Dzisiaj:
Sobota, 20 października 2018 roku
Ferdynand, Fryda, Pelagia, Pelagiusz, Piotr, Siemowit, Skarbimir, Toma, Ziemowit

Czytelnicy pytają, e – Kurier odpowiada

16 stycznia 2017 | komentarzy 60

Zanieczyszczenie powietrza, zapylenie, zadymienie, palenie śmieciami czy po prostu smog. Mniej istotne, jak nazwiemy to niepokojące zjawisko i z czym je utożsamimy; ważne, że zagraża nam wszystkim.

Nasi Czytelnicy obawiają się, że Dąbrowa Tarnowska również boryka się ze smogiem, podobnie jak inne miasta. I interweniują w tej sprawie w naszej redakcji. Od jednego z naszych Czytelników otrzymaliśmy e – mail, choć więcej osób poruszało ten temat w rozmowie z e – Kurierem.


Chciałbym żeby państwo poruszyli temat montażu pyłomierza w Dąbrowie Tarnowskiej. Nie trudno zauważyć i poczuć, że ludzie palą śmieciami. Oczywiście nie wszyscy, ale zdecydowana większość. Temat jest ważny i myślę że warto go poruszyć, nie tylko dla nas dorosłych, ale przede wszystkim dla zdrowia naszych dzieci. To, czym dzisiaj oddychamy nie mieści się w żadnych ramach czy normach. Ja rozumiem, że ludzie oszczędzają, że nie mają pieniędzy na lepsze piece czy lepszy węgiel, ale ta pozorna oszczędność przyczynia się do powstawania nowotworów. A wtedy nikt już nie myśli o oszczędzaniu, nagle pieniądze się nie liczą. Każdy się zastanawia, skąd ta choroba, a odpowiedź jest prosta: a no właśnie stąd. Ludzie nie myślą o swojej przyszłości, o swoich dzieciach, wnukach. Skupiają się na dniu dzisiejszym, tak jakby jutro nie istniało. Jestem tym przerażony. Tracimy na tym wszyscy. Musimy zacząć działać. Pierwszy krok to montaż pyłomierza. Musimy wiedzieć, jak bardzo jest źle.
– napisał nasz Czytelnik.

Trudno odmówić racji naszemu Czytelnikowi. Trudno również nie dostrzec (lub raczej wyczuć), że w niektórych rejonach Dąbrowy jest pod tym względem gorzej, niż w innych. Wystarczy wymienić chociażby os. Kościuszki (z „Trójką” – jednym z ostatnich bloków w mieście, korzystających z pieców węglowych), czy osiedle domków jednorodzinnych. Mieszkańcy zapewne będą w stanie wymienić więcej takich miejsc.

Ciemne, gęste i nienaturalnie wyglądające dymy z kominów, duszący zapach palonych śmieci, ciężkie i zanieczyszczone powietrze. W ślad za tym złe samopoczucie, bóle głowy, a od palenia w piecach śmieciami – odzieżą z tworzyw sztucznych, butami, plastikowymi butelkami, gumą, polakierowanymi okiennicami, starymi meblami (ludziom nie brakuje w tym wypadku źle pojętej inwencji i pomysłowości) – w dalszej perspektywie choroby nowotworowe biorące się „nie wiadomo skąd”. Wśród substancji toksycznych uwalnianych podczas spalania wymienić można m.in. niezwykle rakotwórcze furany i dioksyny oraz szereg innych niebezpiecznych związków. Powodują one, w najlepszym przypadku: alergie, zapalenie gardła, problemy z górnymi drogami oddechowymi, zaburzenia hormonalne i immunologiczne, zaburzenia układu odpornościowego organizmu; w najgorszym: zaburzenia neurologiczne, uszkodzenia nerek, udar mózgu, choroby serca, porażenia oraz groźne nowotwory. W skutek spalania odpadów komunalnych na ścianach kominów odkłada się sadza szklista, która niszczy przewód kominowy, a często powoduje zapłon. Nie każdego jednak to przekonuje. Śmieciami palą zwłaszcza te osoby, które tłumaczą, że nie stać ich na zakup dobrej jakości węgla i drewna. Stąd problem jest niezwykle trudny do rozwiązania i drażliwy.

Nie mam dużych dochodów, ale zawsze na zimę próbuję się zabezpieczyć i odłożyć w roku trochę grosza na zimowy opał. Palę wyłącznie węglem i normalnym drewnem, który kupuję od jednego dostawcy. Wiem, że to kosztuje więcej, niż palenie śmieciami, ale chodzę do kościoła i nie wyobrażam sobie tak truć sąsiadów. To i tak nic nie daje, bo widzę, jak wyglądają dymy z kominów w Dąbrowie i tylko mogę się domyślać z przerażeniem, czym tam się pali. Nie wiem, czy to prawda, ale słyszałam, że najbiedniejsi mieszkańcy mogą dostać jakiś węgiel od MOPS – u, więc wydaje mi się, że palenie śmieciami też trochę wynika ze złej woli. Nikogo nie chcę oskarżać ani oceniać, nie donoszę na ludzi palących tymi świństwami (zresztą nawet nie wiem gdzie, a i tak bym nie poszła), ale chcę tylko powiedzieć, żebyście napisali, że w ten sposób szkodzimy sobie sami i tym, których najbardziej kochamy – naszym rodzinom i bliskim. Ostatnio było tak, że strach z domu było wyjść, bo ten duszący zapach w powietrzu z kominów był straszny – skarży się jedna z mieszkanek miasta, która chce pozostać anonimowa.

Na początek mamy dla mieszkańców (zwłaszcza dla naszego Czytelnika, który ten temat poruszył)  dobrą wiadomość. Symboliczny pierwszy krok w kierunku poprawy stanu rzeczy zostanie wykonany – wiceburmistrz Stanisław Ryczek zadeklarował, że niezwłocznie zwróci się o montaż pyłomierza.

– Możemy takie coś zainstalować. U nas kiedyś była mobilna stacja pomiarowa, której część była w Gimnazjum nr 1. To za sprawą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie. To może wrócić. Zwrócimy się o to  niezwłocznie. – obiecał wiceburmistrz.

Biorąc pod uwagę skuteczność tego samorządowca w rozwiązywaniu dotychczasowych, zgłaszanych przez nas interwencji (instalacja zabezpieczenia miejsca postojowego koło urzędu, usunięcie „motylka” z parkingu na os. Kościuszki itp.) liczymy, że również instalacja pyłomierza się powiedzie. Będziemy to monitorować.

Z podglądu na zanieczyszczenie pyłami M 10 Dąbrowa Tarnowska ma najniższy współczynnik jeżeli chodzi o smog. Monitorujemy to, sprawdzamy. Wynika to z tego, że np. na terenie centrum miasta są robione 23 kotłownie, które nie wydzielają takich zanieczyszczeń, jak piece. Bezwzględnie się to poprawiło w centrum miasta. W obiektach użyteczności publicznej nie ma już kotłów starego typu. 16 kotłów zapewnia Spółdzielnia mieszkaniowa, gmina – cztery. Swoje kotłownie mają też Bank PKO, Poczta i Policja. Najgorzej z zanieczyszczeniem jest chyba na osiedlach domków jednorodzinnych, bo tam to jest nawet zauważalne i odczuwalne. – zaznacza wiceburmistrz.

Gmina Dąbrowa Tarnowska w praktyce nie ma realnych możliwości kontrolowania, czym mieszkańcy palą w piecach. Ale czy większe gminy je mają? W praktyce udowodnienie złamania przepisów (zabrania się palenia odpadami) jest niezwykle trudne, uwzględniając stan prawny i brak dodatkowych środków samorządowych na tego typu kontrole. Straż Miejska (której w gminie Dąbrowa zresztą nie ma) często również ma związane ręce, choć dysponuje teoretyczną możliwością nakładania kar finansowych.

Nie mamy niestety takich instrumentów – przyznaje Stanisław Ryczek.

Zapytaliśmy wiceburmistrza również, w jaki sposób gmina Dąbrowa Tarnowska przeciwdziała smogowi i zanieczyszczeniu powietrza, które w dłuższej perspektywie będzie się przyczyniać do pogorszenia stanu zdrowia mieszkańców.

„Weszliśmy” w program obniżenia niskiej emisji. Rada uchwaliła przystąpienie do tego programu. 25 pieców będzie dofinansowane przez Regionalny Program Operacyjny. To będą kotły na paliwo stałe, które nie generuje takiego zanieczyszczenia. Mogą to być palety ekologiczne (wygląda to jak sprasowane kostki węglowe) albo węgiel, ale kotły maja taki rodzaj spalania, że ogranicza niską emisję. To będzie dopłata rzędu 350 zł do jednego kilowata mocy kotła – maksymalnie 8 tys. zł. do pieca. Budujemy też parking „Park & Ride” i będziemy budować ścieżki rowerowe. To wszystko przyczyni się do obniżenia zanieczyszczeń w gminie – przekonuje wiceburmistrz.

Więcej na ten temat można przeczytać również w publikacji na oficjalnej stronie internetowej gminy Dąbrowa Tarnowska: http://www.dabrowatar.pl/dabrowa-tarnowska-wdraza-rozwiazania-ograniczajace-niska-emisje/

us

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 16 stycznia 2017 o 16:30
  A :
  Oby się tylko nie okazało, że te przekroczenia i wyśrubowane normy są równie szkodliwe jak promieniowanie z monitora komputera lub spożywanie pięknej zielonej sałaty i szczypiorku wyhodowanego, kupionego i zjedzonego w zimie. Sama ekologia. Ciekaw jestem z czego robią te maski p. pyłowe i czy one się rozkładają tyle co butelka plastikowa czy 1000 lat mniej. Fakt spalanie śmieci jest szkodliwe, ale kto teraz to robi jak gmina bierze wszystko za te same pieniądze. Mówi się "niska emisja, niska emisja" w koło to samo. Otwieram lodówkę a tu niska emisja (z freonu) ;)wszędzie niska emisja. Czy to przypadkiem nie jest tak że pewne stwierdzenia powtarzane do upadłego stają się prawdą czymś oczywistym. Myślę że Dąbrowa nie jest zagłębiem dymiących brudnych kominów. Procentowo to nawet pewnie jest przewaga gazowych ogrzewań i to pewnie znaczna. Ale chyba niektórzy zaczynają się gubić w nawale propagandy smogu. Cóż wszystko trzeba sprzedawać. gaz, maski, pyłomierze w skali kraju to niezły biznes pewnie. Może troszkę samodzielnego myślenia mniej powielania często nie mądrych tez.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -2 (w sumie : 14)
 2. 16 stycznia 2017 o 17:14
  asia :
  POPIERAM! GRUNWALDZKA TO KOLEJNA ULICA PALĄCYCH ŚMIECI! MIESZKAM NA WESTERPLATTE I KIEDY PO NOCY ZABIERAM PRANIE DO DOMU TO JAKBYM SOBIE CALY PIEC WNIOSŁA-MUSZĘ PRAĆ PONOWNIE BO SMIERDZI DYMEM I SPALENIZNA
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +15 (w sumie : 17)
 3. 16 stycznia 2017 o 17:53
  kos :
  25 pieców na całą gminę ? Ach ci nasi zbawcy z białego domku !
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 17)
 4. 16 stycznia 2017 o 19:48
  Vbc :
  Nie jestem przekonany o tym, czy można rozwiązać ten problem w samym mieście. Na wsiach ludzie też różnie palą i to powietrze też dochodzi do Dąbrowy. Główny problem wynika z tego, co napisała pani Ula. Ludzie palą czym popadnie. Palenie samym węglem też nie jest jakieś specjalnie ekologiczne ale jednak tańsze niż ogrzewanie gazem. Poza tym nowoczesne piece na węgiel pozwalają na czystsze spalanie węgla i jednocześnie bardziej wydajne. Do ludzi od niedawna dociera problem smogu, więc mam nadzieję, że z roku na rok będzie coraz lepiej. Przede wszystkim edukacja i zmiana świadomości społeczeństwa.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 14)
 5. 17 stycznia 2017 o 00:09
  al :
  Tak, niekiedy na domkach jednorodzinnych nie da się swobodnie oddychać, idąc ulicą w godzinach popołudniowych lub wieczornych widać ciemną chmurę nad tą częścią miasta. Zapachem dymu jest przesiąknięte ubranie, i śmierdzą też włosy. To dobrze, że ten problem został poruszony.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +17 (w sumie : 23)
 6. 17 stycznia 2017 o 08:42
  Ewa :
  Dziękuje E-Kurier za poruszenie tak ważniej, dla nas mieszkańców sprawy jak dąbrowski smog.Proszę nas informować o montażu pyłomierza, miejmy nadzieję, że Burmistrz jednak zainstaluje nam pyłomierze i wszyscy którzy myślą, ze Dąbrowa to zielona wyspa bez smogu, otworzą oczy!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +16 (w sumie : 20)
 7. 17 stycznia 2017 o 09:56
  Iwka :
  Wydaje mi się że na tym byznesie ktoś chce zarobić i wygląda mi to na z góry zaplanowaną akcje i lobbowanie poprzez media. Jeszcze kilka lat temu nie takie było zanieczyszczenie powietrza i nikt nie płakał i jakoś wszystko się mieściło w normach lub były nie znacznie przekraczane. Dziś wielkie larum i konieczna jest komuś jakaś ustawa ! Kilka lat temu mogliśmy obserwować z naszych okien / tak nawet z Dąbrowy Tarnowskiej/ jak kopcą potężne dwa kominy z Połańca ! Od paru lat już nie widzimy z naszych okien kominów w Połańcu bo zostały od góry zburzone pewno o 2/3 pierwotnej wysokości. Dziś w Połańcu na elektrowni pali się słomą a nie miałem węglowym. O ile zmniejszyło się zanieczyszczenie z Połańca ?? Podobnie jest z ZA w Tarnowie i przebudowanymi kotłowniami w DT. Dziś wiele gospodarstw domowych w DT przeszło na ogrzewanie gazem i śmie twierdzić że ponad 50% to ogrzewanie gazowe. Więc należało by się zastanowić co się stało że kupując dobrej jakości węgiel z komina strasznie się kopci. Na e- kurierze z dwa miesiące temu czytałem wymianę poglądów dwóch osób w tym temacie. Byłam zainteresowana tym problemem również i wykorzystałam w celach doświadczalnych wypowiedź jednej z tych osób i okazało się że z komina o wiele mniej się kopci a chodzi konkretnie o rozpalanie i palenie w piecach z nadmuchem od góry a nie od dołu. Pomijam temat palenia śmieci bo to jest temat rzeka i czym innym są śmieci w postaci odpadów ulegających bio degradacji czy bio rozkładowi a czym innym jest palenie odpadami ze stolarni różnych płyt meblowych czy innych oraz palenie oponami. Dla mnie istotnym problemem na dziś jest zanieczyszczenie ziemi i wód i to jest problem z którym należy się zmierzyć już dziś kiedy nie jest jeszcze za późno !
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 25)
 8. 17 stycznia 2017 o 11:07
  ja :
  Wystarczy zobaczyć, co z niektórych domów wyjeżdża w kubłach, u moich sąsiadów tylko popiół . segregowanych tam nikt nie wystawia, wszystko spalają. Grzeją śmieciami .
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +15 (w sumie : 19)
 9. 17 stycznia 2017 o 11:28
  do Iwka :
  Jak się nabawisz Ty , albo Twoje dzieci lub wnuki astmy oskrzelowej , będziesz sie dusić i wykupywać inhalatory ze sterydami za ciężkie pieniądze, to wtedy pogadamy . Zobaczysz jak to jest wyjść na chwilę na zewnątrz i po paru minutach zacząć sie dusić i nie móc nabrać powietrza. Wtedy, żeby ktoś podszedł i zaczoł Ci wciskać, że to napewno nie przez dym ....
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +12 (w sumie : 18)
 10. 17 stycznia 2017 o 11:30
  mieszkaniec :
  Ja od 10 lat zapalam od góry i pali mi się bardzo dobrze, mam piec z nadmuchem i pompką z obiegiem wody,a z komina kopci się biały dymek.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 13)
 11. 17 stycznia 2017 o 12:17
  vanessa :
  Nie mogę się zgodzić, ze ponad 50% gospodarstw ogrzewanych jest gazem. Chciałabym się mylic, twierdzac, ze około 20%. To prawda, ze ziemia i wody sa zanieczyszczone, ale powietrze tez i to bardzo. Niestety, palenie złym, tak - złym, weglem jest tu istotne. Pomimo wysokiej ceny mamy wegiel, który nie do końca się wypala, "kawałki" sadzy fruwają w powietrzu. Podejrzewam tez, ze spalane sa rozne produkty, które nas zatruwają dodatkowo. Gdyby cena gazu była nizsza, wiele osob zmieniłoby system grzewczy. A pomysł mierzenia wysokości zanieczyszczenia powietrza uważam za słuszny.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +12 (w sumie : 16)
 12. 17 stycznia 2017 o 14:45
  do Iwki :
  Iwka - popieram Cię w 100%. Jeszcze niedawno w każdej chałupie w Dąbrówce tarn, kopcili z kominów, to wtedy nie czuli smogu, ale jak w większych mistach naprawdę jest smog, to od razu i w Dąbrówce tarn. się pojawił. Ludzie, przez to Dąbrówka nie stanie się metropolią, że kopci się z paru kominów na osiedlu domków. hahaa
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -14 (w sumie : 28)
 13. 17 stycznia 2017 o 16:14
  do Iwka / brum :
  Nie zgadzam się z panią! i dziwię się że węszy pani "akcje" biznesowe kiedy wystarczy przejść się na spacer. Natomiast cieszę się bardzo że wreszcie ktoś podjął tak ważny temat. Brawo. Co do niepotrzebnych ustaw to wydaje mi się że za dużo czasu spędza pani oglądając seriale. A może to właśnie pani handluje piecami śmieciuchami i odpadami kopalnianymi sprowadzanymi z chin albo ukrainy, skoro czyste powietrze i nowe normy nie są pani na rękę? To że problem smogu był bagatelizowany w poprzednich latach to nie znaczy że go nie było. Ludzie wreszcie otworzyli oczy. Zaczeli dostrzegać problem zdrowotny. Rak proszę panią nie bierze się z dnia na dzień to wieloletnia ekspozycja na działanie kancerogennych czynników jest tutaj przyczyną. Wdychanie codziennie ogromnych ilości Pm 2.5 i Pm 10 jest tutaj największym zagrożeniem. No ale pewnie, wytrujmy się wszyscy bo pani węszy spisek. Normalnie Sherlock w spódnicy. Być może sama jest pani posiadaczką pieca 'śmieciucha' w którm pali się byle co. Takim osobom zmiana prawa napewno będzie przeszkadzać. Jest to wysoce egoistyczne i antyspołeczne podejście. Nie żyje pani na bezludnej wyspie i ludzie nie mają ochoty wąchąć pani smrody. Chciałbym zobaczyć te pani 50% pieców gazowych. Dane wyssane z małego brudnego palca. Wkurza mnie takie podejście. Plują w twarz a pani mówi że pada deszcz. Gratuluje. Niech pani wyjdzie z domu wieczorem najlepiej z dziećmi albo wnukami i przespaceruje się godzinkę. A może nawet spacer za miastem? I tak codziennie przez całą zimę. Gwarantuje, niezapomniane przeżycia. Akurat kominy przemysłowe na które tak ochoczo się pani powołuje są producentem ok 9% całego smogu w Polsce. Zapewne nie wie też pani że w elektrowniach i kotłowniach przemysłowych wymagane jest stosowanie instalacji odsiarczania, odazotowania i odpylania spalin (i to własnie dzięki niepotrzebnym wg pani ustawą) Widzi pani duży komin i pani krzyczy. No tak ale to najlepiej działa na publikę. Oficjalne dane mówią że 52% smogu pochodzi z gospodarstw domowych. Wg szacunków w kraju użytkowanych jest ok. 3 milionów kopciuchów.Są to dane ogólno dostępne więc doradzam lekturę i douczenie się. Poza tym jak pani pewnie zauważyła żyjemy na ziemi(taka kula w kosmosie) Ziemia zachowuje się jak żywy organizm. Nie każda zima i nie każde lato jest powtarzalne. Klimat się zmiania co jest naturalną częścią życia planety. Obecnie obserwujemy zmniejszenie siły wiatrów kontynentalnych i niby jest to normalna sprawa, ale w parze z kopciuchami prowadzi do życia w trującej zawiesinie. Życzę pani zdrowia i dużo ruchu na 'świeżym' powietrzu.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +14 (w sumie : 14)
 14. 17 stycznia 2017 o 17:23
  qqqq :
  A ten pylomierz to po co? Darmowa komunikacja miejska? Bo jak ktoś uważa że smog jest to pylomierz chyba nie potrzebny. Przecież to już okazuje się postanowione. O co tu chodzi? A jak ja np palę węglem to przecież kupiłem go legalnie, spalam w legalnie kupionym piecu. Wolno mi tak jak komuś mieć pachnące włosy. A jak pranie śmierdzi po nocy to radzę zainwestować w suszarkę bo tak samo jak ktoś chce mieć świeże powietrze tak ja mogę legalnie palić węglem. Nie można ludziom wciskać do głowy ze wegiel jest zły. Ewekt cieplarniany pochodzi jeśli już to z oddawania ciepła. Oddawanie ciepła przez żarówki . samochody ogrzewane domy tzn oddawanie przez nie ciepła i niema znaczenia jak są grzane pewnie. Najgorzej jeszcze jak ktoś larum robi smog smog i niby gazem pali a jak się zrobi ciemno to ryp kominek i jedzie z koksem bo ciemno wiec myśli ze nie widać . Opanujcie się ludzie. Dobrze ktoś napisał, ze dawniej co było ze środowiskiem? A teraz każdy kompostownik woreczek żółty niebieski taki. Segregacja idzie. Szkoda ze z tamtych czasów tylko na mózg niektórym przydymilo. I teraz chcą być tacy trendy. Nie pamięta wół jak ..... był.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -12 (w sumie : 16)
 15. 17 stycznia 2017 o 22:58
  też do Iwki i do A :
  Ludzie palą śmieci nie dlatego, że drogo kosztuje ich odbiór, tylko dlatego że inne źródła są drogie, a gazem to ogrzewa mało kto, bo można zbankrutować przy takich cenach za gaz, przesył, opłaty eksploatacyjne, akcyza itp. A jeszcze zapowiadają podwyżki, no bo na to 500 plus trzeba skądś kasę brać.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 16)
 16. 18 stycznia 2017 o 08:21
  Iwka :
  Widzę że z wiedzą na temat zanieczyszczenia powietrza cieniutko i to bardzo ! A co do astmy oskrzelowej to nie będę się wypowiadać co jest jej przyczyną. Ale wiem jedno że ocieplenie globalne to jest jedna wielka ściema i podobnie ze smogiem w Dąbrowie jest jak z globalnym ociepleniem. Nie mogę pojąć jednego i niech mi tu jakiś "EKSPERT" od Handlu Zagranicznego wytłumaczy tak bym to pojęła - dlaczego ja płacę za węgiel kostkę dobrej lub średniej jakości w Dąbrowie Tarnowskiej 800 zł za tonę a Polskie kopalnie sprzedają za granicę po 80 kilka $ za tonę z dostawą do (ARA Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) mam na myśli PIERWYJ SORT a węgla energetycznego 40$ ??? Dlaczego tak to jest ?????
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 21)
 17. 18 stycznia 2017 o 08:31
  Mieszkaniec :
  Jak ktos bliski będzie walczyło o życie od właśnie smogu to może wtedy zrozumiecie zagrazenie troszkę poczytajcie sobie pył PM10 i PM2,5 i skutki wdychania dziadostwa śledzcie sobie na stronie http://powietrze.malopolska.pl/prognozy/ to wsumie tylko prognozy mam nadzieje ze będziemy mieć w DT swój pomiar :)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 13)
 18. 18 stycznia 2017 o 13:56
  brum :
  Boicie się kto zapłaci za pyłomierz w DT. Ale jak chorujecie to sie nie martwicie kto za wasze leczenie płaci??? To się nazywa OBŁUDA
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +11 (w sumie : 17)
 19. 18 stycznia 2017 o 14:45
  do Iwka :
  Iwka nie mędrkuj, bo sie nie znasz i nie masz pojęcia. A jak wychodzę wynieść śmieci i wracam cała prześmierdnięta dymem, to oznacza, że w powietrzu jest aromat dymu z plastykiem , czy jak?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 17)
 20. 18 stycznia 2017 o 15:43
  do do Iwka :
  zacznij się myć,to nie będzie śmierdzieć!Gdzie ty mieszkasz,że po wyjściu na pole...cała śmierdzisz,koło wysypiska nawet tak nie śmierdziało aby przesiąknąć smrodem !Kobieto przestań się już ośmieszać...Dąbrowa i smog...ty wiesz co to jest w ogóle smog ?!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -11 (w sumie : 19)
 21. 18 stycznia 2017 o 20:29
  Ewa :
  Iwka, kobieto czy Ty nie masz rodziny?nie obawiasz sie o zdrowie swich dzieci? wnuków?? dla Ciebie ten syf, który wdychamy wszyscy to byznes???? Swoją drogą śmiesznie napisane(byznes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 13)
 22. 18 stycznia 2017 o 20:32
  asda :
  Jak tak sobie czytam te komentarze to myślę, że egoizm to nie dbanie o to żeby sobie zapewnić w normalny sposób ciepło w domu (przez ogrzewanie np węglowe) tylko raczej egoizmem dla mnie jest mówienie, że na pewno śmieciami ktoś pali albo w ogóle węglem i nie można np spacerować. To dopiero egoizm i obłuda.Bo tobie nie wolno a ja muszę. Nie można komuś zabraniać ciepła pod przykrywką niby ekologii. Oczywiście zdrowie jest najważniejsze ale nie popadajmy w paranoję. trochę ta cała akcja naciągana. cytując klasyka: "jak jest zima to musi być zimno" tak samo i z piecami: jak się pali to się dymić musi, a jak się ulega tej nowej religii anty smogowej to się głupoty wypisuje i zapomina co jest dobrem a co złem. Tak proszę ja was. To jest egoizm właśnie, że: wy dymicie, smrodzicie a mi włosy śmierdzą. Paranoja.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -6 (w sumie : 18)
 23. 18 stycznia 2017 o 23:04
  do asda :
  Tak moja droga. Przeszkadza mi to, że przez pół roku capi dymem i palonymi śmieciami. Nie da sie wyjść, przewietrzyć i wywiesic prania.Kilka razy miałam kropki sadzy na twarzy i ubraniu . I nie zasłaniaj sie ta bieda tak strasznie, bo tu w dąbrowie to samie biulki .Palenie śmieciami wyssane z mlekiem matki. Trzęsiecie portkami,bo boicie się, żeby czasem nie zabronili tego procederu. Muszę cię zmartwić, kwestia czasu i zabronią , nie beda kopciuchy wiecznie truć innych
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +14 (w sumie : 16)
 24. 19 stycznia 2017 o 10:21
  Iwka :
  Nie będę polemizować z osobami które dla potrzeby zaistnienia na tym forum szukają wiedzy doraźnie na necie i błyszczą tu swą mądrością. Szanuję merytoryczne wypowiedzi których jest tu kilka nawet czasami okraszone humorem. Najwięcej jak widać mają do powiedzenia Ci co byli w d.... nie w lesie i widzieli g..... nie ptaszka ! Jak widzę to duża część wypowiedzi obala dorobek naukowy w zakresie ochrony powietrza i nie tylko ale i nie rozróżnia dymu od smogu i zwykłego BĄKA po kapuśniaczku. To może wypowie się ktoś co był kilka lat w Irlandii jak tam wygląda selektywna zbiórka odpadów komunalnych i palenie śmieci oraz plastików ?? A może ktoś opowie jak wyglądają nocą płonące śmietniska dla przykładu w okolicach Chicago lub NJ
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -10 (w sumie : 18)
 25. 19 stycznia 2017 o 14:09
  Szymon Lichorobiec - Eko-doradca Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej :
  Dzień dobry, w przeciągu miesiąca w Dąbrowie Tarnowskiej zostanie zainstalowany pyłomierz w formie laserowego czujnika pyłów zawieszonych działający w trybie on-line. Także każdy mieszkaniec będzie mógł na bieżąco śledzić stan zanieczyszczenia powietrza w każdej chwili.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +21 (w sumie : 23)
 26. 19 stycznia 2017 o 14:23
  qqqq :
  Iwka nie daj sie. Będziemy mieć darmowa komunikację jak pylomierz pokaże pm10 a niektórzy będą się przed nim w pół zginąć albo pokłony oddawać. Szkoda tylko naszych decydentów bo nie będą się u nich drzwi w gabinetach zamykać bo tyle będą skarg wysłuchiwać: ze norma przekroczona. Zaslepienie i obłuda . A może zamontować nie pylomierz tylko miernik głupoty? Sam bym się zbadał. Bo wdaje się w duskusje jałowe. Ze to niby może palenie zabronione będzie. Legalnie to ja mogę sobie wszystko a jak dym leci to pretensje do niewiem do kogo i oco. Takie są prawa fizyki. Póki co to jeszcze jest legalne. Iwka nie daj się.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -3 (w sumie : 17)
 27. 19 stycznia 2017 o 14:25
  El Camino :
  Akurat okolice Chicago znam dobrze i jakoś jeszcze płonącego śmietniska nocą nie widziałem. Możesz Iwka sprecyzować skąd Ci się to płonące śmietnisko wzięło ? Amerykanie już po drugiej wojnie światowej zakazali palenia węglem w domowych piecach. Prawda, że widziałem płonące śmieci, ale to nie było Chicago tylko w Bangladeshu.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +13 (w sumie : 17)
 28. 19 stycznia 2017 o 17:04
  qqqq :
  Czyli jak tu się jeden przyznał czy jedna nie chodzi o smog tylko zapach. Oczywiste było to od początku. Pewnie jeszcze zawiść że ktoś sobie dymi za grosze a inny musi to wachać i krocie za gaz płacić. Tacy tu byli obrońcy ekologii. A teraz trzeba wydać na pylomierz. A co do zabraniania to nikt się raczej niczego nie obawia bo za nim to wprowadzą to i tak trzeba będzie z powodu zużycia piec zmieniać i normalne że na ekologiczny bo takie już są dostępne teraz. Każdemu na zdrowi zależy na ekologii na ekonomice.Tylko nie każdy zrozumie drugiego . Jeden ma takie wady drugi takie. Trzeba się akceptować a nie włosy wachać. Mi to jakoś ani pranie ani włosy ani mnie nie dusi. Może po prostu jestem zdrowy psychicznie. Ale ci nerwy puściły. yntelygencia że ho ho .
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -3 (w sumie : 13)
 29. 19 stycznia 2017 o 17:41
  brum :
  Brawo panie Szymonie. Nareszcie widać że ktoś się tematem zajął. A Ciebie Iwka to mi żal. Pewnie jesteś bardzo samotna. Na dodatek nie dość że w głowie pusto to jeszcze się tym publicznie chwalisz. Nie jesteś żadnym parterem do rozmów. Każdy normalny człowiek widzi problem tylko nie Ty. Działasz i zachowujesz się tak aby zrobić na przekór i na złość. Ktoś chce dobrze ale Ty jesteś na straży i obszczekujesz. Nie rozumiem takich jak Ty. Może ktoś Ci płaci za podjudzanie i sianie fermentu? A może jesteś zwykłym internetowym trolem. Na szczęście są tu inni mądrzy ludzie którym nie jest obojętne to czym oddychają.Dam Ci radę. Wiedza jest dostępna nie tylko w internecie. Poczytaj książki, porozmawiaj z ludźmi mądrzejszymi od Ciebie, sprawdź w wielu źródłach i wyciągnij wnioski. Na koniec, nie pozostaje mi nic innego jak zadedykować Ci fragment utworu zespołu Strachy na Lachy: "Bywasz piekącym jadem trollów Na internetowym forum Vivat Polonia frustrata! Vivat Dąs Psychopata! Jam nieudacznik, grafoman i śmieć Tylko ty możesz być bogiem - na wszystkich podnosisz nogę I załatwiasz te sprawę jak pies"
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 7)
 30. 19 stycznia 2017 o 21:48
  Do El Camino :
  Oj płoną te śmietniska i to mocno i nie tylko w Bangladeshu ale w NJ, Chicago oraz jego okolicach. Iwka masz racje tu o zapach chodzi i oto by dołożyć sąsiadowi. A niech się zastanowią co jedzą i piją zgodnie z Polskimi i Unijnymi normami
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 9)
 31. 19 stycznia 2017 o 23:52
  Gomuła :
  Pyłomierz laserowy? Trzeba przyznać, że świetna inwestycja zwłaszcza, że dla tego typu urządzeń cząstka pary wodnej (np.mgła) których w Dąbrowie zwłaszcza rankiem nie brakuje, jest zanieczyszczeniem powietrza. Tylko pogratulować... Następny krok opłata klimatyczna, kolejny "ekostrefa" w obrębie rynku, a na skrzyżowaniu Warszawska-Ogrodnicza i 3maja-Kościuszki/Piłsudskiego bramka przepuszczająca pojazdy spełniające normy EURO 5 wzwyż, z wyjątkiem tych które na tablicach mają nr "99" i "55". Proszę nie być śmiesznym. Od kiedy pamiętam, powietrze w Dąbrowie na zimę miało "charakterystyczną woń" i jeszcze 10-15 lat temu nikomu to nie przeszkadzało, a było o wiele gorzej niż teraz. No tylko, że wtedy nikt nie przypuszczał, że na maskach "przeciwpyłowych", tabletkach "oczyszczających organizm" itp. można zbić dobry interes, a do szerszej publiczności nie miało dostępu tak wielu domorosłych "specjalistów", opcjonalnie sponsorowanych "specjalistów", ale kto by się takimi detalami przejmował.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -1 (w sumie : 13)
 32. 20 stycznia 2017 o 09:29
  do qqqqq :
  Ale Ty to pojechałeś po bandzie. Nikt nie musi kroci za gaz płacić. Kopciucha można w pół dnia zamontować i palić śmieciami jak tralala . I nie zniżaj dyskusji do śmierdzących włosów, bo temat tyczy się szkodliwych pyłów zawieszonych . Jasne jest , że wszyscy kopciorze będą się bronić pazurami, ale kwestia czasu i sie skończy dymienie
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +11 (w sumie : 15)
 33. 21 stycznia 2017 o 12:28
  do do Iwka :
  a tu o najbiedniejszej gminie w Polsce...Radgoszcz :-)) http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/najbogatsze-i-najbiedniejsze-gminy-w-polsce,708804.html
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 3)
 34. 21 stycznia 2017 o 14:40
  qqqq :
  Dlaczego pojechałem po bandzie? Staram się po prostu trzeźwo wyciągać wnioski. Tutaj cały czas jest problem z zapachem włosów, praniem które to w zimie i tak nie wyschnie bo mróz i wilgoć (choćby obok perfumerii wisiało) albo niby te śmieci że palą, i tego typu powody są podawane. A o smogu tylko wzmianka. Moim zdaniem jak sie to czyta to chodzi tylko i wyłącznie o komfort czyjś lub obłudę. Jak można z bogactwa naturalnego, podkreślam naturalnego robić wroga nr 1. Przecież jak coś jest naturalne pochodzi z natury to z założenia jest mniej szkodliwe niż wszystkie inne sybstytuty czy sztuczne opały i inne pelety. Chodzi o to że zdjęcia takie jak te np przy okazji tego artykułu działają na wyobraźnię. Czarny dymiący dym bardzo źle się kojarzy. Nawet ja paląc węglem (choć staram się być obiektywny) nie patrze na nie (to zdjęcie) z uśmiechem. A co do zarzutu i takiego ataku jakby na, też mnie, jako palącego węglem powiem że pazurami wcale nie trzeba się bronić. Po pierwsze jeszcze przez kilka lat wolno palić a do tego czasu kiedy zabronią to jak to nazywasz kopciuchy wymrą śmiercią naturalną bo kto teraz założy zwykły piec? a te które są to do roku 2020 któregoś i tak będą do wymiany z racji zużycia. Nie trzeba się pazurami bronić. Chyba że przed np. zapatrzonymi w siebie osobami które pod przykrywką walki z ekologii wprowadzają swoje często nie jasne pomysły. Ps. "pazury" trzeba oszczędzać bo i tak od węgla brudne :) Miłych sobotnich spacerów oby w dobra stronę.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -4 (w sumie : 8)
 35. 21 stycznia 2017 o 17:10
  El Camino :
  Osoby przekonane o płonąch śmietniskach nocą w Chicago i jego okolicach proszę o podanie rzetelnych argumentów na ich istnienie ? Percepcja subiektywnosci tych informacji zostanie prawidłowo jak mi się wydaje zrozumiana.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +3 (w sumie : 5)
 36. 21 stycznia 2017 o 19:01
  Ewa :
  Droga Iwko! nikt nie ma potrzeby istnieć na tym forum:) zapewniam Cie. Twoją wypowiedzią dałas przykład, ze to jednak Ty byłaś w lesie i ptaszka widziałaś:) Nie wiem, czy Ty wiesz co to smog a co dym? Swoją wypowiedzią chciałas pokazać jaka jesteś mądra i światowa, a dymu od smogu nie rozróżniasz? Odnośnie płonących śmietników Chicago, nigdy ich nie widziałam, nawet na przedmieściach, a bywam tam co roku:)a gdyby nawet płonęły te śmietniki to musisz wiedzieć, że Chicago to wietrzne miasto, nie myl z wieczne:) i smogu w nim nigdy nie było i nie będzie.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 10)
 37. 22 stycznia 2017 o 20:39
  qqqq :
  To nie iwka myli smog z dymem tylko ci którzy tak zabiegał o pylomierz. Według twojego wpisu (Ewa) u nas tez smogu nie powinno być bo też dużo i często wieje. Z reszta o czym tu dyskutować. Cały czas tu chodzi o to ze jak się pali to się dymi i jakimś krzykaczom to przeszkadza z jakichś dziwnych niezrozumiałych powodów. Na pewno nie ekologicznych. Pewnie ekonomicznych. Zmadrzala iwka bo juz nie pisze , musze i ja przestać. Na koniec tylko powiem ze miło jest słuchać kłamstw jak zna się prawdę.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -5 (w sumie : 15)
 38. 23 stycznia 2017 o 20:07
  ppp :
  do qqqq: " Jak można z bogactwa naturalnego, podkreślam naturalnego robić wroga nr 1. Przecież jak coś jest naturalne pochodzi z natury to z założenia jest mniej szkodliwe niż wszystkie inne sybstytuty czy sztuczne opały i inne pelety " - siarkowodór też jest naturalny, spróbuj - na pewno Ci już nie zaszkodzi.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 6)
 39. 23 stycznia 2017 o 20:19
  ppp :
  do Iwki: sposób palenia o którym piszesz powoduje spalanie współprądowe - czyli powietrze dostarczane jest do strefy żaru, a spaliny z tejże strefy bezpośrednio są odprowadzane do komina nie ochładzając się i nie niosąc ze sobą gazów/pyłów z węgla. http://czysteogrzewanie.pl - tutaj znajdują się szczegóły metody.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +2 (w sumie : 2)
 40. 24 stycznia 2017 o 08:51
  Iwka do Ewy :
  Jak będziesz w Chicago następnym razem to popytaj tych co tam są na stałe. A będąc w lesie przy okazji zobacz co tam cywilizacja ostatnich lat dostarczyła ! Bardzo się ciesze że udało mi się wywołać dyskusje na temat który dotyczy wszystkich ale nie wszyscy mają na niego wpływ. Liczyłam na to że dyskusja potoczy się w innym kierunku a mianowicie cena węgla w eksporcie cena i dostępność koksu. Dla tych co nie wiedzą co to jest koks proszę by popytali starszych którzy pamiętają koks jako podstawowe paliwo w piecach CO w latach 70 tych i 80 tych. A co z piecami CO na olej opałowy ? Uzależnijmy się wszyscy od ogrzewania na gaz to co będzie podczas srogich mrozów jak wyskoczy awaria siei lub "Wielki Brat" zakręci kurek " u sąsiada już nie będzie się kopcić z komina by można było się tam przenieś na kilka godzin i ogrzać cztery litery. Jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym a co za tym idzie produkującym ogromne ilości śmieci i odpadów ale zapominamy o tym jaki % udział w tym mają opakowania towarów jednorazowego użytku. Zobaczymy co na to wszystko lobby Górnicze i Związki Zawodowe Górników jak popyt na węgiel będzie zagrożony. Pozdrawiam i życzę owocnej wymiany poglądów
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -2 (w sumie : 6)
 41. 24 stycznia 2017 o 11:11
  Ewa :
  Wg mojego wpisu qqqq, smogu nie było nigdy w Chicago, niestety DT nie jest miastem wietrznym, jest miastem w którym mieszkańcy przyczyniają sie do smogu.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 10)
 42. 24 stycznia 2017 o 21:28
  qqqq :
  Z czym? (Bo nie z kim) tu dyskutować. Jak nie widzi się nic poza czubkiem własnego nosa i brak argumentow to w tedy zostają tylko obelgi jak ta z tym siarkowodorem. Z reszta porównanie jak piernik. A jak wiadomo co ma piernik do wiatraka. Tupanie nóżkami zostało. Przepis mówi jasno czym i w czym można palić. Nawet ten z przyjętej teraz dla małopolski ustawy. A ja cały czas mam i tak wrażenie że tu wogole nie chodzi o smog tylko dym. Wnoszę na podstawie argumentów tutaj podawanych. Uważam, że mam rację. Taki to obraz pseudo obrońcy przyrody. Zakrzyczeć, zawrzeszczeć bo nikt nie ma prawa normalnie żyć i kozystac z legalnych źródeł energii tylko ty masz mieć dobrze..... A guzik.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -3 (w sumie : 7)
 43. 25 stycznia 2017 o 08:59
  Iwka do Ewy :
  A jednak płoną ! Tam piszę się tylko o tych potężnych pożarach bo te małe są na co dzień On January 26, 1998, in Maalaea, Hawaii, a fire 15–20 ft (4.6–6.1 m) underground. The fire was eventually deemed to be extinguished in a matter of weeks, with injections of more than 1,000 pounds of liquid carbon dioxide. It continued to smolder for four months.[2] An underground landfill fire that was discovered in December 1996 in Danbury, Connecticut caused a strong odor like rotten eggs due to the high concentration of hydrogen sulfide. The fire lasted for weeks and the town was forced to install a gas recovery system, the cost of which exceeded $1 million.[1] In early November 1999, at the Delta Shake and Shingle Landfill in North Delta, British Columbia. The fire burned 20–30 m (66–98 ft) deep. On November 27, Delta's Mayor declared a state of local emergency. Extinguishing the fire took slightly more than two months and cost more than $4 million (Canadian).[3] On September 2, 2007 a large fire at the Fredericton Regional Landfill forced residents to stay indoors because of fears the smoke could be toxic.[4] On December 23, 2010, Republic Services reported elevated gas extraction well temperatures, indicative of a smoldering landfill fire, at West Lake Landfill.[5] The smoldering fire continues to burn today, which has involved the Environmental Protection Agency, Missouri's Attorney General Chris Koster, Missouri Department of Natural Resources, Missouri Department of Health and Senior Services, and St. Louis County Department of Health. The smoldering fire is estimated to be roughly 1,000 feet away from radioactive wastes illegally dumped at the landfill in 1973.[6]
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -5 (w sumie : 11)
 44. 25 stycznia 2017 o 11:24
  ----------------qqqq :
  Nie denerwój sie . Po prostu nie masz racji i tyle. Nikt na Ciebie nie wrzeszczy. Nie podzielamy Twoich poglądów, które prubujesz innym narzucać .
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 8)
 45. 25 stycznia 2017 o 14:51
  brum :
  Mam tylko nadzieję że pyłomierz zostanie zamontowany jeszcze zanim skończy się sezon grzewczy. W innym przypadku to nie ma sensu.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +7 (w sumie : 9)
 46. 25 stycznia 2017 o 20:10
  qqqq :
  To były obiektywne komentarze z mojej strony. Jednak na tym forum jestem sam . Na szczęście waszego (jak się określasz) zdania nikt już nie zmieni. Ale każdy może sobie myśleć co chce. Obecnie ty jesteś w większości. A co chciałem to napisałem. Tup tup nóżki. Tup tup. I tak samo jak ja jeden nie zmienię waszego myślenia tak i wy mojego czy innych którzy akurat tutaj się nie wypowiadają. To od was nie zależy tak na prawdę. Tylko pokrzykiwania zostały i robienie ruchu.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -7 (w sumie : 7)
 47. 26 stycznia 2017 o 04:16
  do Iwka :
  Iwka widać, że nigdy nie byłaś w USA i przestań palić śmieciami . Dym z Twojego komina opada i tworzy Smog.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 6)
 48. 26 stycznia 2017 o 11:19
  Iwka do qqqq :
  Masz 100% racji
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -4 (w sumie : 6)
 49. 26 stycznia 2017 o 11:20
  brum :
  Aleś Iwka zabłysneła. Ile Ty masz lat? 12 ?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 8)
 50. 26 stycznia 2017 o 15:32
  Hi Iwka :
  Najbardziej mnie śmieszy informacja o pożarze sprzed 20 lat na Hawajach. Kopiujesz informacje,które nie mają ani składu ani ładu. Dalej nie ma nic o płonących śmieciach w Chicago. Szukaj dalej to dojdziesz do wielkiego pożaru z 1871 roku. Pamiętaj o krowie Pani O'leary ,która kopnąła lampę naftową. A zresztą co mi tam. Iwka masz rację w Chicago płoną śmieci,do tego po ostatnim kryzysie mieszkańcy przy pomocy rewolwerow walczą o miejsce przy ogniu,by grzać się i piec Polską kiełbasę.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 5)
 51. 27 stycznia 2017 o 08:42
  Iwka do brum :
  Dobrze jest jak myśląca istota potrafi zdefiniować problem i wie o czym mówi lub pisze
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -7 (w sumie : 7)
 52. 27 stycznia 2017 o 15:46
  qqqq :
  Ty tym" zablysnela" tez zablysnąłeś. Oj brum brum. Albo lepiej zablysles. Byle by nie powiedziec; przydymilo. Bo zaraz by akcja była i protesty. Bo wszystko ujdzie w tłumie oprócz dymka.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -5 (w sumie : 5)
 53. 27 stycznia 2017 o 22:38
  buc :
  denerwój prubujesz to do ----------------qqqq : Czy na pewno.Wiesz co to ortografia ?
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +1 (w sumie : 5)
 54. 29 stycznia 2017 o 13:46
  qqqq :
  Faktycznie przepraszam. Niby edycja tekstu działa a tu taki błąd podstawowy. Dziwna sprawa. Na szczęście tu nie chodzi o błędy ortograficzne tylko te w myśleniu. Cały czas dążę do tego, że w tej całej sprawie nie chodzi o smog tylko zapach dymu. Takie jest moje stanowisko. Po raz kolejny powiem że w tej medialnej nagonce zapomina się o ludziach którzy tak samo jak ci co chcą zakazu dymienia, tak oni mogą ogrzewać paląc legalne dobrej jakości paliwo. A że czasem się zadymi..... Ten co nie dymi ma znów inne wady i jakoś nic się nie dzieje. Ważne żeby się rozumieć na wzajem a nie skakać jeden na drugiego. Bo wszyscy mają te same prawa. a gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: 0 (w sumie : 8)
 55. 6 lutego 2017 o 14:18
  --------------------qqqqq :
  Nie nie wiem, I jeszcze dodam, że pisze lewą brudną ręką na brudnej klawiaturze .Ale mam za to wielką zaletę - nie grzeje śmieciami.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +9 (w sumie : 9)
 56. 26 czerwca 2017 o 14:49
  komin :
  palenie śmieci - mój sąsiad mimo że odbierane sa plastiki, co sobota rytualnie pali je... jeszcze wnuczki patykami w tym grzebią.. smród duży.. ale ma mniej worków do wystawienia.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +6 (w sumie : 8)
 57. 26 czerwca 2017 o 22:43
  buc :
  Komp poprawia błędy .qqqq
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -4 (w sumie : 4)
 58. 27 czerwca 2017 o 05:05
  Rolnik :
  Miastowi zanieczyszczaja. Wprowadzić wysoki podatek od plastiku.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: -4 (w sumie : 8)
 59. 6 lipca 2017 o 12:51
  Janek :
  Przecież Dąbrowa to bogata gmina ( wystarczy popatrzeć na oświadczenia majątkow urzędników gminnych ile zarobili jednego znalazłem co zarobił ponad 300 tyś za rok!!!!!!!!!!!) a takie marne dofinansowania!!!
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +8 (w sumie : 8)
 60. 1 sierpnia 2017 o 14:59
  Gość :
  Wymiana pieców nie wiele pomoże skoro ludzi nie stać na dobrej jakości paliwo wystarczyło by obniżyć znacznie cenę gazu żeby oczyścić powietrze wtedy nikt by nie palił czym popadnie.Co się tyczy zaś segregacji śmieci to osobiście przekonałam się o zakłamaniu moich sąsiadów którzy twierdzą że mają mało śmieci bo dokładnie segregują a tymczasem wieczorem palą ognisko gdzie da się wyczuć plastik i inne dziadostwo.
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +4 (w sumie : 6)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)