Dzisiaj:
Wtorek, 7 maja 2024 roku
Benedykta, Floriana, Gizeli, Gustawa, Sawy

Niezwykły wernisaż w DDK

19 listopada 2012 | Brak komentarzy

Dąbrowski Dom Kultury zaprasza na niezwykły wernisaż grafiki TOMASZA WIATRA. Sobotnie popołudnie 24 listopada (godz.17:00) wypełni się w sali kinowej i galerii DDK światem gwiazd Hollywood i innych celebrytów pop-kultury.

Dlaczego gwiazdy? Tak jest praktycznie, ale również dlatego, że to wyzwanie… Steve Jobs, Mick Jagger, Salvador Dali, Natalie Portman, Monica Bellucci to osoby, których zdjęcia są łatwo dostępne, ale z drugiej strony to też twarze bardzo rozpoznawalne.

Portret w ołówku, bo w takim specjalizuje się artysta-lekarz pochodzący z Jedlicza, musi być naprawdę sugestywny. I jest. Prace artysty, który pracuje jako urolog w mieleckim szpitalu, już zostały docenione m.in. przez Muzeum w Żarnowcu, które w zeszłym roku zorganizowało wystawę. Dostrzegła je również radiowa „trójka”, w której można było wysłuchać reportażu na temat osiągnięć Tomasza Wiatra.

Autor wystawy ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i jest lekarzem na Oddziale Urologicznym Szpitala Powiatowego w Mielcu. Choć medycynę kocha, to nie jedyna jego miłość. Drugą jest sztuka – relacjonuje Aneta Dyka – Urbańska, rzecznik prasowy Szpitala Powiatowego w Mielcu.

Ostatnie lata poświęcił doskonaleniu warsztatu rysownika-portrecisty. Zaczął od studiowania męskiej twarzy, bo, jak mówi z przymrużeniem oka, tak zdecydowało samo życie. Jako urolog siłą rzeczy styka się głównie z pacjentami-mężczyznami, więc łatwo mu, nawet mimochodem, śledzić ich mimikę, wyraz oczu, całej twarzy. A całkiem poważnie, w początkowej fazie twórczości szukał zwykle ostrych, wyrazistych rysów, a takowe kobiety miewają rzadko. Tomasz Wiatr stosuje mocne, zdecydowane pociągnięcia ołówka, surowe, bo nie zależy mu na tym, by rysunek był drugą fotografią, ale raczej aby oddał charakter bohatera portretu.

Każdy kolejny sukces mieleckiego lekarza bardzo cieszy całe środowisko związane ze szpitalem w Mielcu, ale także liczne grono fanów w Dąbrowie Tarnowskiej i Tarnowie.

– Śledzę dokonania pana doktora, bo szefując szpitalowi doceniam każdego ambitnego, kreatywnego, pracowitego człowieka. Właśnie takie osoby rozwijają świat wokół siebie, inspirują innych – jest przekonany Leszek Kołacz, dyrektor mieleckiego szpitala.

Wernisaż zostanie wzbogacony koncertem w wykonaniu śląskich artystów skupionych w zespole „Maes-Trio” (bardzo rzadko spotykany skład instrumentalny: fortepian – skrzypce – klarnet).

Swoją działalność koncertową zespół rozpoczął w 2001 roku. Tworzą go:

MARZENA MIKUŁA – DRABEK – kierownik muzyczny Teatru Nowego w Zabrzu. Założycielka zespołu, pianistka, kompozytorka. Autorka muzyki do ponad 50 spektakli teatralnych oraz wszystkich aranżacji wykonywanych przez trio utworów. Za instrumentacje ballad Bułata Okudżawy otrzymała Złotą Maskę. Uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury, odznaczona Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

JACEK GROS – pierwszy skrzypek i solista orkiestry Teatru Rozrywki w Chorzowie. Odtwórca tytułowej roli w „Skrzypku na dachu”. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele nagrań płytowych, m.in. „Ordonka”, „Krzyk”, „Dyzma”. Zajmuje się również kompozycją i aranżacją.

DARIUSZ KASPEREK – jedyny w Polsce klarnecista, który otrzymał Złotą Płytę (za wykonanie partii solowych w nagraniu albumu z Kałudim Kałudowem „Canzonetta”). Współpracuje m.in. z Filharmonią Śląską i Opolską, NOSPR-em oraz śląskimi teatrami muzycznymi. Brał udział w nagraniu kilkunastu płyt.

Rzadko spotykane zestawienie instrumentów oraz indywidualny styl aranżacji sprawia, że utwory wykonywane przez trio charakteryzuje niepowtarzalne, ciepłe i głębokie brzmienie, często dające wrażenie gry większego zespołu muzycznego.

Trio podczas dąbrowskiego wernisażu przedstawi bogaty wachlarz przebojów muzyki filmowej, nawiązując do tematyki wystawy Tomasza Wiatra.

DDK zaprasza na imprezę 24.11, wstęp wolny!

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)