Dzisiaj:
Piątek, 4 października 2024 roku
Edwin, Franciszek, Konrad, Konrada, Manfred, Manfreda, Rozalia

Święto Powiśla Dąbrowskiego tuż tuż

20 sierpnia 2011 | komentarze 2

Już w niedzielę 21 sierpnia br. na obiekcie sportowym w Mędrzechowie odbędzie się po raz czwarty Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze.

Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego skupiające wszystkie samorządy gminne z terenu naszego powiatu oraz samorząd powiatowy. Gospodarzem imprezy jest Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz Wójt Gminy Mędrzechów Krzysztof Korzec.

Podczas imprezy zaprezentowane zostanie 19 wieńców dożynkowych w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i wieniec nowoczesny. Wieńce będą reprezentować wszystkie gminy z powiatu. Najwięcej bo aż siedem wieńców wystawi gospodarz imprezy – Gmina Mędrzechów. Pozostałe gminy zaprezentują po 2 wieńce.

Prezentacji wieńców dożynkowych towarzyszyć będzie „ośpiewanie wieńca”. Delegacja wieńcowa ze Strojcowa prezentować będzie Gminę Bolesław. Gmina Dąbrowa Tarnowska reprezentowana będzie przez Stowarzyszenie Kobiet Wsi Nieczajna Górna.

Z Gręboszowa wieniec ośpiewa Zespół Folklorystyczno -Taneczny Ziemi Gręboszowskiej, natomiast z Mędrzechowa Grupa ośpiewawcza „Owiesek”. Grupa Wieńcowa Domu Malarek z Zalipia reprezentować będzie Olesno. Z Radgoszczy wieniec dożynkowy ośpiewa Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich, a Gospodarze z Delastowic ośpiewają wieniec dożynkowy Gminy Szczucin.

Święto Powiśla Dąbrowskiego to również promocja przedsiębiorczości. Wystawcy prezentować będą takie branże jak: stolarka okienna i drzwiowa, stolarka wewnętrzna, technika grzewcza, sanitarna i instalacyjna, ogrodnictwo, galanteria drzewna, branża spożywcza, motoryzacyjna, meblarska, budowlana, ubezpieczenia, meblarska. Wśród wystawców znajdą się również organizacje pozarządowe, muzea i instytucje. Zaprezentują się również szkoły: Zespół Szkół z Mędrzechowa, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 i 2 z Dąbrowy Tarnowskiej, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu i Szczucinie. Promować się będą również wszystkie samorządy gminne z powiatu: Bolesław, Dąbrowa Tarnowska, Gręboszów, Mędrzechów, Olesno, Radgoszcz, Szczucin oraz swoje stoisko wystawi samorząd powiatowy.

Swoją ofertę handlową przedstawią również przedsiębiorcy z XVIII Dzielnicy Budapesztu Pestszentlőrinc – Pestszentimre – branża pszczelarska oraz produkcja świec. Zaprzyjaźnieni partnerzy w kociołku ugotują węgierską zupę gulaszową, którą można będzie degustować na ich stoisku.

Na scenie wystąpi polonijny zespół folklorystyczny „Polonez” z Węgier. Zespół ten powstał w 2000 roku, obecnie liczy 31 członków. Jego kierownikiem jest Pani Katarzyna Balogh. Program zespołu to tańce narodowe i regionalne: polonez, kujawiak, oberek, krakowiak, suita lubelska, kaszubska, łowicka, wielkopolska, polki sieradzkie, tańce górali żywieckich, tańce węgierskie palotas i czardas zadunajski. Zespół występował w wielu krajach Europy i świata promując folklor polski i węgierski.

Nie zabraknie również prezentacji dorobku artystycznego samorządów gminnych.

Z Gminy Bolesław wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „ELIKSIR” z Kanny, który działa przy OSP. Jest to stosunkowo młody zespół, gdyż swoją działalność rozpoczął w kwietniu 2010 roku. W swych szeregach skupia dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów z Kanny i okolic. Zespół liczy 25 członków a prowadzi go pan Kazimierz Lizak. Repertuar zespołu to oryginalne i niepowtarzalne piosenki, których twórcą jest Pan Kazimierz Lizak. Dodatkowo zespół śpiewa piosenki biesiadne i ludowe a także prezentuje tańce ludowe.

Znana Kapela „DĄBROWIACY” jest reprezentantem Gminy Dąbrowa Tarnowska. Kapela powstała w 1995r. i obecnie liczy 6 osób. Kierownikiem zespołu jest Pan Adam Pawelski. Kapela zdobyła m.in. I miejsce na Małopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Dębicy (1998), brała udział w dąbrowskich Festiwalach Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz w Spotkaniach z Folklorem Polonijnym i Dąbrowskich Spotkaniach z Folklorem. Kilkakrotnie reprezentowała Powiśle Dąbrowskie na tarnowskich przeglądach „O Pawie Pióro i Gliniany Dzban”. Gościła w Sztokholmie na jubileuszu 25-lecia polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca „Piastowie” (1998), promowała Powiat Dąbrowski podczas oficjalnej wizyty władz samorządowych w Budapeszcie (1999). W 2003 roku została wyróżniona podczas XXII Przeglądu Zespołów Folklorystycznych „Krakowski Wianek” w Szczurowej. Reprezentowała Gminę Dąbrowa Tarnowska na występach w zaprzyjaźnionym mieście francuskim Rixheim (2008). Jest ozdobą wielu uroczystości na terenie Powiatu Dąbrowskiego (Święto Powiśla Dąbrowskiego, Święto Truskawki, Dożynki Gminne), reprezentuje powiat w uroczystościach rangi wojewódzkiej (Dożynki Wojewódzkie w Łącku, Dzień Powiatu Dąbrowskiego podczas „Dni Cepelii” w Krakowie – 2003r.). Kapela współpracuje na stałe z zespołem folklorystycznym „Nieczajnianie”, grając na żywo do tańców krakowskich, łowickich, cieszyńskich.

Gminę Gręboszów będzie reprezentował Zespół Wokalno-Instrumentalny „IMPRESJON” działający od 2001 roku przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie. Zespół jest trzykrotnym laureatem Regionalnego Festiwalu Chrześcijańskiej Muzyki Młodzieżowej w Tarnowie „BARKA” 2005, 2007 i 2010. Ponadto zespół występował w Krakowie podczas prezentacji powiatu dąbrowskiego oraz na imprezach plenerowych w powiecie dąbrowskim i tarnowskim. Obecnie zespół występuje w składzie: Katarzyna Lizak, Beata Loraj, Sylwia Gaweł i Tomasz Lizak.

Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej będzie reprezentować Gminę Mędrzechów. Orkiestra gra od 22 lat. Jej założycielem był ówczesny proboszcz Ks. Zygmunt Wojciech. Obecnie Orkiestra gra pod batutą pana Andrzeja Komorowskiego – dyrektora szkoły muzycznej w Tarnowie. Ich występy uświetniły szereg ważnych uroczystości w wielu zakątkach Polski m.in. wizytę Papieża Jana Pawła II w Rzeszowie, wejście pieszej Tarnowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz wszelkie uroczystości patriotyczne i imprezy promujące Gminę. Orkiestra składa się z mieszkańców Woli Mędrzechowskiej. Grają w niej zarówno dzieci ze szkoły podstawowej, młodzież jak i starsi mieszkańcy.

Z Olesna wystąpi Zespół Taneczno Kabaretowy „STOKROTKI” oraz grupa taneczna „bez nazwy” – obydwie grupy z Gimnazjum im. Kard.S.Wyszyńskiego w Oleśnie. Grupa składa się z uczennic gimnazjum, obecnie tworzą ją: Karolina Cholewa, Natalia Szostak, Kinga Sarat, Agnieszka Herduś, Aneta Szczebak, Aleksandra Cholewa, Klaudia Słota i Patrycja Kochanek. Największe osiągnięcia zespołu to: czołowe miejsca w Powiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Szkół „Płomień” oraz Przeglądzie grup tanecznych „Gimnazjada”. Zespół swoimi występami uświetnia również w uroczystości organizowane na terenie szkoły i gminy.

Zespół Tańca „MALI RADGOSZCZANIE” z Zespołu Szkół Publicznych w Radgoszczy zaprezentuje Gminę Radgoszcz. Działa od 2010 roku, jego opiekunem jest Pan Wiesław Kwiecień. Zespół liczy 12 osób. Posiada osiągnięcia na przeglądzie gminnym oraz rejonowym w Tarnowie.

Podczas imprezy odbędą się konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy, konkurs na „ośpiewanie wieńca” oraz konkurs na najciekawsze stoisko wystawowe.

źródło:

Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej

 

 

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 21 sierpnia 2011 o 17:57
    kk :
    byłem widziałem szkoda że św. powiśla i rolników posłowie zamienili przed wyborcze zgrzyty , po tym impreza była super.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)
  2. 21 sierpnia 2011 o 21:50
    !!! :
    Ja też byłam ,impreza udana ,pogoda dopisała,szkoda tylko że wieniec ze strojcowa nie wygrał -naprawdę był śliczny i wymagał dużo pracy:)
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 0)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)