Dzisiaj:
Wtorek, 8 października 2024 roku
Amalia, Justyna, Maria, Marek, Rościsława, Stefan, Tekla

WYJĄTKOWA MAJÓWKA W BRNIU

22 maja 2023 | Brak komentarzy

Nabożeństwo Majowe w zespole dworsko – parkowym w Brniu? Od poświęcenia odrestaurowanej rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem ta piękna Majówka, w wyjątkowym otoczeniu malowniczego parku, będzie się odbywała każdego roku w jeden dzień miesiąca poświęconego Maryi.

-Jeszcze nigdy żadna moja realizacja konserwatorska nie miała tak uroczystej oprawy! Kapliczki są elementem krajobrazu kulturowego. Dbajmy o nasze zabytki – powiedziała konserwator dzieł sztuki, Agata Mielczarek, zachwycona uroczystością poświęcenia odnowionej kapliczki Matki Boskiej z Dzieciątkiem, połączoną z Nabożeństwem Majowym.

– Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwana przez nas potocznie „Maryjką”, została gruntownie odremontowana – można powiedzieć nawet: naprawiona dzięki środkom Województwa Małopolskiego. Chciałbym podziękować panu marszałkowi. Jest dzisiaj z nami pani radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, Anna Mikosz. Bardzo dziękujemy za te środki. Do tego dołożyliśmy środki udziału własnego. Około 80 tysięcy – taki był koszt gruntownej renowacji tej pięknej figurki. Chciałbym podziękować dzisiaj wszystkim współorganizatorom uroczystości. Wśród współorganizatorów jest dzisiaj nie tylko pani dyrektor Centrum Polonii, Małgorzata Bułat, starostwo powiatowe, ale też chcę podziękować księdzu proboszczowi Janowi Pankowi, który również jest współorganizatorem. Tak liczna obecność Państwa jest Jego zasługą. W tygodniu zamówiliśmy odpowiednią pogodę. Znacie skuteczność proboszcza. Zapraszam do odwiedzin zespołu dworsko – parkowego nie tylko dzisiaj. Myślę, że ta „Maryjka” (niedługo tutaj pojawią się też róże dookoła – kremowy różanecznik) przyciągnie odwiedzających. Jest tu pięknie i można ten obiekt odwiedzać. Pani naczelnik, Mariola Smolorz pisała wniosek; Jej współpracownicy byli także mocno zaangażowani przy pisaniu wniosku i organizacji tej uroczystości. Chciałbym podziękować również wicestaroście, Krzysztofowi Brykowi, który nadzorował to przedsięwzięcie – powiedział starosta, Lesław Wieczorek

-Niezwykle się cieszę, tak jak tu pani konserwator powiedziała – nie tylko przepiękna figurka, przepięknie odnowiona, ale również ta oprawa słowno – muzyczna, w wykonaniu dzieci, ta zieleń soczysta, te śpiewające ptaki, piękna pogoda, zachód słońca, zapach skoszonej trawy… To wszystko jest po prostu urzekające! Ja w imieniu samorządu Województwa Małopolskiego na ręce pana starosty, pana wicestarosty, pani konserwator, czcigodnych księży, pani dyrektor Centrum Polonii, wszystkich osób zaangażowanych w odnowienie tego zabytku składam gorące podziękowania, że Państwo dostrzegacie potrzebę nie tylko budowy nowych dróg i innych, tak bardzo potrzebnych inwestycji, ale również widzicie, że w naszym krajobrazie są te cudowne figurki, świadczące o naszej tożsamości narodowej, o naszej religijności, o naszej pobożności i jet to poprzez właśnie tę figurę wyrażane i kontynuowane, bo tak dużo tutaj jest osób. My mamy bardzo dużo wniosków złożonych o odnowienie kapliczek, figur, ale zawsze w pierwszej kolejności wybieramy te najstarsze, te najbardziej zniszczone. I tak też tutaj się zdarzyło – jedna z najstarszych figur i jedyna, która się zachowała. Wszystkim, którzy zaangażowali się w odnowienie bardzo serdecznie dziękuję i my oczywiście wciąż wnioskujemy do marszałka, żeby jeszcze więcej pieniędzy było na odnawianie tych naszych zabytkowych kapliczek, świadczących o naszej tożsamości narodowej. Dziękuję Państwu bardzo za urzekające niedzielne popołudnie, napawające nas nie tylko duchowością, ale również właśnie takim cudownym wpływem natury na nasze samopoczucie i ten wspaniały sposób oddania tego zabytku przy uczestnictwie tylu osób – mówiła radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, Anna Mikosz.

To wyjątkowy posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który, jako jedyny z kompletu rzeźb ogrodu francuskiego, zachował się w całości i na pierwotnym miejscu. Wykonany z wapienia i piaskowca; usytuowany na profilowanym cokole w centrum dawnej alei figur, pośrodku owalnego klombu (reszta figur w przyszłości zostanie zrekonstruowana). To neobarokowa rzeźba, najprawdopodobniej z przełomu XVIII/XIX wieku. Inny sposób rzeźbienia może wskazywać, że została dodana do ogrodu francuskiego później, ale nawiązuje do pozostałych ośmiu figur z zespołu rzeźb parkowych.  Być może – jak figura z sąsiedniego dworu w Oleśnie, również będącego własnością Konopków – została przywieziona z Włoch. Wybitna klasa artystyczna, odróżniająca ją od większości kapliczek Małopolski, może wskazywać na takie jej pochodzenie.

Ostatnimi laty zauważono postępującą destrukcję figury; był to więc prawdopodobnie jeden z ostatnich momentów, by temu zapobiec. Wobec powyższego samorząd powiatu dąbrowskiego (właściciel kapliczki) podjął decyzję o jej kompleksowej renowacji. Prace konserwatorskie zostały wykonane w 2022  r. przez konserwator sztuki, Agatę Mielczarek w ramach zdania pn. „Breń, kamienna kapliczka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, koniec XVIII w., oczyszczenie kamienia, impregnacja strukturalna, hydrofobizacja i uzupełnienie ubytków”, zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Na uroczystość przybył proboszcz parafii św. Katarzyny w Oleśnie, ks. Jan Panek, który – wraz z pozostałymi księżmi – dokonał poświęcenia odrestaurowanej figury. Ksiądz proboszcz podziękował za tę renowację oraz uroczystość i podkreślił jej sakralny wymiar. Pięknym uzupełnieniem Nabożeństwa Majowego, które odbyło się pod kapliczką, był występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Następnie przed budynkiem Centrum Polonii odbywały się rozgrywki sportowe dla dzieci i młodzieży. Na zakończenie pięknego majowego dnia Kino Plenerowe Radia RDN Małopolska udostępniło widzom film „Mia i biały lew”.

us


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)