Dzisiaj:
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 roku
Angeliny, Augustyna, Bogusława, Roberta

Uczniowie z Dąbrowy poznają żydowską historię swojego miasta

24 października 2018 | komentarzy 7

W dniach 17 września – 16 grudnia 2018 r. uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej odbędą warsztaty i przygotują projekt w ramach „Szkoły Dialogu” – programu edukacyjnego fundacji Forum Dialogu.

Warsztaty odbyły się dotychczas z ogromnym sukcesem w 347 szkołach w ponad 225 miejscowościach całej Polski.


Szkoła Dialogu to program realizowany od 2008 roku, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju.
Oparty jest on na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU.

Podczas czterech warsztatów uczniowie poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską, a następnie pod opieką trenerów Forum przygotują trasę spaceru upamiętniającego przedwojenną historię ludności żydowskiej z Dąbrowy Tarnowskiej. Efekty tej pracy zaprezentują mieszkańcom miasta podczas wycieczki finałowej. Sprawozdanie z wycieczki weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na początku marca 2019 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Warszawie.

Ciekawe informacje o dziedzictwie żydowskim w Dąbrowie Tarnowskiej można odnaleźć na portalu Wirtualny Sztetl: http://www.sztetl.org.pl/

Więcej informacji o fundacji i programie Szkoła Dialogu: www.dialog.org.pl


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin - zawiadom nas o tym (elstertv@gmail.com).

Komentarze

  1. 25 października 2018 o 15:31
    ania :
    Wspaniale że i młodzi mieszkańcy Dabrowy poznają naszą, wspólną historię miasta. My, w srednim wieku znamy ją z opowiadań dziadków i rodziców żyjących przed wojną. Przed rokiem 1968 chodziliśmy do szkoły w Dąbrowie z dziecmi wyznania mojżeszowego a ich mamy gotowały pyszności!!!
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +5 (w sumie : 13)
  2. 25 października 2018 o 23:15
    Tipi :
    Też uważam że to świetny pomysł. Przed II wojną społeczność żydowska stanowiła połowę naszego miasta i smutne, że nadal udajemy że tak nie było. OSK robi dobrą robotę (wiem od ludzi, również anglojęzycznych, którzy zwiedzali synagogę), a p. Stelmach prowadzi świetny Dzień Pamięci o Holokauście i sprowadza grupy młodzieży z Izraela i USA - nasza młodzież oprócz ćwiczenia angielskiego ma też szansę nawiązać kontakt z ludźmi z całego świata
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 19)
  3. 26 października 2018 o 12:19
    Gomuła :
    Hmmm... Zalatuje mi to pedagogiką wstydu od najmłodszych lat. W połączeniu z amerykańską ustawą 447 nie wróży to nic dobrego.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +2 (w sumie : 10)
  4. 3 listopada 2018 o 19:18
    Tipi :
    Byłeś na jakimkolwiek warsztacie/ dniu pamięci /spotkaniu, że wiesz od razu czym to "zalatuje"? Nie można wypierać faktu, że społeczność żydowska żyła obok społeczności chrześcijańskiej w DT, bo wypieranie tego do niczego dobrego nie doprowadzi. Na spotkaniach z młodzieżą z Izraela - nasi uczniowie uczą się poznawać nowe osoby z innego kraju, a młodzież izraelska (niejednokrotnie przytłoczona tematyką Holokaustu) poznaje młodych Polaków i przekonuje się, że stereotypy (obecne po obu stronach) nie są prawdziwe. Wiele się czyta o tym, że młodzi ludzie przyjeżdżający do Polski nie mają szansy poznać polskiej młodzieży i wyjeżdżają z przekonaniem, że nasz kraj to tylko byłe obozy i śmierć - a kiedy ktoś (dodam - na zasadzie wolontariatu, bez żadnego wynagrodzenia poświęcający swój czas), organizuje spotkania z ludźmi z innego kraju, to zaraz musi się znaleźć jakaś osoba wyjeżdżająca z "pedagogiką wstydu" (może jakaś definicja?) czy doszukująca się drugiego dna. Idź na Dzień Pamięci o Holokauście, na spotkanie z młodzieżą w ZSP nr 2 lub w OSK, posłuchaj o czym mowa i przekonaj się, czy jakakolwiek pedagogika wstydu ma tam miejsce.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 11)
  5. 5 listopada 2018 o 07:01
    Gomuła :
    Tipi, nie wiem po jakiej ziemi stąpasz, ale to chyba inna planeta. Nie będę się rozpisywał bo mi e-kurier znów ocenzuruje komentarz, poza tym nie mam na to czasu. Więc do brzegu, na przestrzeni kilku ostatnich lat kilkanaście (?) razy widziałem wycieczki z Izraela do Polski i śmiało tą "przytłoczoną tematyką holokaustu" młodzież mógłbym porównać do "turystów" z Anglii, z tą różnicą że Anglicy nie posiadają uzbrojonej obstawy (po cywilu)... Nie mam nic do edukacji historycznej, ale rzetelnej. Natomiast to co teraz jest "oficjalną" wersją historii to jakieś popłuczyny, daleko nie szukając przykładu, w "Ośrodku Spotkania Kultur" czytając wystawę w głównej sali odniosłem wrażenie, że gdyby nie ludność żydowska to dalej biegalibyśmy, niczym ludzie pierwotni, za pożywieniem po łąkach i lasach.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: +3 (w sumie : 5)
  6. 5 listopada 2018 o 22:40
    Tipi :
    1. W Izraelu obowiązują takie przepisy organizowania wycieczek młodzieży, że musi być uzbrojona ochrona. Możesz się z nimi nie zgadzać, ale są one faktem. To tak jakbyś zarzucał polskim nauczycielom, że jeżdżąc na wycieczki z polskimi uczniami przestrzegają polskich przepisów. 2. Nie wiem w jakich wycieczkach młodzieży z Izraela brałeś udział, ale w ZSP nr 2 młodzież przyjeżdża się bawić z naszymi uczniami (którzy potem często podtrzymują kontakty) - tematem nie jest Holokaust, tylko normalne młodzieżowe sprawy. Z rozmów z nauczycielami - opiekunami uczniów też nie wynika, że są to jacyś polakożercy - wręcz przeciwnie - to ludzie, którzy chcą się coś o nas dowiedzieć. Im więcej takich bilateralnych spotkań, tym mniej uprzedzeń i nietolerancji z obydwu stron. 3. Chyba odwiedzamy zupełnie różne OSK. Dla mnie ta wystawa pokazuje obecność społeczności żydowskiej w naszym miasteczku przed II wojną światową i jej wkład w życie DT. Skoro wśród Żydów byli lekarze, przedsiębiorcy, nauczyciele, wojskowi, itp. to chyba jasne że mieli oni wpływ na polską kulturę (vide Tuwim, Brzechwa - że wymienię tylko tych, których wiersze zapewne i ty znasz). Nie wiem dlaczego miałby to być zarzut. 4. Forum dialogu (jak sama nazwa wskazuje) ma za zadanie uczyć dialogu. Myślę, że wszystkim ludziom (niezależnie od ich narodowości, religii, itp.) ta umiejętność może się przydać. Cieszę się, że w jednej z naszych szkół można się tego nauczyć. Przy okazji poznając historię naszego miasteczka.
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 6)
  7. 6 listopada 2018 o 21:23
    Gomuła :
    1. Właśnie z uzbrojoną obroną się wybitnie utożsamiam - wszak obywatel uzbrojony= obywatel zdolny do obrony. 2. Nie uczestniczyłem w ŻADNYCH spotkaniach z młodzieżą żydowską, choć w moim technikum (Tarnów) takie spotkania były organizowane, pech chciał, że tylko z tą młodzieżą, która miała nazbyt pochlebne zdanie o mniejszości żydowskiej w naszym bantustanie. Nie będę wchodził w szczegóły, ale mój nauczyciel od przedmiotów zawodowych, powiedział wprost, że ci "nowi" nauczyciele w mojej szkole mają pełne prawo nas odstrzelić jeśli bylibyśmy "zagrożeniem" dla tej wycieczki, gdyż są to agenci Mosadu, jeśli to dla Ciebie nie jest wystarczający argument to nie mamy o czym rozmawiać. 3. Obywatele POLSCY wyznania mojżeszowego stanowili ~40-45% mieszkańców DT, ilu ich było wcześniej nie wnikam, w każdym razi i tak byli w mniejszości, więc historia DT jest i tak zdominowane przez Polaków - szkoda, że w tej wystawie poświęca się im tak mało miejsca... 4. Widzisz, każdy widzi tyle na ile pozwala mu intelekt. Jedni mają tak otwarte głowy, że mózg im wypada na podłogę, inni postrzegają krytycznie otaczającą ich rzeczywistość. I co ciekawe, zazwyczaj ci drudzy mają rację w osądzie rzeczywistości... Nie będę pisał co izraelskie media pisały o naszym mieście w kontekście wydarzeń z 1939/1940 r. (jeśli ktoś jest ciekaw sam znajdzie) W każdym razie, podawały większą liczbę ofiar wyznania mojżeszowego niż W OGÓLE zamieszkiwała nasze powiśle. Dlatego NIGDY nie uwierzę w dobre intencje tej "drugiej" strony. PS. cieszę się, że jeszcze nie padł argument, o "wrodzonym polskim antysemityzmie" PPS. proszę sobie wygooglać co muzeum "POLIN" w Wawie ostatnio wykoncypowało odnośnie polskich "sprawiedliwych wśród narodów świata"...
    VA:F [1.9.20_1166]
    Ocena: 0 (w sumie : 2)

Skomentuj (komentując akceptujesz regulamin)