Dzisiaj:
Poniedziałek, 20 sierpnia 2018 roku
Bernard, Jan, Sabin, Samuel, Samuela, Sieciech, Szwieciech, Świeciech, Sobiesław

Strefa Funduszy w stolicy powiatu

21 września 2017 | komentarze 3

Miniony weekend w powiecie dąbrowskim upłynął pod znakiem edukacji i szkoleń. Dąbrowski rynek zamienił się w prawdziwe miasteczko europejskie „Małopolska myśli o Tobie”.

Mieszkańcy mogli spotkać się ze specjalistami z Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Mogli również dowiedzieć się jak nasz region zmienia się dzięki funduszom unijnym i jakie inwestycje zostały zrealizowane do tej pory.

W dniach 15-17 września 2017 r. specjaliści byli do dyspozycji wszystkich zainteresowanych pozyskaniem środków unijnych. Trzydniowe wydarzenie było wypełnione spotkaniami i warsztatami o charakterze edukacyjnym, dzięki którym można było dowiedzieć się, jak założyć i rozwijać działalność gospodarczą, jak unowocześnić przedsiębiorstwo, czy też skąd pozyskać środki na Odnawialne Źródła Energii.

17 września, wszyscy którzy odwiedzili Strefę mogli spotkać się z beneficjentami funduszy unijnych i poznać ich zrealizowane projekty, inwestycje i działalność. Powiat dąbrowski również prezentował swoje inwestycje współfinansowane przez Unię Europejską w ramach MRPO.

Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski oraz Mariola Smolorz naczelnik wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia omówili projekty, dzięki, którym nasz powiat znacznie się zmienił. Były to istotne i inwestycje, zarówno w zakresie infrastruktury drogowej, edukacji i kształcenia zawodowego, kultury, a także ochrony zdrowia. Omówili m.in. projekty:

-„Przebudowa drogi powiatowej nr 1313K Dąbrowa Tarnowska-Żelichów na odcinku Dąbrowa Tarnowska-Żelichów” – etap I,
-„Przebudowa drogi powiatowej nr 1313K Dąbrowa Tarnowska-Żelichów na odcinku Dąbrowa Tarnowska-Żelichów” – etap II (wraz z budową ronda)
-„Przebudowa drogi powiatowej nr 1322 K Dąbrowa Tarnowska – Radgoszcz” – II etap,
-„Adaptacja pomieszczeń stajni cugowej w zespole dworsko parkowym w Brniu pod działalność Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji”,
-„Modernizacja i doposażenie infrastruktury dydaktycznej Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie”,
-„Poprawa jakości powietrza poprzez montaż instalacji solarnej i modernizacji systemu ogrzewania warsztatów szkolnych PCEiKZ w Szczucinie”,
-„Powiatowe Centrum Kompetencji Zawodowych”,
-„Rozbudowa i wyposażenie sal operacyjnych Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej”,
-„Modernizacja kotłowni szpitalnej – poprawa efektywności energetycznej w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii”.

Jak podkreślił starosta Tadeusz Kwiatkowski dzięki skutecznie pozyskanym funduszom unijnym oraz środkom z budżetu powiatu, zrealizowano ważne zadania i inwestycje. Były to kluczowe inwestycje, tworzące w naszej „Małej Ojczyźnie” bezpieczną sieć drogową.

W dziedzinie edukacji natomiast postawiono na szkolnictwo zawodowe. Dzięki realizacji projektów w ramach MRPO i środkom własnym budżetu możemy poszczycić się najnowocześniejszą placówką w Małopolsce, kształcącą na najwyższym poziomie. Gruntownie wyremontowane i zmodernizowane budynki dawnych warsztatów szkolnych i wspaniała baza dydaktyczna w Powiatowym Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych to powrót do najlepszych tradycji szkoły zawodowej. W tak pięknie odnowionym obiekcie młodzież zdobywa nowe umiejętności, które z pewnością wykorzysta podczas przyszłej pracy zawodowej.

Pozyskano również środki z MRPO na utworzenie w zespole dworsko – parkowym powiatowej instytucji kultury „Centrum Polonii- Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji”. Dzięki temu ten cenny zabytek odzyskuje swoją świetność i dawny blask.

Dzięki funduszom unijnym szpital powiatowy ma nowy blok operacyjny. To dotychczas najbardziej spektakularna inwestycja w historii tej placówki medycznej. Posiada 4 nowoczesne sale operacyjne, w tym: ortopedyczną, ginekologiczną, chirurgiczną, ogólną oraz salę wybudzeń oraz odpowiednie zaplecze. Dzięki temu szpital spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i komfortu zarówno dla pacjentów jak i dla personelu. Wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. Projekt ten otrzymał ponad 9 mln zł dofinansowania w ramach MRPO, a wartość całej inwestycji to ponad 15 mln zł. Pomocy finansowej udzielił również samorząd Powiatu Dąbrowskiego. Obecnie w szpitalu powiatowym rozpoczęła się realizacja kolejnego projektu, dzięki któremu zostanie zmodernizowana kotłownia. Będzie ona wyposażona w gruntowe pompy ciepła i gazowe kotły kondensacyjne współpracujące z istniejącymi kolektorami słonecznymi. Przyjęte do realizacji rozwiązania zaspokajają potrzeby szpitala w zakresie wymiany sieci ciepłowniczej instalacji centralnego ogrzewania, ciepła technologicznego i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Na stoisku Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej oprócz promowania projektów, przygotowano atrakcje dla mieszkańców regionu. Odwiedzający mogli wsiąść udział w konkursie „Wiedzy o powiecie”, a najmłodsi mogli „pokolorować” symbole naszego powiatu, a także zabytki Powiśla.

Niedziela z funduszami była także okazją do spotkania z kulturą. Na scenie wystąpili: Kapela ludowa „Dąbrowiacy”, grupa taneczna „Sokoliki”, zespół folklorystyczny „Nieczajnianie” oraz wokalistka Klaudia Pikul. Odbył się także koncert łemkowskiego zespołu folkowego „Serencza” – po prostu Szczęście.

Dla najmłodszych jak i ich rodziców nie zabrakło licznych atrakcji, dobrej zabawy i konkursów. Każdy przybyły mógł wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie „na wesoło” w fotobudce.

Starostwo Powiatowe w DT

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 21 września 2017 o 15:57
  Krokuta :
  Może najwyższa pora żeby urzędnicy z gminy się czegoś nauczyli, bo póki co słabo z pozyskiwaniem funduszy UE
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +11 (w sumie : 13)
 2. 24 września 2017 o 23:51
  Włodarz :
  Ojjjj, bardzo słabo z pozyskiwaniem funduszy europejskich...... poprzedni burmistrz był lepszy w te klocki, miał chody, był "znany w świecie" i "wiedział co z czym się je". Obecni Radni i Burmistrz mają "parcie na media" i..... kadencja zmarnowana... :(
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 9)
 3. 28 września 2017 o 22:34
  Lew :
  Poprzedni burmistrz Początek tak pracowników wyszkolił przez 20 lat!! że nie potrafią pozyskiwać funduszy? to nie chcemy takiego nauczyciela, niech pilnuje PUP albo idzie na nabytą emeryturę, bo już dawno powinien zrobić miejsce młodym w Urzędzie Pracy też!!!!!!!!!!!!!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -1 (w sumie : 3)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)