Dzisiaj:
Wtorek, 7 maja 2024 roku
Benedykta, Floriana, Gizeli, Gustawa, Sawy

Spotkanie z tradycją

14 stycznia 2014 | Brak komentarzy

Nowy rok Filia Biblioteczna w Gruszowie Wielkim rozpoczęła kolędą .Wprawdzie minęły już święta Bożego Narodzenia, ale świąteczny nastrój i czas kolędowania jedna z najpiękniejszych tradycji tego okresu jeszcze trwa.

W piątkowy wieczór 10 stycznia w bibliotece zapanował niepowtarzalny nastrój, a to dzięki spotkaniu z czytelnikami, którego tematem były tradycje i obrzędy chrześcijańskie Bożego Narodzenia. Wieczór rozpoczęto Kolędą dla Nieobecnych.

Na wstępie uczestnicy spotkania poznali historie świąt, dawne tradycje, dowiedzieli się jak świętowały nasze babcie, skąd przyszła do nas choinka i jak ją ubierano, co to była podłaźniczka, świat, jak przebiegała wigilia, co oznaczały snopy zbóż ustawione w kątach mieszkania, sianko pod obrusem, wolne miejsce przy stole i wiele innych zapomnianych już zwyczajów. Nie zabrakło też opowieści o niezwykłej magii wigilijnego dnia, który w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku.

W Polsce wigilia weszła na stałe do tradycji dopiero w XVIII wieku, a jej główną częścią jest uroczysta wieczerza złożona z postnych potraw. Najważniejszym i kulminacyjnym momentem wieczerzy wigilijnej w Polsce jest zwyczaj łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń, który oznacza wzajemne wybaczanie sobie urazów. Wieczór wigilijny kończy Pasterka czyli msza święta odprawiana w kościołach o północy. Zgodnie z tradycją upamiętnia ona przybycie do Betlejem pasterzy i złożenie przez nich hołdu nowo narodzonemu Mesjaszowi.

Spotkanie uświetniły piękne recytacje utworów poetyckich o tematyce świątecznej w wykonaniu Gabrieli Sajdak i Magdaleny Kogut, które dostarczyły wielu wzruszeń. Poezja przeplatana była wspólnym kolędowaniem. Nad Jezuskiem w żłóbku czuwał aniołek- Emilka Kogut , która swoją rolę odegrała z przeżyciem. Nie zabrakło również opowieści dzieci o tradycjach i zwyczajach kultywowanych w ich domach rodzinnych. Spotkaniu towarzyszyła wystawa bożonarodzeniowa pt.: „Jak dawniej w Polsce świętowano”. Wieczór kolęd osnuty historią i poezją dostarczył uczestnikom moc przeżyć i radości. Bożonarodzeniowy klimat oraz ciepła atmosfera pozwoliły spędzić wszystkim bardzo miły wieczór.

MBP w D.T.

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)