Dzisiaj:
Środa, 24 lipca 2024 roku
Antoniego, Kingi, Krystyny, Olgi, Wojciecha

POLICJA APELUJE O OSTROŻNOŚĆ NA DROGACH

4 grudnia 2023 | Brak komentarzy

Zimowa aura to trudny czas zarówno dla kierujących jak i pieszych. Mokra i śliska nawierzchnia pokryta śniegiem powoduje wydłużenie drogi hamowania.

Z tego powodu należy zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu, a przed skrzyżowaniem wcześniej niż zwykle rozpocząć proces zatrzymywania i sygnalizowania manewrów.

Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości jazdy do panujących warunków na drodze, czyli o tzw. PRĘDKOŚCI BEZPIECZNEJ, która w trudnych warunkach pogodowych często jest prędkością niższą niż wynika to ze znaków drogowych. Pamiętajmy także o zwiększonym dystansie od poprzedzającego pojazdu z uwagi na wydłużoną drogę hamowania na oblodzonej czy ośnieżonej nawierzchni. Większą ostrożność należy zachować w obszarach górskich, gdzie ze względu na ukształtowanie terenu i często gorsze warunki atmosferyczne zimą jazda jest szczególnie utrudniona.

Kierujących samochodami prosimy, aby bacznie obserwowali drogę i zwracali szczególną uwagę zwłaszcza na pieszych, którzy w okresie ciemnych poranków i wcześnie zapadającego zmroku, bez elementów odblaskowych są bardzo słabo widoczni.

Ze szczególną prośbą zwracamy się do pieszych – najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo na drodze. Każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy czy oświetlający by stać się bardziej widocznym dla kierującego. Elementami odblaskowymi mogą być opaski, kamizelki oraz przedmioty doczepiane do ubrania. Należy je umieszczać na wysokości kolan, łokci, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój – bez odblasku jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości nawet 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo na drodze.

KPP w DT


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)