Dzisiaj:
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 roku
Angeliny, Augustyna, Bogusława, Roberta

„Muzeum na kółkach” – w marcu w Dąbrowie

4 stycznia 2017 | komentarzy 8

Z wielką radością informujemy, że dąbrowska oferta konkursowa lokalnych działań edukacyjnych w ramach projektu organizowanego przez warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN została wybrana jako 1 z 6 najlepszych ofert działań lokalnych w miejscowościach do 50 tysięcy mieszkańców z województw: łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz podlaskiego.

Dzięki temu, już w marcu 2017 r. do Dąbrowy zawita „Muzeum na kółkach”.


Autorzy dąbrowskiego projektu, zarazem koordynatorzy i realizatorzy części działań edukacyjnych: Paweł Chojnowski i Karolina Pikul są dumni z tego sukcesu tym bardziej, że znalezienie się w szóstce i pozostawienie innych miast za sobą ma znaczenie promocyjne dla Dąbrowy Tarnowskiej, jak i Ośrodka Spotkania Kultur.

„Muzeum na kółkach” to mobilna wystawa edukacyjna przedstawiająca historię i kulturę Żydów polskich, podróżująca po Polsce od czerwca 2014 do kwietnia 2017.

W sumie, w ciągu tych 4 lat odwiedzi tylko 56 miejscowości w całym kraju. Umożliwi ona szerszej publiczności czerpanie wiedzy i doświadczeń z tysiąca lat historii Żydów polskich. Jednym z głównych założeń wystawy jest promowanie tolerancji i edukacja młodzieży w zakresie życia we współczesnym wielokulturowym społeczeństwie, w którym funkcjonują obok siebie odmienne grupy, obyczaje i wyznania.

Wystawie w Dąbrowie Tarnowskiej towarzyszyć będą różnorodne bezpłatne działania prowadzone przez edukatorów warszawskiego muzeum oraz lokalnych działaczy. Celem projektu jest szerzenie wiedzy o niemal 1000-letnim współistnieniu kultur polskiej i żydowskiej, a także wspieranie lokalnych inicjatyw dotyczących dialogu polsko-żydowskiego i ochrony dziedzictwa żydowskiego.

Zaplanowano, że w dniach od 19 marca (niedziela) do 21 marca (wtorek) 2017 r. „Muzeum na kółkach” stanie przy Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej, a lokalne działania edukacyjno-kulturowe odbywać się będą w Ośrodku Spotkania Kultur (dawna synagoga) oraz na cmentarzu żydowskim.

Działania realizowane w ramach projektu skierowane będą m.in. do dzieci i młodzieży, nauczycieli oraz dorosłych mieszkańców naszego miasta.

Projekt uzyskał wsparcie z funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

Więcej informacji można uzyskać w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej (dawna synagoga) pod numerem: 14-657-00-09

 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 4 stycznia 2017 o 23:01
    brawa dla Pawła Ch :
    Nie od dzisiaj wiadomo, ze Paweł Ch jest sprawnym organizatorem. W przeciwieństwie do Jego szefów. Jedno trzeba im przyznać, wprawdzie są miernymi włodarzami to jednak są wyśmienici w wychwalaniu swoich sukcesów. Przykład? w dziełku: "„Przegląd Samorządowy: 2 lata Samorządu Gminy Dąbrowa Tarnowska w ‘pigułce’” chwalą się m.in., że "W kadencji 2014-2018 samorząd gminny przyjął zagadnienia rodzinne i rozwojowe jako priorytetowe, a pierwsza część tej kadencji była czasem stworzenia dwóch nowych placówek opiekuńczych. Utworzono nową instytucje opieki nad najmłodszymi mieszkańcami naszej gminy, którą jest działający od 1 września 2016 r. Żłobek samorządowy „Perełka”. Z kolei osoby w wieku senioralnym mogą korzystać z dziennego domu opieki Senior-Wigor, powstałego pod koniec 2016 roku..."(w budynku BUDOMEXU). Wprawdzie żłobek nadal pozostaje organizacyjnym bublem ale jednak działa, to intrygująca jest kwestia domu Senior-Wigor, który wg władz gminy powstał pod koniec 2016r. Tymczasem do dzisiaj (czwartek 04.01.2017r) w budomeksie trwają prace remontowe a seniorzy siedzą w swoich domach. Jak to nazwać? nieścisłość, brak precyzji czy zwyczajne kłamstwo??? a może chodzi o to, że gmina dostała kasę i zobowiązała się pod groźbą zwrotu, że do końca roku Senior-Wigor będzie działał? Czyżby cel uświęcał środki?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +9 (w sumie : 19)
  2. 5 stycznia 2017 o 10:00
    brum :
    Super. Ciekawy tylko jestem czy w Izraelu też jest mobilna/podróżująca wystawa edukacyjna przedstawiająca historię i kulturę Polaków ratujących Żydów. Dlaczego tylko Polaków edukujecie o Żydach. A Żydów o Polakach to już nie?
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +7 (w sumie : 19)
  3. 5 stycznia 2017 o 10:07
    do brum :
    Wystawa dotyczy pomagania przez Polaków ukrywających się przed hitlerocami Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Czy to jest przykład złej edukacji? Trochę więcej obiektywizmu, proszę...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 15)
  4. 5 stycznia 2017 o 11:53
    brum :
    Przepraszam czy ja gdzieś napisałem o złej edukacji? Zadałem jedynie pytanie. Ale pytać już nie wolno bo to wg Pana/Pani brak obiektywizmu? Polacy doskonale wiedzą co zrobili dla Żydów, a czy Żydzi wiedzą co zawdzięczają Polakom? Należy edukować Żydów nie Polaków.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +10 (w sumie : 18)
  5. 5 stycznia 2017 o 20:56
    buc :
    Żydzi dają medal sprawiedliwy ... To do bruma.Brum znasz jakiegoś żyda antysemito.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: -2 (w sumie : 6)
  6. 5 stycznia 2017 o 22:42
    ala :
    Dzis tj 05.01.2017 kladli plytki na podlodze
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +4 (w sumie : 8)
  7. 6 stycznia 2017 o 10:25
    brum :
    Rozumiem że o Żydach nie wolno rozmawiać wcale, bo od razu zostaje się antysemitą ??? No brawo - to takie typowe. Obejrzyjcie angielski film dokumentalny na you tube co Żydzi sądzą o Polakach - są polskie napisy. To tak żebyście mieli przekrój sytuacji. Między innymi dlatego uważam że trzeba edukować Żydów nie Polaków. A tak dla wiadomości niektórych, nie jestem antysemitą, antysowietą czy innym anty. Nie nawołuje do nienawiści ani innych zachowań antyspołecznych.Pozdrawiam
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 9)
  8. 8 stycznia 2017 o 10:18
    ZIelony :
    Witam i odpowiadam osobie pierwszego wpisu. Sądzę że jest to ktoś z DDK. Proszę sobie sprawdzić jakie imprezy proponuje DDK i jak często. Jest tam zatrudnionych kilkanaście osób w tym większość sprzątających i kasjerów-bileterów i operatorów wraz z asystentami. Jak rodzic chce dziecko wysłać na naukę np tańca to płaci. Za salę w DDK płaci nauczyciel. Kto zarabia DDK i robi kulturę za prywatne pieniądze rodziców i środki z budżetu gminy. Tak się kręci biznes Pana Pawła. Co na to włodarze gminy. Nic bo to przyjaciel i znajomy królika. Proszę popatrzyć na budynek DDK i dla porównania budynek biblioteki lub budynek Domu kultury w Zabnie. Wstyd Panie Pawle Ch i wstyd Panie Burmistrzu. Za dwa lata wyborcy ocenią. Poprzedni burmistrz poległ miedzy innymi za stan kultury w gminie (DDK) i polegnie obecny. Kto więc przetrwa Paweł Ch.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 9)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)