Dzisiaj:
Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 roku
Bereniki, Julianny, Justyna, Marii, Waleriana

UPAMIĘTNIENIE TRAGICZNYCH WYDARZEŃ

22 września 2021 | Brak komentarzy

Z inicjatywy nauczycielki Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego Jolanty Stelmach we wtorek 21 września upamiętniono tragiczne wydarzenie z okresu okupacji niemieckiej.

18.09.1942 r. hitlerowcy „czyszcząc” getto dąbrowskie wywieźli do obozu zagłady w Bełżcu między 500 i 800 Żydów z Dąbrowy i przebywających w miejscowym getcie.


Z tej okazji ZS we współpracy z Ośrodkiem Spotkania Kultur zorganizował spotkanie edukacyjne dla młodzieży z obu dąbrowskich szkół ponadpodstawowych, z oddaniem czci ofiarom Holocaustu na cmentarzu żydowskim (o tragicznych wydarzeniach z 1942 r. opowiadała Jolanta Stelmach, młodzież złożyła pod Pomnikiem Ofiar Holocaustu kamienie i zapaliła znicze, wartę honorową pełnili druhowie z PTG „Sokół” przygotowani przez Rafała Szydłowskiego) oraz uroczystością upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia w historii miasta i powiatu, która w II części odbyła się w byłej synagodze, obecnie siedzibie OSK. Złożyły się nań okolicznościowe wystąpienia: Pawła Chojnowskiego (Dyrektora DDK, kustosza i przewodnika muzealnego OSK), Krzysztofa Kaczmarskiego – Burmistrza Gminy, Roberta Pantery (Dyrektora ZS), gościa specjalnego Aleksa Dancyga z Izraela (polskiego Żyda, którego część rodziny przeżyła Holocaust, historyka Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie i pracownika kibucu blisko granicy z Autonomią Palestyńską) oraz przedstawicieli młodzieży szkolnej, odczytującej świadectwa ocalonych z Holocaustu w Dąbrowie i świadków Zagłady. Relacje czytali uczniowie z I klasy LO (ZS): Anna Michońska, Marlena Woźniczka i Albert Zaliński).

Pięknym akcentem artystycznym był mini-koncert z udziałem czwórki uczniów szkółki muzycznej DDK pod kier. Łukasza Chmiela. Uczestnicy uroczystości usłyszeli temat muzyczny z filmów: „Polskie drogi” i „Lista Schindlera”, musicalu „Skrzypek na dachu” („Sunrise, sunset”) oraz nastrojową kompozycję gitarową „Tears in the rain” Joe Satrianiego. Zagrali na gitarach soliści: Marek Borzemski, Malwina Budzik, Maciej Szkotak i na skrzypcach – Magdalena Mol.

DDK


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)