Dzisiaj:
Środa, 8 maja 2024 roku
Benedykta, Floriana, Gizeli, Gustawa, Sawy

Festiwal filmów dziecięcych w „Sokole”

23 czerwca 2013 | Brak komentarzy

Po raz pierwszy w historii Dąbrowa Tarnowska gościła filmy ubiegające się o laury międzynarodowego festiwalu dziecięcego.

Profesjonalnemu jury powołanemu przez organizatorów w stolicy Małopolski (Jacek Szymczak, Agnieszka Karp-Szymańska, Piotr Adamczyk, Marta Pajek, Karolina Lutczyn-Friedek i Anna Sienkiewicz-Rogowska) towarzyszyły też komisje dziecięce w poszczególnych miastach festiwalowych (Krakowie, Tuchowie, Oświęcimiu, Tarnowie i Dąbrowie Tarnowskiej) – w tych miejscach pokazano 24 filmy pełno i krótkometrażowe, pozostałe były areną tylko wybranych projekcji (Brzeszcze, Rzeszów).

W kinie „Sokół” w Dąbrowie Tarnowskiej w ciągu 4 dni festiwalowego maratonu przewinęło się łącznie 625 widzów, co jest wynikiem imponującym. Uczniowie obu dąbrowskich szkół podstawowych i przedszkoli oglądnęli wszystkie pokazywane filmy, przedszkolaki miały dodatkową frajdę – po projekcji bawiły się układając z plastycznych form i wody fantastyczne postaci i przedmioty, które mogły następnie zabrać ze sobą. To prezent od sponsora festiwalu – niemieckiej firmy „Paly Mais”. Pomocne dla rozwoju kreatywnej wyobraźni dzieciaków okazały się książeczki – miniprzewodniki zabaw.

Dziecięce jury złożone z uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej (Julia Kopeć, Wiktoria Grzech, Barbara Tomaszek, Katarzyna Korzec i Michał Skrzek) rzetelnie oceniło filmy, a werdykt został dołączony do ocen w pozostałych miastach festiwalowych. Komisja dąbrowska najwyżej oceniła następujące filmy pełnometrażowe: „Klara i sekret niedźwiedzi” (prod.szwajc.), „Pozdrowienia od Mike’a” (Holandia), „Tygrysiego wojownika” (Francja). Wśród krótkometrażowych uznanie młodych jurorów zdobyły: „4 pory roku Antoine’a” (Francja), „Zajączek Parauszek” (prod.polsko-szwajc.), „Chłopiec w bańce” (Irlandia), „Klub brzydkich dzieci” (Holandia), „Magiczna Lilly” (Niemcy) oraz „Uśmiechnij się” (Włochy).

Wstęp na seanse był bezpłatny, przed projekcjami zbierano datki do puszek na rzecz walki z białaczką. Koszty związane z wgraniem polskiego lektora do wszystkich filmów pokryły kina, w tym „Sokół” w Dąbrowie Tarnowskiej.

źródło: DDKK

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)