Dzisiaj:
Poniedziałek, 17 czerwca 2024 roku
Adolfa, Alfa, Agnieszki, Franciszka, Laury

ZUS WYPŁACA 800+ NA NOWY OKRES ŚWIADCZENIOWY

6 czerwca 2024 | Brak komentarzy

Blisko 2 mld zł świadczeń 800+ trafi na konta rodziców i opiekunów w nowym okresie rozliczeniowym.

Nowy okres dla programu 800+ rozpoczął się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 roku. Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie, powinni złożyć wniosek.

Pierwszy przelew na ponad pół miliarda złotych ZUS zrealizował już pod koniec maja. Dotyczyło to osób, które otrzymują pieniądze drugiego dnia każdego miesiąca. Teraz zostaną przekazane wypłaty w kwocie ok. 1,5 mld złotych.

Oznacza to, że w pierwszych dniach czerwca do uprawnionych rodziców trafi łącznie blisko 2 mld zł dla ok. 2,4 mln dzieci.

Wnioski o świadczenie 800+ można składać przez bezpłatną aplikację mZUS, bankowość elektroniczną, PUE ZUS, a także przez portal Emp@tia. Jeśli wniosek wpłynie w czerwcu, to wypłaty można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Dlatego warto pilnować terminów, by mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty, jak również nie stracić prawa do świadczenia.

Jeżeli rodzice czy opiekunowie spóźnią się i wniosek na nowy okres złożą po 30 czerwca, to nie otrzymają wyrównania. Świadczenie będzie już tylko przysługiwało od miesiąca, w którym przesłano wniosek. Wyjątkiem są rodzice nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzin.

Świadczenie 800+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze wzrosło z 500 zł do 800 złotych. Kwota ta zmieniła się automatycznie, co oznacza, że nie trzeba było składać dodatkowego wniosku.

Pieniądze są przekazywane jedynie bezgotówkowo na rachunek bankowy.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)