Dzisiaj:
Piątek, 3 maja 2024 roku
Aleksandra, Antoniny, Marii, Marioli

Tabor Pamięci Romów po raz 12

18 lipca 2011 | Brak komentarzy

W dniach 21 – 24 lipca odbędzie się tegoroczny Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Tabor wyruszy z Tarnowa po raz 12, a poprowadzą go Adam Bartosz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Adam Andrasz, dyrektor Centrum Kultury Romów w Tarnowie.

Pamięć zagłady, która dotknęła Romów w okresie II wojny światowej jest dziś przez elity romskie kreowana na podstawowy składnik rodzącej się tożsamości narodowej. Do tego zjawiska nawiązuje inicjatywa Adama Bartosza, podjęta po raz pierwszy w 1996 roku – rekonstrukcja tradycyjnego romskiego taboru, na którego szlaku znajdują się miejsca upamiętnione męczeństwem Cyganów.

W tym roku Międzynarodowy Tabor pamięci Romów wyruszy z Tarnowa po raz 12. Jego organizatorami są: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Centrum Kultury Romów w Tarnowie, Gmina Borzęcin, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej.

Tabor poprowadzą: Adam Bartosz – dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Adam Andrasz – dyrektor Centrum Kultury Romów w Tarnowie.

Celem wędrówki jest położona około 50 km od Tarnowa Szczurowa, miejsce na mapie cygańskiej martyrologii szczególne. 3 lipca 1943 roku niemal cała tamtejsza społeczność romska została wymordowana. Policja niemiecka rozstrzelała na miejscowym cmentarzu 93 Cyganów, których lista zachowała się w dokumentach parafialnych.

Poza Szczurową Tabor Pamięci odwiedza inne miejsca martyrologii Romów – Żabno, z mogiłą 49 zamordowanych Cyganów, Borzęcin Dolny i Bielczę.

Poza pamięcią o zagładzie Romów Tabor ma również znaczenie edukacyjne. Posługiwanie się symbolami (flaga, hymn), podkreślanie ważności tradycji (wozy, konie, wędrówka, wieczorne opowieści przy ognisku) przyczyniają się do wzmocnienia poczucia tożsamości i podniesienia wartości własnej kultury romskiej.

XII Taborowi Pamięci Romów towarzyszą wystawy: „Dzieci z Jarovnic” – prace dzieci romskich ze Słowacji ze zbiorów Konsulatu Generalnego Republiki Słowacji w Krakowie, prezentowane w Centrum Kultury w Żabnie, „Cyganie” – fotografie Josefa Kolarčika z Muzeum w Prešovie, w Gminnym Ośrodku Kultury w Szczurowej oraz „Małopolski Szlak Martyrologii Romów” – wystawa autorstwa Natalii Gancarz, prezentowana w galerii w obozowisku.

Program Taboru:

21 lipca (czwartek)

10.00 – rozpoczęcie Taboru w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Przejazd do Żabna, modlitwa przy mogile pomordowanych Romów.

13.00 – przyjazd na miejsce obozowania w parku w Szczurowej. Wieczorem modlitwa na zbiorowej mogile Romów w Szczurowej. W obozowisku otwarcie wystawy Małopolski Szlak Martyrologii Romów.

22 lipca (piątek):

Przejazd taborem do Bielczy, modlitwa na miejscu mordu Romów w przysiółku Biedacz i przy zbiorowej mogile na cmentarzu w Bielczy.

23 lipca (sobota):

Wyjazd taborem do Borzęcina; modlitwa przy mogile.

12.00 – uroczyste odsłonięcie Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów w lesie borzęckim. Wieczorem w obozowisku dla mieszkańców Szczurowej i okolicy odbędzie się koncert muzyki cygańskiej w wykonaniu kapeli rumuńskiej Romano Vodźi („Romska dusza”) oraz spektakl Romano jiło („Romskie serce”) w wykonaniu Catherine Andrault z Francji.

24 lipca (niedziela):

Powrót do domu

szczegóły: TarnowskieInfo.pl


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)