Dzisiaj:
Poniedziałek, 17 czerwca 2024 roku
Adolfa, Alfa, Agnieszki, Franciszka, Laury

ZUS: OTWARTE KOLEJNE OKNO TRANSFEROWE

9 kwietnia 2024 | Brak komentarzy

Od 1 kwietnia ZUS otworzył kolejne okno transferowe. Ubezpieczeni znowu mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Aby poinformować o swojej decyzji, trzeba przekazać wypełnione „Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” (ZUS-US-OFE-03). Można to zrobić od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku.

Skąd wziąć formularz o symbolu ZUS-US-OFE-03
Na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, na stronie internetowej www.zus.pl i w każdej placówce na sali obsługi klientów.

Oświadczenie można dostarczyć ZUS
– elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
– osobiście – w każdej placówce ZUS na sali obsługi klientów,
– pocztą, na adres dowolnego oddziału ZUS.

Ważne!
1. Nie trzeba składać oświadczenia, jeśli ubezpieczony:
– nie chce zmieniać decyzji, którą podjął w poprzednim oknie transferowym,
– osiągnie powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.

Zgodnie z przepisami dla osób, które są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, uruchamiamy „suwak bezpieczeństwa”. Oznacza to, że ZUS nie przekazuje składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS, które zapisujemy na subkoncie.

2. Jeśli dotychczas ubezpieczony nie był członkiem OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek do wybranego OFE, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia powinien zawrzeć umowę pierwszorazową z otwartym funduszem emerytalnym, który wybierze.

Jaki jest podział składki emerytalnej i czego dotyczy decyzja w oknie transferowym
Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy część jej składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia) ma być:

– zapisana na jej subkonto w ZUS,
– albo przekazana na jej rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)