Dzisiaj:
Niedziela, 28 kwietnia 2024 roku
Marii, Paweła, Walerii, Witalisa

Operowe przygody Figara w drugiej odsłonie

6 listopada 2014 | Brak komentarzy

Po zaprezentowaniu dąbrowskiej publiczności „Wesela Figara” w październiku Kino „Sokół” zaprasza na drugą odsłonę przygód literackiego i operowego bohatera wszechczasów – Figaro jest bowiem kluczową postacią opery buffo G.Rossiniego „Cyrulik sewilski”.

Bezpośrednia transmisja z Metropolitan Opera w Nowym Jorku odbędzie się w sobotę 22 listopada o godz.18:30. Bilety można kupić w sekretariacie DDK (9:00-15:00), kasie kina (15:30-20:15) lub za pośrednictwem strony internetowej www.kinosokol.pl (tutaj można też zarezerwować konkretne miejsca na widowni).

W spektaklu „Cyrulik sewilski” dyrygować będzie Michele Mariotti, reżyserią zajął się Bartlett Sher. Wystepują w rolach głównych: Isabel Leonard, Lawrence Brownlee i Christopher Maltman.

Utwór Gioacchina Rossiniego jest napisany w dwóch aktach, powstał w 1816 roku. Prapremiera: Rzym, Teatro Argentina, 20 lutego 1816. Libretto, napisane przez Cesarego Sterbiniego, oparte zostało na sztuce teatralnej Pierre’a Beaumarchais’go z 1775 roku pod tym samym tytułem.

Jest to najpopularniejsze dzieło Rossiniego i jedna z najczęściej wystawianych oper. Doskonałe, pełne akcji i humoru libretto łączy się z piękną muzyką, dającą pole do popisu śpiewakom. Szczególnie znana jest uwertura, często grana jako odrębny utwór na koncertach symfonicznych, oraz arie: Largo al factotum, Una voce poco fa i La calunnia (aria o plotce).

Jeszcze w trakcie pracy nad wystawieniem „Torvalda i Dorliski” w Teatro Valle książę Francesco Sforza Cesarini, impresario konkurencyjnego Teatro Argentina, zaproponował Rossiniemu skomponowanie opery komicznej. Kontrakt został podpisany 15 grudnia 1815 roku. Kompozytor zobowiązał się za cenę 400 skudów rzymskich napisać w ciągu miesiąca operę do libretta nowego lub starego, wskazanego przez impresaria, przeprowadzić w nim zmiany, jeśli okażą się konieczne dla dobrego wykonania i „wygody panów śpiewaków”, kierować próbami oraz wziąć udział w trzech pierwszych przedstawieniach jako dyrygent orkiestry. Opera miała zostać wystawiona jako druga w stagione (wł. sezonie) zimowym; termin premiery został ustalony w przybliżeniu na 5 lutego. Po wielu trudnościach impresario skompletował jednak zespół dopiero 20 grudnia i przystąpiono do przygotowania opery inauguracyjnej, na którą wybrano Włoszkę w Algierze. Ostatecznie stagione zostało otwarte z dwutygodniowym opóźnieniem 13 stycznia 1816 roku.

Nowymi propozycjami Kina „Sokół” w tym sezonie artystycznym w ramach światowych wydarzeń będą: transmisja operetki „Wesoła wdówka” i prezentacja niezwykłej wystawy „Muzea Watykańskie” w 3D z fachowym tekstem przewodnika na ekranie. Szczegóły wkrótce…

DDK

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)