Dzisiaj:
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 roku
Angeliny, Augustyna, Bogusława, Roberta

SMĘGORZÓW: „KLASA Z LEŚNĄ DUSZĄ”

30 października 2023 | Brak komentarzy

25 października odbyło się uroczyste otwarcie „Klasy z leśną duszą”, która powstała na dziedzińcu Szkoły Podstawowej w Smęgorzowie przy wsparciu finansowym Lasów Państwowych.

Dyrektor Elżbieta Kaczocha w imieniu całej społeczności szkolnej wyraziła swoją wdzięczność za to piękne dzieło, jakim jest „Klasa z leśną duszą”. To spełnienie marzeń dzieci, żeby spędzać czas na zewnątrz w otoczeniu przyrody, że mogą uczyć się na dziedzińcu szkolnym.

Daje to różne możliwości, bo dzieci mogą realizować swoje marzenia i plany.

Jesteśmy, jedną ze 106 szkól nagrodzonych w konkursie Lasów Państwowych „Klasa z drewna”, którego celem było propagowanie drewna jako ekologicznego i trwałego surowca, a także zwrócenie uwagi na szczególne znaczenie lasów w naszym środowisku.

Podkreślała zaangażowanie wielu osób w realizację projektu konkursowego, szczególnie dziękując Posłowi Piotrowi Sakowi, staroście Lesławowi Wieczorkowi, burmistrzowi Krzysztofowi Kaczmarskiemu, dyrektor CUW Marcie Chrabąszcz, nadleśniczemu Krzysztofowi Majce oraz licznemu gronu osób zaangażowanych w realizację tego projektu.

Uroczyste otwarcie „Klasy z leśną duszą”, było podsumowaniem działań związanych z leśną edukacją. Przez 2 miesiące odbyło się tu szereg działań, a w tym dniu lekcja pokazowa dla nauczycieli przyrody powiatu dąbrowskiego, prowadzona przez koordynatora projektu Małgorzatę Pytkę. Była to okazja do spotkania nauczycieli, wymiany doświadczeń i wspólnych planów dotyczących realizacji zagadnień przyrodniczych.
Zaproszeni goście mogli podziwiać wystawy: zabawek, drewnianych przyborów szkolnych i kuchennych (pokazującą, jak zmieniały się przedmioty codziennego użytku). Zaprezentowane zostały rzeźby autorstwa członków Stowarzyszenia Twórców Powiśla Dąbrowskiego – Ireny Pieńkowskiej, Zdzisława Banasia, Dawida Treli, Sebastiana Korca, Bartłomieja Korca oraz pirografia – Danuty Chmury.
Przygotowano również wystawę zdjęć z zajęć w leśnej klasie, na której widać ogromne zaangażowanie i radość dzieci. Opracowano scenariusze zajęć z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej, na podstawie których przeprowadzone zostały lekcje. Został także rozstrzygnięty konkurs wiedzy o lesie, w którym brali udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Spisali się świetnie i otrzymali medale przyjaciół lasu, a zwycięzcom nagrody i dyplomy wręczyli zastępca burmistrza Stanisław Ryczek i nadleśniczy Krzysztof Majka.

Imprezę wzbogaciły występy artystyczne: przedstawienie o mieszkańcach lasu i konieczności dbania o leśną przyrodę, taniec leśnych duszków i muchomorków przygotowany przez najmłodszych uczniów naszej szkoły oraz brawurowo wykonana „Pieśń Lasu” przez uczniów, rodziców i nauczycieli.

Członkinie Stowarzyszenia Kobiet Wsi Smęgorzów przygotowały poczęstunek oparty na darach lasu.

Realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia wiedzy uczniów dotyczącej lasów. Żywe lekcje przyrody rozwinęły zainteresowania uczniów z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: zastępca burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej – Stanisław Ryczek, skarbnik gminy Dąbrowa Tarnowska – Małgorzata Bąba, starosta dąbrowski Lesław Wieczorek, wicestarosta Krzysztof Bryk, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Tarnowie – Agnieszka Długosz – Ordyczyńską, dyrektor Centrum Usług Wspólnych – Marta Chrabąszcz , nadleśniczy – Krzysztof Majka, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Andrzej Giza, proboszcz parafii Smęgorzów – ks. Bogdan Więcek wraz z ks. Józefem Włodarczykiem, sołtys Smęgorzowa – Bogusława Bator, kierownik Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej – Witold Reczek i Szymon Lichorowiec z Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych, dyrektorzy gminnych i powiatowych instytucji, przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Tarnowskiej- Gabriela Pawelec i Wojciech Pelczara, pracownicy Centrum Usług Wspólnych – Anna Kopeć i  Stefania Kądzielawa, higienistka szkolna Dorota Bystrowską nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie.
Przybyli także dyrektorzy szkół i przedszkoli: Dorota Długoń – dyrektor Szkoły Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, Anna Fido – dyrektor Szkoły nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, Marcin Jarzwiec – dyrektor Szkoły w Gruszowie Wielkim, Dariusz Węglowski – dyrektor Szkoły w Nieczajnie Górnej, Aneta Orłowska – dyrektor Szkoły w Szarwarku, Teresa Dąbrowa – dyrektor Szkoły w Laskówce Chorąskiej, Kazimierz Zych – dyrektor Szkoły w Dąbrówkach Breńskich, Jarosław Bartoń – dyrektor Szkoły w Oleśnie wraz z wicedyrektor Danutą Zych, Janusz Guła – dyrektor Szkoły w Radwanie, Danuta Jakóbczak- dyrektor Przedszkola w Smęgorzowie oraz nauczyciele przyrody z powiatu dąbrowskiego.

SP w Smęgorzowie


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)