatków wydaje się, że wiedza, to umiejętność znalezienia informacji w internecie. Fałszywe przekonanie o jakości swojej wiedzy, to norma wśród osób, które ubiegają się o indeks wyższej uczelni. Co dzisiaj znaczy matura? Rozumiem, że nauczyciele zatrudnieni w gimnazjach boją się o pracę, ale to nie jest powód, żeby nie uzdrowić systemu edukacji.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 20)
  38. 22 marca 2017 o 00:42
    felek :
    Nie wszystkie gimnazja są świetnie wyposażone i nie wszystkie szkoły wiejskie reprezentują niski poziom. Proszę nie uogólniać. Reforma ma na celu poprawę edukacji na każdym etapie i wyrównanie szans. Małe wiejskie szkoły trzeba zmodernizować i doinwestować. System edukacji, w którym solidne wykształcenie można zdobyć tylko w najlepszych szkołach średnich jest nieudolny. Należy zadać pytanie, dlaczego jest tak wiele szkół średnich reprezentujących zastraszająco niski poziom. Otóż przyczyna jest oczywista. Młodzi ludzie, którzy opuszczają mury gimnazjum i są zbyt słabo wyedukowani, aby dostać się do dobrej szkoły średniej, idą do szół ponadgimnazjalnych o niskiej renomie, bo przecież gdzieś muszą się podziać. Ani uczniowie, ani nauczyciele nie radzą sobie w obecnym systemie w wielu szkołach ponadgimnazjalnych, a efekty takiego stanu rzeczy są opłakane. Po trzech lub czterech straconych latach młodzi ludzie przyznają wprost, że niczego nie nauczyli się w szkole średniej, nie zdali matury lub nawet nie próbowali zdawać, a uczniowe techników nie są w stanie zdać egzaminów zawodowych. Aby dostać się do dobrej szkoły średniej, wcześniej trzeba zazwyczaj korzystać z pomocy korepetytorów, co źle świadczy o poziomie kształcenia na etapie gimnazjalnym. Gimnazja doprowadziły też do "wymierania" szkół zawodowych i obniżenia ich prestiżu. Kształcenie zawodowe jest bardzo ważne, ale w Polsce znacznie ucierpiało z powodu wprowadzenia trzyletniego gimnazjum. Proszę osoby zamieszczajęce komentarze na forum o używanie nicków lub imion. Ułatwia to prowadzenie polemiki.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 17)
  39. 22 marca 2017 o 08:30
    Żelazówka :
    Zapowiadają, że u nas starsze klasy będą uczyć się w remizie. Mam nadzieję, że mi przyjmą dziecko w Dąbrowie, bo nie wyobrażam sobie w XXI w. nauki w remizie.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +14 (w sumie : 18)
  40. 22 marca 2017 o 10:43
    ale ale :
    Zgadzam się z tezą, że gimnazja to nie był dobry pomysł. Ale po tylu latach ich funkcjonowania nie robi się tzw "reformy" na kolanie bo to za poważna sprawa. To nie jest temat w rodzaju dajemy 500+ lub zabieramy 500+ bo w kasie pusto (można to zrobić z budżetu na budżet). Taka reforma edukacji to poważny proces który wymaga i szacunku i dobrego przygotowania (będzie rzutować na kilka następnych pokoleń) a w tym przypadku jest zwyczajna prowizorka pisana pod presją czasu i humorów prezesa lub jego otoczenia. Nie wspomnę już o jakichkolwiek konsultacjach bo teraz to już nic się nie konsultuje i tak pewnie zostanie do następnej ........ dobrej zmiany.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +13 (w sumie : 21)
  41. 22 marca 2017 o 12:46
    Anna Maria do felka :
    Czy uważasz, że uzdrawianie przez demolowanie to dobra strategia? Dlaczego ci "specjaliści" tworzący reformę są anonimowi, a MEN konsekwentnie nie ujawnia ich nazwisk? nazwisk? Czy ośmioletnia szkoła podstawowa sprawi, że r
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)
  42. 22 marca 2017 o 19:38
    matka gimnazajalisty :
    Do "felek": Proszę wrzucić do Google'a hasło: PISA - jest to Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów, najpoważniejszy ranking edukacyjny na świecie. Polscy gimnazjaliści od kilku lat uzyskują tam bardzo wysokie miejsca jeśli chodzi o poziom wiedzy i umiejętności zdobywanych w szkole. Miłej lektury. To są FAKTY
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 14)
  43. 23 marca 2017 o 01:20
    do ale ale :
    Proszę nie pisać, że ustawa jest przygotowywana "pod presją humorów" lub "na kolanie", bo to brzmi infantylnie. Konsultacje miały miejsce, a poza tym, jest mowa o starym sprawdzonym systemie, a nie nowym i nie znanym. Wiemy, jak wyglądał system edukacji, zanim wprowadzono gimnazja i ma on zostać przywrócony. Nie będzie żadnej rewolucji.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -6 (w sumie : 18)
  44. 23 marca 2017 o 17:49
    do poprzednika :
    Jakie konsultacje?????????????????? Byłam w Krakowie na czymś, co szumnie nazwano konsultacjami, wyglądało to tak, że jakaś paniusia z ministerstwa odczytała slogany, które wcześniej głosiła ministra, że "nikt nie straci pracy, reforma będzie bezkosztowa, a nauczyciele i uczniowie nawet nie zauważą zmiany. Zmienią się tylko tabliczki na szkołach". Kiedy chcieliśmy zadać pytania, paniusia odwróciła się i wyszła. Jak ktoś wierzy w to, co plecie ministra, to jest bardzo naiwny. Nic nie zostanie przywrócone, tylko wywrócone do góry nogami. Świat 20 lat temu wyglądał zupełnie inaczej i nie ma czegoś takiego, jak prosty powrót do przeszłości. Zmienił się świat, zmienili się uczniowie i rodzice, zmienił się stan wiedzy z przedmiotów ścisłych, zmieniły się metody nauczania, szkoły zostały przebudowane, inaczej wyposażone, więc koszty będą ogromne i poniesiemy je WSZYSCY!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +8 (w sumie : 14)
  45. 23 marca 2017 o 17:53
    syzyf :
    Chciałbym by w reformie , ważnej i potrzebnej znalazło się miejsce na poprawę jakości Kadry Nauczycielskiej. Bo czego może nauczyć sfrustrowany Pedagog, z połamanym kręgosłupem moralnym, który ma problem sam sobą ? I co z tego, że ma studia wyższe ?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +9 (w sumie : 11)
  46. 23 marca 2017 o 21:56
    pitbull hola hola :
    Kiedyś to nauczyciel był z powołania, miał misje do wypełnienia. Był uczciwy ,lubił pracę z dziećmi, moraly , altruista. Skromny, pracowity nie pisał głupot na forum. Trzeba włożyć trochę pracy i wysiłku. By żyło się lepiej nam wszystkim. Pomożecie Towarzysze ?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -1 (w sumie : 23)
  47. 24 marca 2017 o 13:38
    morf :
    Jestem absolwentem DAWNEJ Szkoły Podstawowej nr 3 im M.C.Skłodowskie i niestety nie patrzę optymistycznie na proponowane zmiany dotyczące utworzenia Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3. Część obecnej kadry Publicznego Gimnazjum nr 2 pamięta czasy mojej edukacji i powinna zakończyć już swoją karierę zawodową bo brakuje im już motywacji i siły do sprawowania zawodu. Moje dzieci obecnie chodzą do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 tam pozostaną (mam taką nadzieję !!!) mimo, że po ustaleniu nowych obwodów szkolnych przynależność ich będzie do szkoły nr 3. Obecnie Publiczne Gimnazjum nr 2 (doceniając zasługi dla jego funkcjonowania obecnej pani dyrektor Iwonie Wrzoskiewicz) pozostawia sporo do życzenia. Za płotem dom burmistrza a teren szkoły nocami nie oświetlony wiec cały monitoring zewnętrzny nocami jest bezużyteczny... patrole policji które miały kontrolować porządek na obiekcie w godzinach nocnych w związku z "impezami" młodzieży pojawiają się tylko za dnia. Dawniej nocami porządku pilnował woźny p. Mol i mało kto miał odwagę nocami na terenie szkoły imprezy urządzać obecnie szkoda gadać :( .. boisko piłkarskie oraz do siatkówki niewiele się zmieniło przez ostatnie 30 lat - jak nie było siatek to nie ma kosze na boisku do koszykówki pourywane :) Zaraz na mnie wiadro hejtu się tu wyleje, ale czasem trzeba jasno kilka rzeczy nakreślić.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +11 (w sumie : 25)
  48. 24 marca 2017 o 14:23
    bob :
    Kiedyś to byli też inni rodzice i uczniowie...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +9 (w sumie : 13)
  49. 24 marca 2017 o 14:38
    jaś :
    Już po zawodach - będziemy mieli 3 podstawówki ! Dziękujemy wam Rajcy Miejscy
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 19)
  50. 24 marca 2017 o 15:40
    świeże info :
    uchwalono jest szkoła podstawowa nr 3 od września
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 17)
  51. 24 marca 2017 o 19:29
    bob :
    To teraz do trójki będą chodziły siedmiolatki z gimnazjalistami ? O zgrozo !
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 14)
  52. 24 marca 2017 o 20:31
    do morfa :
    Ty niedzięczniku
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  53. 24 marca 2017 o 20:32
    do morfa :
    niewdzięczniku idź precz
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 10)
  54. 24 marca 2017 o 22:31
    .... :
    Niezla akcje urzadzilo gim 2 Znajomy mowil ze radni przez ostatnie dni nie mogli spojojnie zyc bo byli nachodzeni i zachecani do glosowania za. Hm ... nawet duchownych uruchomili wiec sie udalo?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 1)
  55. 24 marca 2017 o 22:33
    do morfa :
    Stan boiska w gimnazjum nr 2 zawdzięczamy gminie i jej urzędnikom i to jeszcze od poprzedniej kadencji. A nocne imprezy urządzane są również na boiskach gimnazjum nr 1, i raczej nie imprezuje o tej porze młodzież gimnazjalna. Ja chodziłam do szkoły podstawowej nr 2 i też spora część kadry tej szkoły jest do wymiany, bo pamięta czasy mojej edukacji.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 3)
  56. 24 marca 2017 o 23:52
    Mieszkanka okolic szkoły gim nr 2 :
    Super. Bardzo się cieszę że będzie szkoła nr 3 na Zazamczu.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 17)
  57. 25 marca 2017 o 00:29
    Do morfa :
    Nietrudno się domyślić,kim jesteś.To było jasne,że zatwierdzenie powstania szkoły nr 3 spowoduje nasilenie hejtu ze strony nauczycieli szkoly nr 2.To, że czasem założysz rycerski strój albo wygłosisz wykład skompilowany z cudzych książek,nie znaczy,że jesteś najlepszym historykiem w powiecie.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 2)
  58. 25 marca 2017 o 07:40
    Pipi obiektywna :
    Niestety morfie masz rację. Mam takie same odczucia. A poza tym patrząc na ilość dzieci to trzy szkoły w naszym mieście to chyba po zlikwidowaniu wszystkich szkół wiejskich a przynajmniej kilku. Ale jak gmine na to stać to kto bogatemu zabroni?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 24)
  59. 25 marca 2017 o 08:31
    do boba :
    Za 2 lata do wszystkich szkół podst.będą chodziły pierwszaki i 8klasisci RAZEM(czyli obecna 2gim) tego chcieliście w reformie bo dawniej było lepiej bo gimnazja takie złe...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +6 (w sumie : 8)
  60. 25 marca 2017 o 08:37
    do obiekywnej :
    Tylko w Dąbrowie jest ponad 170 dzieci do kl piereszej na wrzesień potem niewiele mniej, to nie jest na 3 szkoły? Na mniejsze bezpieczniejsze 3 szkoły?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 9)
  61. 25 marca 2017 o 10:01
    ABC :
    A Pani Pipi się nie zna to się obiektywnie wypowie. Pani nie rozumie, że takie są wiążące zalecenia kuratora oświaty? Dobra zmiana.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 9)
  62. 25 marca 2017 o 13:42
    :-) :
    Wszystko pięknie i ładnie nauczyciele też chcą pracować tylko skąd tych dzieci nabrać chyba ze studni :-)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -2 (w sumie : 12)
  63. 25 marca 2017 o 14:51
    niestety :
    MEN ma konsultacje daleko w .... Po co konsultacje? Podręczniki juz wydrukowane. Kto ma zasilić szkołę podstawową nr 3? Szkoły nr 1 i nr 2 maja oddać po kilka dzieci z każdej klasy ze wszystkich poziomów od I do VI?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 12)
  64. 25 marca 2017 o 15:40
    Do boba :
    W każdej szkole podstawowej siedmolatki będą chodzić z czternasto i piętnastolatkami czyli obecnymi gimnazjalistami a potem siódmo i ósmoklasistami. Tę zgrozę wszystkim dzieciom zafundowała dobra zmiana.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 20)
  65. 25 marca 2017 o 22:03
    do wyżej :
    Do dwóch nade mną: Ale się wam perwoli. Przecież tak było przed tą reformą gimnazjalną i nic się dzieciom siedmiolatkom nie stało. No, może starsi uczyli się opieki nad młodszymi, a młodsi czuli się bezpieczniej przy starszych koleżankach i kolegach. A dziś? Po tej reformie z gimnazjami to faktycznie strach się bać. Nastolatki rozwydrzone i tylko o całowaniu i seksie myślą a nie o nauce i jakiejś postawie godnej człowieka- papierosy, piwo i dopalacze tego się nauczyli. Może czas to rozgonić i pomieszać, a potem zacząć wychowywać na ludzi.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 11)
  66. 25 marca 2017 o 22:24
    Sofokuś :
    Dobrze że szkoły to taki gorący temat. Ważny, ale trochę dystansu! Wszędzie w wolnym świecie jest szkolnictwo trójstopniowe, więc już dziś się przygotujcie na normalność po odejściu dobrej zmiany.Chcielibyśmy mieć sprawiedliwych i obiektywnych nauczycieli, byle uczyli i wymagali według naszych potrzeb i kryteriów- nawzajem ze sobą sprzecznych, bo tych"naszości" jest tyle, ile lokalnych towarzystw.Poziomu nie podniesie żadna reforma, tylko solidne wymagania, jednakowe wobec wszystkich' a w naszych warunkach nauczyciel i dyrektor boją się wymagać, bo chcą pracować.I w ten sposób do szkół średnich trafia połowa z "dopami" z których maturzysty nie zrobią i cudotwórcy.Szkoda kasy wydanej na stworzenie systemu, który pewnie nie działał idealnie, ale kolejna kasa wydana przez samorządy, czyli nas wszystkich na przystosowanie do "nowego" to prawdziwy dramat.Zdrowego rozsądku nie kupi za żadne pieniądze.A deficyt tego widać było i przed i po "deformie".Żal.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 9)
  67. 25 marca 2017 o 22:43
    .... :
    Nie w kazdej szkole beda chodzic siedmiolatki z czternastolatkami. W dwojce beda uczyc sie oddzielnie. Na Matejki klasy 1-5 a na Zareby klasy 6-8:)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 14)
  68. 25 marca 2017 o 23:00
    hfgfghf :
    Bo przez ostatnie 10 lat zajmowala czolowe miejsca nawet wyzej byla niz w wojewodztwie. O zawisci i zlosliwosci.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +1 (w sumie : 11)
  69. 26 marca 2017 o 01:00
    xgc :
    W dwojce siedmiolatki nie beda uczyc sie z czternastolatkami bo klasy 1-5 beda na Matejki a klasy 6-8 na Zareby:)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 12)
  70. 26 marca 2017 o 07:21
    bmw :
    Dostrzegam też potrzebę poprawy jakości Kadry Pedagogicznej.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +9 (w sumie : 13)
  71. 26 marca 2017 o 10:40
    do felek :
    Poziom kształcenia młodzieży drastycznie spadł kiedy wprowadzono TESTY... niestety dawniej żeby napisać maturę trzeba było mieć wiedzę, umieć się wypowiedzieć oraz przelać to na papier. Dodatkowo żeby zdać maturę lub napisać zwykły sprawdzian na pozytywną ocenę trzeba było mieć wiedzę minimum 50% - obecnie spotkałem się, że już z 30% uczeń miał ocenę mierną co dla mnie jest skandalem. Teraz szkoła uczy nie myślenia i wiedzy tylko rozwiązywania testów i to jest podstawowy problem. Likwidacja gimnazjów nie zlikwiduje problemów. MORF
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +15 (w sumie : 21)
  72. 27 marca 2017 o 09:58
    babsztyl :
    Kończyłam 8 klas , potem LO - i był to b. dobry system nauczania. A po zdaniu matury można było wybrać DOWOLNY kierunek studiów.......brzmi nieprawdopodobnie? A jednak tak było. Gimnazja - przez nie przeszło moje dziecko - to totalny bezsens. I choć daleko mi do polityki - to jedno dobrze robią.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +8 (w sumie : 14)
  73. 28 marca 2017 o 21:47
    xvxy :
    Ciekawe czy kadra w nowej podstawówce pozostanie bez zmian??
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 5)