Dzisiaj:
Niedziela, 28 kwietnia 2024 roku
Marii, Paweła, Walerii, Witalisa

SZKOLENIA PPOŻ – DLACZEGO MOGĄ OKAZAĆ SIĘ NIEZBĘDNE?

14 grudnia 2023 | Brak komentarzy

Artykuł Partnera
Skuteczny system ochrony przeciwpożarowej funkcjonujący w przedsiębiorstwie pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia pożaru, a w razie pojawienia się ognia może znacznie ograniczyć straty.

Szkolenia przeciwpożarowe przeznaczone są dla wszystkich firm i powinno się je przeprowadzać zgodnie z uwzględnieniem ich zróżnicowanych profesji. Wiedza i umiejętności, które pozyskuje się podczas zajęć, są w stanie pomóc we właściwym korzystaniu z technologii przeciwpożarowych, a także skutkować podjęciem słusznych działań w sytuacjach kryzysowych.

Prawo nakazuje pracodawcom zapewniać stanowiskom pracy niezbędne instrukcje BHP, również te z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Pracownik powinien cechować się nie tylko wiedzą pozwalającą na ochronę życia i zdrowia, lecz również być wyposażonym w odpowiednie ku temu narzędzia. Charakter oraz poziom szkolenia w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest zależy przede wszystkim od profesji firmy oraz stopnia styczności z materiałami łatwopalnymi – dzięki temu pracownicy zostaną wyposażeni w wiedzę, którą będą mogli wykorzystać. Specjalistyczna wiedza dotycząca korzystania z technologii przeciwpożarowej jest zaś obowiązkowa dla każdej osoby, która pracuje w branży o większym ryzyku wystąpienia pożaru.

Komu szczególnie poleca się szkolenie przeciwpożarowe?

Pożar to jedno z najczęstszych zagrożeń, które może mieć miejsce w zakładzie pracy. Oprócz branż inżynieryjno-technicznych, na szczególne ryzyko wystąpienia pożaru narażone są branże takie jak:

  • rolnictwo – zwłaszcza w przypadku czynności związanych z obróbką zboża;
  • przemysł – pożarem zagrożone są hale produkcyjne, w których występuje intensywna eksploatacja maszyn;
  • nadleśnictwo – zagrożenie pożarowe obszarów leśnych jest niezwykle wysokie, dlatego też każdego dnia bada je Instytut Badawczy Leśnictwa w Polsce.

W każdej firmie powinna znajdować się choć jedna osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo przeciwpożarowe w zakładzie. Szkolenie powinno uwzględniać rodzaj i poziom występowania zagrożeń pożarowych w zakładzie; również sam pracodawca powinien odbyć szkolenie przeciwpożarowe. Przepisy prawne wskazują, że kurs poprowadzić może wyłącznie osoba, która posiada ku temu niezbędne kwalifikacje. Mowa tutaj o inspektorach PPOŻ, specjalistach ochrony przeciwpożarowej, a także technikach lub inżynierach pożarnictwa. Na każdym wstępnym kursie BHP powinny być poruszane kwestie związane z ochroną przeciwpożarową, zaś pracownik musi przejść szkolenie przed upływem 6 miesięcy od chwili zatrudnienia. Obowiązkowe szkolenia PPOŻ, będące częścią wstępnego instruktażu BHP, dotyczą tematów takich jak:

  • szybka i bezpieczna ewakuacja budynku;
  • udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru;
  • odczytywanie znaków przeciwpożarowych i przygotowania instrukcji PPOŻ;
  • używanie środków ochrony przeciwpożarowej, wykorzystywanej na terenie zakładu pracy;
  • zasady postępowania ograniczające ryzyko wybuchu pożaru.

Jak powinien wyglądać dobrze przeprowadzony kurs PPOŻ?

Kursy powinny łączyć teorię z praktyką; uczestnicy muszą zdobyć praktyczne umiejętności ograniczające ryzyko wybuchu paniki w sytuacji zagrożenia pożarowego. Im częstsza organizacja szkoleń, tym większa pewność, że pracownicy będą wiedzieli, jak radzić sobie w niebezpiecznych sytuacjach. Dobrze jest rozeznać się w kwestii odpowiednich organizatorów. Szkolenia PPOŻ organizuje między innymi firma NOFIRE, złożona z ekspertów w sprawie kompleksowych działań przeciwpożarowych. Na stronie internetowej www.nofire.pl zainteresowani mogą skorzystać zarówno z oferty na szkolenie stacjonarne oraz te w formie online. Każda osoba powinna mieć świadomość o tym, jak radzić sobie w przypadku zagrażającej życiu sytuacji. W tym celu warto skorzystać z pomocy odpowiednich specjalistów, zdolnych wyposażyć pracowników (i pracodawców) w niezbędną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa PPOŻ.