Dzisiaj:
Czwartek, 18 lipca 2024 roku
Arnolda, Kamila, Karoliny, Roberta, Szymona

UCZCZONO PAMIĘĆ OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ

1 września 2023 | Brak komentarzy

1 września 1939 roku o godzinie 4:48 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, bronioną przez liczącą łącznie 182 osoby załogę pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i jego zastępcy kpt. Franciszka Dąbrowskiego.

Wydarzenie to zapoczątkowało największy w dziejach ludzkości konflikt zbrojny trwający w Europie do 8 maja 1945 r., ostatecznie zakończony zaś 2 września 1945 r.

W samo południe przedstawiciele władz samorządowych wraz z przedstawicielami instytucji powiatowych i gminnych, stowarzyszeń oraz lokalnej społeczności oddali hołd wszystkim walczącym o wolność i ofiarom wojny. Wiązanki kwiatów i zapalone znicze pod Pomnikiem Walczących o Niepodległą Polskę w Parku Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej złożyli między innymi: Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Przewodnicząca Rady Powiatu dr Marta Chrabąszcz, Wicestarosta Krzysztof Bryk oraz Członek Zarządu Powiatu Dąbrowskiego Andrzej Giza. Samorząd gminny reprezentowali Zastępca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Ryczek oraz Kierownik Referatu Spraw Administracyjnych i Organizacyjnych Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej Jadwiga Kuta.

Obecne były również delegacje: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej, Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej, Drużyny Orląt z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żelazówce.

powiatdabrowski.pl

 


Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)