Dzisiaj:
Poniedziałek, 17 czerwca 2024 roku
Adolfa, Alfa, Agnieszki, Franciszka, Laury

STYPENDIA „CORDARE” ROZDANE

25 października 2023 | Brak komentarzy

30 stypendiów (z ponad150 złożonych wniosków) przyznała uczniom i studentom znana już dobrze ze swej dobroczynnej działalności fundacja „Cordare”.

Łączna kwota stypendiów opiewa na 106 tysięcy zł i przyznano je już ósmy raz.

– Jest to taki gest, którym chcemy wyjść naprzeciw, chcemy też pomóc tym młodym, zdolnym ludziom w realizowaniu ich marzeń. Wszyscy, którzy dostali te stypendia, stanowią znaczną grupę, bo przyznaliśmy w tym roku trzydzieści stypendiów, ale niestety nie jest tak, że wszyscy, którzy się zgłosili, dostali te stypendia. Mielimy w tym roku ponad 150 wniosków o przyznanie stypendiów, tak że jest to rekordowa liczba w historii naszej fundacji. Przed rokiem mieliśmy około stu wniosków. Postanowiliśmy też ograniczyć zasięg terytorialny składanych wniosków do województwa małopolskiego i podkarpackiego i mimo to dostaliśmy aż ponad 150 wniosków i proszę mieć świadomość, że jest to żmudna i trudna sprawa. Tutaj są segregatory, u góry są te wnioski, które zostały uznane, natomiast poniżej są segregatory z pozostałymi wnioskami – mówił założyciel i prezes fundacji „Cordare” ks. dr hab. Robert Biel, wskazując na kilka sztuk opasłych segregatorów pełnych wniosków i dokumentów przesłanych przez uzdolnioną młodzież – Proszę sobie wyobrazić, że jeżeli jest ponad 150 wniosków i jeżeli każdy dołączy do tego co najmniej kilka, a w niektórych przypadkach kilkanaście różnych dokumentów, to jest ponad 1000 stron do przejrzenia. Nie tylko do przejrzenia, ale też do porównania, zweryfikowania. Chciałem podziękować w tym miejscu zarządowi fundacji, czyli panu Janowi Kiełbasie, panu Markowi Syrkowi, którzy przez wiele tygodni musieli się pochylać nad tymi wnioskami. Czasami to były bardzo trudne decyzje, bo nie ukrywamy, że te wnioski były w wielu przypadkach do siebie zbliżone, trzeba było pochylać się nad drobnymi szczegółami, czasami podejmować te trudne decyzje, ale jesteśmy dzisiaj na końcowym etapie i możemy wręczyć te stypendia. Niech one będą dla was wsparciem i zachętą do tego, aby dalej rozwijać się; aby rozwijać wasze talenty. Jesteście ludźmi młodymi, macie ogromny potencjał i mamy taką nadzieję, że przez te stypendia przyczynimy się do tego, żeby wasze marzenia mogły się realizować, żeby wasz rozwój intelektualny i czysto ludzki zakończył się kiedyś wielkim sukcesem; żeby wasze rodziny, czy społeczności lokalne, z których pochodzicie, były z was dumne. Również z tej racji musieliśmy przesunąć rozdanie tych stypendiów – zazwyczaj robiliśmy to już na początku roku szkolnego, ale w tym roku tak wiele było tych wniosków, że chcąc je poważnie i dokładnie przejrzeć i porównać, musieliśmy nieco dłużej nad tym popracować.

Stypendia otrzymało 15 uczniów oraz 15 studentów. Oprócz tego, że młodzież ta wyróżnia się m.in. niesamowitymi zdolnościami, kreatywnością i potencjałem intelektualnym, o wyborze decydowało również kryterium dochodowe, gdyż stypendia mają także pomóc zdolnym młodym ludziom w wyrównaniu szans z zamożniejszymi rówieśnikami.

Stypendia uczniowskie otrzymali: Patrycja Grzywa, Agata Gucwa, Tomasz Jasek, Weronika Kacała, Magdalena Klimek, Joanna Kozaka, Karol Lekarczyk, Oliwia Machnik, Piotr Małka, Dawid Michalik, Jakub Powroźnik, Olga Skrzymowska, Rafał Urban, Magdalena Żelasko, Andrii Kraievskyj (z Ukrainy).

Stypendia studenckie przyznano: Sewerynowi Działkowi, Agacie Forgiel, Mateuszowi Grzybowi, Franciszkowi Hutkowi, Aleksandrze Kalinowskiej, Maksymilianowi Klusce, Małgorzacie Krzyżowskiej, Karolowi Kubkowi, Maciejowi Mrozowi, Magdalenie Piesze, Mai Pietrasze, Ewie Rzeszut, Justynie Sołtys, Kindze Sopali, Oliwii Zielińskiej.

Specjalne stypendium otrzymał tym razem Christian Szostok z Dąbrowy Tarnowskiej – najlepszy junior Powiśla Dąbrowskiego w V Turnieju Szachowym „Cordare” 2023.

Pochodzą z równych miejscowości (również z tych najmniejszych i najmniej znanych), ale łączą ich ponadprzeciętne uzdolnienia i osiągnięcia, których – mimo młodego wieku – mogą im pozazdrościć dorośli. Uczą się znakomicie, studiują na renomowanych kierunkach, uwielbiają czytanie książek, wyróżniają się na tle rówieśników, mają osiągnięcia naukowe, kochają działalność charytatywną (udzielają się w m.in. „Caritasie” czy na rzecz hospicjów), śpiewają w chórze, ale mają i międzynarodowe osiągnięcia pianistyczne!  Chcą studiować medycynę, informatykę, prawo, astronomię, matematykę, nauki przyrodnicze… Wygrywają olimpiady, konkursy tematyczne, literackie; piszą wiersze i opowiadania.
To kwiat polskiej, nie tylko lokalnej młodzieży, o której śmiało można powiedzieć, że kiedyś będzie stanowiła o naszej przyszłości. Warto więc dotować ich rozwój, gdyż dobro powraca, ale i dlatego, że już dziś ta wspaniała młodzież niesie to dobro dalej i oddaje z nawiązką. Niektórzy, mimo że nie korzystają już z pomocy fundacji, dalej udzielają się na jej rzecz. Uroczyste przyznanie stypendiów poprowadziła była stypendystka fundacji Katarzyna Łapa, a przepiękną oprawę muzyczną zapewniła Oliwia Machnik. Może usłyszymy jej wokal w przyszłości na polskiej scenie muzycznej?
Już dziś stypendystów „Cordare” chwalą ich przyszli pracodawcy podczas praktyk, czy stażu pracy, co świadczy również o tym, że stypendia i dzieła fundacji przynoszą spodziewane owoce.

– Kiedy przyjrzymy się tegorocznym stypendystom, można zauważyć ciekawą geografię stypendiów. Geografię w tym sensie, że zwróciłem uwagę, że czasami pochodzą z miejsc, których jak dotąd nie znałem. To są małe miejscowości, gdzie też pojawiają się talenty i cieszymy się, że udało nam się jakoś dotrzeć do tych małych miejscowości, do tych młodych ludzi, którzy mają ogromny potencjał i ogromne możliwości, i cieszymy się, że możemy jakoś wspierać tę działalność. Oczywiście my jesteśmy tylko pośrednikami, bo mamy świadomość, że te pieniądze, które przyznajemy – w tym roku będzie to łącznie 106 tysięcy zł– to są pieniądze, które mamy dzięki życzliwości wielu ludzi. Będziemy tu w hotelu „Cristal Park” organizować bal charytatywny, żeby zarobić na te stypendia, ale jeżeli widzimy, że te stypendia pomagają, że ktoś może swoje talenty dalej rozwijać, to tym bardziej się cieszymy i myślę, że dzisiaj mieliśmy też dowody, że warto w młodych ludzi inwestować. Wspomnę tutaj występ Oliwki Machnik, która zachwyciła wszystkich swoim śpiewem i zapraszamy, żeby również pojawiła się na balu, by nasi goście też mogli usłyszeć jej talent wokalny. Ale nasi dawni stypendyści –  bo już te stypendia przyznajemy dobrych parę lat – też nas wspomagają, jak pani, która prowadziła dzisiejsze rozdanie stypendiów; pani Katarzyna Łapa, której bardzo dziękujemy. Cieszymy się, że pozostała z nami, że nie tylko była po to, by skorzystać z naszej pomocy, ale teraz stara się nas wspierać – mówił prezes fundacji ks. dr hab. Robert Biel.

Wielkimi krokami zbliża się kolejny bal charytatywny „Cordare”, z którego dochód zasili dobroczynne dzieło fundacji non profit. Warto to zaznaczać na każdym kroku, gdyż tym „Cordare” wyróżnia się na tle innych fundacji, że jej założyciele, zarząd i członkowie poświęcają swój czas, pracę i wysiłek bez jakiegokolwiek wynagrodzenia, a cały dochód z balu zostanie przeznaczony na stypendia dla zdolnej młodzieży. Siódmy bal charytatywny fundacji „Cordare”, połączony z tradycyjną aukcją charytatywną, odbędzie się już 18 listopada. Oprawę muzyczną zapewni – również tradycyjnie – zespół muzyczny „Kross”, wspierający swoim talentem fundację od początku. O dobry nastrój gości zadba również „Madnightbar”. Bal rozpocznie się o godzinie 18. w Hotelu „Cristal Park” w Dąbrowie Tarnowskiej.

Dochód z balu oraz aukcji wesprze główne cele statutowe fundacji, czyli finansowanie stypendiów dla uzdolnionej młodzieży. Już teraz można zdradzić, że do wylicytowania będą wartościowe przedmioty, usługi oraz vouchery, których lista na bieżąco się wydłuża. Więcej szczegółów można poznać tutaj:

Zapraszamy na bal i aukcję – Strona Fundacji Cordare

us


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)