Dzisiaj:
Poniedziałek, 17 czerwca 2024 roku
Adolfa, Alfa, Agnieszki, Franciszka, Laury

TAJEMNICE JEROZOLIMY

5 czerwca 2024 | Brak komentarzy

W Ośrodku Spotkania Kultur (dawna synagoga) w Dąbrowie Tarnowskiej swoje fotografie prezentuje Jarosław Wrona.

Wystawa zatytułowana  „Wymiarując wątpliwość” dotyka tajemnic starej Jerozolimy. Będzie dostępna dla zwiedzających do połowy września.

Jestem Tarnowianinem, urodziłem się w 1968 roku. Swoją przygodę z fotografią rozpocząłem w latach szkoły podstawowej. Przez wiele lat była to fotografia analogowa, gdzie na zdjęciach z tego okresu „zatrzymałem” najważniejsze z chwil swojego życia. Kupując w 2012 roku swój pierwszy aparat cyfrowy osobiście poczułem, że rozwój technologiczny nie zna granic. Jako fotograf amator miałem przyjemność obserwować niezwykle szybki proces rozwoju fotografii zachodzący w ostatnich 40tu latach. Co istotne, podstawowe zasady nadal pozostają takie same, natomiast rozwój narzędzi jest niespotykany. Dominująca obecnie fotografia cyfrowa daje nowy, kreatywny wymiar pracy z obrazem, co mnie intryguje i interesuje. W wolnych chwilach odrywając się od codzienności, tej zawodowej, regularnej, ścisłej i logicznej, właśnie poprzez fotografię przenoszę się w równoległy wymiar, ten nieskalibrowany, trochę ulotny, nazywany artystycznym. Interesuje mnie fotografia artystyczna, fotografując z takim nastawieniem poszukuję ciekawej formy i piękna, starając się w fotografii zawrzeć coś więcej niż sam fakt. Co nie znaczy, że nie korzystam z przywilejów fotografii, aby zachować chwile, które umykają z pamięci. Inaczej mówiąc, fotografia to moja pasja, dominująca nad pozostałymi zainteresowaniami.

Mój kontakt z Tarnowskim Towarzystwem Fotograficznym rozpoczął się wraz z organizacją przez Tarnowskie Centrum Kultury, w 2018 roku, OtwARTej Pracowni Fotograficznej. W latach 2018 – 2020 uczestniczyłem w zajęciach grupy podstawowej i zaawansowanej. Pozostając w kontakcie z TTF, w sezonie 2021/2022 uczestniczyłem w warsztatach Akademia FIAP. Miałem przyjemność wziąć udział w kilku wystawach zbiorowych. Pierwszą z nich była wystawa pt. „Strażnicy Kirkutu” prezentująca tarnowski cmentarz żydowski, zorganizowana w 2020 roku. W 2022 roku uczestniczyłem w kolejnych dwóch wystawach zbiorowych prezentowanych w Tarnowskim Centrum Kultury, tj. wystawie „TCK Akademia FIAP” poświęconej pomocy dla Ukrainy w związku z agresją Rosji oraz „90 lat Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego”. Pod koniec 2022 roku, również w Tarnowskim Centrum Kultury miałem możliwość przedstawienia prac na swojej pierwszej indywidualnej wystawie pt. „…. nie przeszkadzaj” – właśnie obecnie wystawianej tu w Ciężkowicach. Jest to kolejne miejsce, w którym ta wystawa jest prezentowana. W 2023 roku w ramach cyklu „Wernisaże dzień po dniu” miałem możliwość przedstawienia drugiego swojego projektu pt. „wymiarując wątpliwość” – którą można właśnie oglądać w Bóżnicy, w Dąbrowie Tarnowskiej. W bieżącym roku zaprezentowałem kolejny projekt pt. „POFASTRYGOWANE” prezentujący wymierający zawód kuśnierza. Ponadto brałem udział, obok szeregu krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych, w wystawach organizowanych w Tarnowie, m.in. wystawiając swoje prace w 2023 roku ramach Salonu Artystycznego BWA, czy też w ramach wystawy „Tarnowianie” organizowanej przez Centrum Sztuki Mościce.
Nadal biorę udział w Otwartej Pracowni Fotograficznej. Od 2022 roku jestem członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Jarosław Wrona


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)