Dzisiaj:
Środa, 28 lutego 2024 roku
Chwalibóg, Józef, Makary, Nadbor, Roman

W POWIECIE: PONOWNIE BEZ REZOLUCJI

1 grudnia 2023 | komentarze 4

W spokojnej atmosferze przebiegła sesja rady powiatu. Niestrudzonemu Markowi Kopii nie udało się przeforsować głosowania nad rezolucją sprzeciwiającą się działaniom prezydenta Andrzeja Dudy.

To już nie pierwszy, składany przez radnego, projekt rezolucji, który nie dostał się do porządku obrad.

Starosta tradycyjnie przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu powiatu dąbrowskiego w okresie między sesjami, a odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych udzielił i odczytał wicestarosta, Krzysztof Bryk.

Na sesji podjęto uchwały w sprawie:

–       zmian w budżecie Powiatu Dąbrowskiego na 2023 r.

 • zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Dąbrowskiego na lata 2023 – 2030
 • udzielenia dotacji dla Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej z przeznaczeniem na realizację inwestycji pn. „Utworzenie Centrum Rehabilitacji Powiśla Dąbrowskiego”
 • uchwalenie „Programu współpracy Powiatu Dąbrowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2024 rok”
 • Zmiana Statutu Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej
 • wyposażenie w majątek Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu
 • wyrażenie zgody na zawarcie przez Powiat Dąbrowski umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego
 • ustalenie wysokości opłat za usuwanie pojazdów z dróg i ich przechowywanie na parkingu strzeżonym, obowiązujących w 2024 roku,
 • delegowanie radnych do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

W skład tej ostatniej komisji weszli, propozycją Zarządu powiatu, przewodniczący Marian Szajor i wiceprzewodniczący, Kamil Kwiatkowski. Uchwały przeszły większością głosów. Przed przyjęciem porządku obrad Marek Kopia chciał przegłosowania przez aklamację lub w formie rezolucji dezaprobaty w stosunku do działań prezydenta RP, Andrzeja Dudy, uniemożliwiających ukonstytuowanie się nowego rządu wybranego większością głosów wyborców.

Jeżeli nie usłyszę głosów sprzeciwu, to uznam, że rada wniosek przyjęła – podsumował Marek Kopia.

To już nie pierwsza próba radnego przeforsowania głosowania nad rezolucją. Kilka miesięcy temu Marek Kopia zaproponował m.in. rezolucję w sprawie obrony praw kobiet, po śmierci na polskich porodówkach Izabeli z Pszczyny oraz innych kobiet w ciąży, które zmarły wskutek wstrząsu septycznego. Stało się to już po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku wykluczającego aborcję płodu obciążonego wadami letalnymi. Ta i inne rezolucje radnego spotkał ten sam los – zostały odrzucone przed procedowaniem ze względów formalnych, jak uzasadniała przewodnicząca Marta Chrabąszcz.

 • Ponieważ rezolucja jest projektem uchwały musi spełniać punkty zawarte w statucie. Rozumiem, że takiego projektu z podpisami radnych pan nie przedłożył. Nie poddaję tego pod głosowanie, bo nie spełnia warunków formalnych – dowodziła przewodnicząca.

Na koniec starosta Lesław Wieczorek zaprosił obecnych na sesji i mieszkańców oglądających transmisję online na koncert kolęd „Bracia patrzcie jeno” w wykonaniu zespołu „Pectus”, który odbędzie się 27 grudnia 2023 r. o godz. 18 w kościele pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

us

fot. powiatdabrowski.pl


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 2 grudnia 2023 o 22:54
  Gość :
  No cóż może spieszno mu do wiatraków w Radgoszczy
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 4)
 2. 3 grudnia 2023 o 19:08
  Zbyszek :
  Panie Kopia, to walka z wiatrakami w tej pisowskiej krainie. Życzę Panu wytrwałości w dążeniu do prawdy.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 15)
 3. 11 grudnia 2023 o 17:33
  anna :
  Wytrwalosci Panie Kopia życzę! P.Kopia, wytrwalosci życzę!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 7)
 4. 12 grudnia 2023 o 10:56
  ktoś :
  Ja już na pana Kopię nie zagłosuję bo mi za pana wstyd. Szkoda że pan chodzi do kościoła. JAK NIE PRAWA KOBIET TO REZOLUCJA . RĘCE OPADAJĄ.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -5 (w sumie : 7)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)