Dzisiaj:
Niedziela, 28 lutego 2021 roku
Chwalibóg, Józef, Makary, Nadbor, Roman

Jubileuszowa Noc Bluesowa zakończyła Dni Dąbrowy

23 lipca 2017 | Brak komentarzy

Mimo niezbyt dobrej pogody świetnie pod względem artystycznym i udanie pod względem frekwencyjnym przebiegła jubileuszowa V Dąbrowska Noc Bluesowa (piątek 21 lipca).

Koncert wyjątkowo – inaczej niż poprzednie 4 edycje – odbył się w sali DDK, a nie na dziedzińcu Ośrodka Spotkania Kultur, ale to było spowodowane załamaniem pogody i burzą, która przeszła nad miastem wczesnym popołudniem. Zbyt duże ryzyko opadów wieczornych spowodowało podjęcie decyzji organizatorów o przeniesieniu imprezy do DDK.


Widownia wypełniła się już na pierwszej prezentacji młodego zespołu „White Dust”, grającego swój repertuar oparty na rocku i bluesie. Zespół wystąpił w tegorocznym 25. Finale WOŚP i zyskując aprobatę został zaproszony na jubileusz 5 lat bluesa w stolicy Powiśla Dąbrowskiego. Druga część koncertu należała do muzyków, którzy są z Nocą Bluesową od początku jej istnienia, z inicjatorem i głównym organizatorem Sebastianem Lechowiczem na czele, tym razem pod wspólnym szyldem „Ci, Co Wcześniej”. Pomysł na jubileusz był bardzo oryginalny – widzowie usłyszeli bluesowe aranżacje … popularnych piosenek popowych i discopolowych. Bardzo wzruszająco zrobiło się – zgodnie z klikuletnią tradycją – na „Zegarmistrzu Świata”, dedykwanym pamięci tragicznie zmarłemu Piotrowi Czosnyce (twórcy i liderowi kapeli „Suchy Chleb dla Konia”), wykonanym z gościnnie występującymi dąbrowianami: Jarkiem Strebem, Wojtkiem Kutą i Mateuszem Łapą..

Finał V Dąbrowskiej Nocy Bluesowej należał do gwiazdy i legendy polskiego bluesa – Sławka Wierzchowskiego i „Nocnej Zmiany Bluesa” Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa i stworzona przez niego kapela w ciągu ponad 30 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów!

Dwadzieścia wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty supportujace gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989) . Kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, także w USA, a nawet w Zimbabwe, to dorobek imponujący. Nieprzypadkowo wybór zespołu uświetniającego jubileusz nocy bluesowych w Dąbrowie był taki a nie inny!

Znakomity koncert z popisami solowymi Sławka i jego kolegów (harmonijki ustne, elektryczne skrzypce, instrumenty perkusyjne, wśród których był przodek … pralki automatycznej, czyli tarka), świetnymi i bardzo stylowymi wykonaniami na długo pozostaną w pamięci dąbrowian i licznych gości z bardzo dobrym gustem muzycznym.
Dwukrotny bis i długie owacje na stojąco nie pozwalały artystom z „NZB” szybko odjechać do hotelu. Jak powiedzieli na zakończenie imprezy Sebastian Lechowicz i Paweł Chojnowski (dyrektor DDK) – współorganizatorzy imprezy, ta noc jest historyczna i pamiętna.

Już teraz zaprosili fanów dobrej muzyki na VI Dąbrowską Noc Bluesową w 2018 r.

DDK


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)