Dzisiaj:
Niedziela, 5 maja 2024 roku
Ireny, Ity, Piusa, Teodora, Waldemara, Zdzibora

„Złoty Wiek” na inaugurację sezonu baletowego

9 października 2016 | Brak komentarzy

Kolejny sezon transmisji z moskiewskiego Teatru Bolszoj otworzy w październiku „Złoty Wiek” Jurija Grigorowicza do muzyki Dmitrija Szostakowicza.

Akcja tego baletu rozgrywa się w środowisku gangsterskim. W listopadzie „Jasny Potok” tego samego kompozytora w choreografii Aleksieja Ratmańskiego przeniesie nas do kołchozu, w którym dwie młode kobiety wypróbują wierność męża jednej z nich.

 

W grudniu powróci „Dziadek do orzechów”, najpopularniejszy, nie tylko w okresie świątecznym, tytuł transmisji. W nowym roku zobaczymy na żywo „Śpiącą królewnę” – olbrzymi, baśniowy balet w przepięknej, tradycyjnej inscenizacji. W lutym nadarzy się kolejna okazja, aby podziwiać Swietłanę Zacharową, primabalerinę Bolszoj, w „Jeziorze łabędzim”. Wszystkie trzy dzieła Czajkowskiego zaprezentowane będą w legendarnych już choreografiach Jurija Grigorowicza. Niespodzianką będzie „Wieczór choreografii współczesnych”, w którym znajdą się dzieła mistrzów choreografii XX i XXI wieku: Hansa van Manena, Sol León i Paula Lightfoota oraz Aleksieja Ratmańskiego. Na kwiecień Bolszoj zostawił nowinkę: balet „Bohater naszych czasów” na postawie powieści Lermontowa. Muzykę skomponował Ilja Demucki, a choreografię stworzył Jurij Posochow. Spektakl otrzymał właśnie (marzec 2016) trzy Złote Maski, prestiżowe rosyjskie nagrody teatralne.

Inaugurujące sezon przedstawienie „Złoty wiek” to dzieło genialnego rosyjskiego symfonika, jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku – Dmitrija Szostakowicza. Jego pierwszy balet, „Złoty Wiek”, był w latach 30. ub. wieku przedmiotem ostrej krytyki, w końcu cenzura doprowadziła do zdjęcia go z afisza. Autor chciał pokazać w krzywym zwierciadle dwa światy: komunistyczny i kapitalistyczny. „Złoty Wiek” w swej pierwotnej wersji był polityczną satyrą na zmiany zachodzące w ówczesnej Europie, w tym na rodzący się wtedy faszyzm. Cenzorom nie spodobały się odniesienia do modnych wówczas tańców, które uznano za burżuazyjne. Balet, pełen dowcipnej muzyki zawierającej m.in. elementy zakazanego później przez komunistów jazzu, przywrócił scenie choreograf i dyrektor baletu Bolszoj Jurij Grigorowicz. Opracował na nowo libretto, akcję przeniósł w środowisko gangsterskie: Borys, przedstawiciel radzieckiej młodzieży, zakochuje się w tancerce Ricie, która na co dzień występuje w kabarecie „Złoty Wiek”.

Obsada: Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 20 minut , będzie można je zobaczyć „na żywo” w Kinie „Sokół” w niedzielne popołudnie 16 października o godz.16:45. Bilety w cenie 35 zł (ulgowe 30).

DDK

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)