Dzisiaj:
Niedziela, 24 marca 2019 roku
Dzierżysława, Dziersława, Gabor, Gabriel, Marek, Sewer, Sofroniusz, Szymon

Policja i straż pożarna przeszukują dno Wisły w Łęce Szczucińskiej

28 maja 2018 | komentarze 2

Poszukiwania to element śledztwa w sprawie zabójstwa 33-letniego Tadeusza D., do którego doszło w 1999 roku. Funkcjonariusze szukają między innymi wraku łodzi motorowej, która ich zdaniem ma istotne znaczenie dla śledztwa.

Podczas przeszukiwania dna rzeki wykorzystywane są sonary. Według ustaleń policji i prokuratury zaginięcie i śmierć Tadeusza D. miały bezpośredni związek z zabójstwem Iwony Cygan.


Mężczyzna w styczniu 1999 roku – po emisji programu kryminalnego, w którym omawiane było zabójstwo nastolatki – miał opowiadać, że zna sprawcę i zdobędzie wyznaczoną za to nagrodę. Następnego dnia zniknął. Jego zwłoki zostały znalezione po kilku miesiącach w Wiśle, kilkanaście kilometrów poniżej Łęki Szczucińskiej.

Według ustaleń dokonanych w toku śledztwa, śmierć Tadeusza Draba nie była wynikiem samobójstwa, jak pierwotnie wskazywano. Do jego zabójstwa doszło między 14 a 15 stycznia 1999 roku w jednej z miejscowości powiatu dąbrowskiego (woj. małopolskie). Mężczyzna został odurzony alkoholem, przewieziony łodzią motorową i wrzucony do Wisły.

Sprawcy tego zabójstwa działali w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Chcieli oni wyeliminować naocznego świadka zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem 17-letniej Iwony Cygan – podkreśliła Prokuratura Krajowa.

Według nich sprawcy po zabójstwie spalili łódź i zatopili pozostałości w Wiśle. Dlatego teraz zdecydowano o jej poszukiwaniach. Zostaną przeprowadzone na ustalonym odcinku Wisły, począwszy od okolic Szczucina. „Musimy sprawdzić, na którym etapie zbrodni łódź, której poszukujemy, została pozostawiona. Być może był to etap porzucenia zwłok. Zwróćmy też uwagę, że w tym czasie doszło do dwóch powodzi, dlatego trzeba sprawdzić większy obszar” – mówił Radiu Kraków jeden z oficerów krakowskiego archiwum X.

Poszukiwania rozpoczęły się w poniedziałek około południa. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają. Oprócz policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, biorą w nich udział strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, w tym płetwonurkowie. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu, m.in. sonarów, przeszukują nurt i dno Wisły.

Postępowanie w prawie zabójstwa Tadeusza Draba jest prowadzone pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej przez Wydział Kryminalny – Zespół do Spraw Niewykrytych Zabójstw „Archiwum X“ – Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

 

czytaj więcej

źródło: Radio Kraków 


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

 1. 29 maja 2018 o 18:04
  morfeusz :
  od tamtego czasu były dwie wielkie powodzie i kilka małych ... równie dobrze mogą szukać tej łodzi na tamie we Włocławku lub na brzegu Bałtyku...
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +10 (w sumie : 14)
 2. 30 maja 2018 o 17:09
  Miki :
  Propaganda sukcesu
  VA:F [1.9.20_1166]
  Ocena: +5 (w sumie : 9)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)