Dzisiaj:
Środa, 6 grudnia 2023 roku
Dionizja, Emilian, Jarema, Jarogniew, Mikołaj

OPIEKA KOORDYNOWANA TAKŻE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

17 sierpnia 2023 | Brak komentarzy

Ten sposób opieki stworzył nowe możliwości diagnostyczne i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego.

Teraz z opieki koordynowanej mogą korzystać także pacjenci Mościckiego Centrum medycznego poniżej 18. roku życia. Oznacza to, że lekarze POZ w sytuacjach uzasadnionych medycznie mogą zlecać badania wcześniej zarezerwowane dla specjalistów.


Opieka koordynowana wcześniej została uruchomiona w Mościckim Centrum Medycznym dla dorosłych pacjentów POZ ze schorzeniami z zakresu kardiologii oraz diabetologii. To choroby, które najczęściej dotykają pacjentów. Pacjenci w sumie skorzystali już z nowej formy opieki 700 razy.

Takie leczenie jest oparte na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej. Terapia uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ, a lekarzem specjalistą oraz dodatkowe konsultacje, np. z dietetykiem. Bezpośrednie omówienie wyników badań pacjenta i dalszego przebiegu leczenia między lekarzami wpływa na większą skuteczność terapii oraz bezpieczeństwo pacjenta.

Opieka koordynowana podkreśliła także rolę koordynatora. To osoba, który dba m.in. o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent, szczegółowo informuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia, współpracuje z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej. Warto dodać, że w roku pacjent ma prawo do jednej porady kompleksowej, nie więcej niż 6 porad edukacyjnych oraz do 3 porad dietetycznych.


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)